| Blackwoman27 a întrebat:

Cine este catilina?(la latina)

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Un rival politic al lui Cicero care voia sa-l ucida. Cicero fiind orator, a avut discursuri despre el si despre conspiratiile lui in senat/

| T0T a răspuns:

Nu era mai facil așa?

https://www.google.ro/......tps?/webhp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catilina organizează o conspirație cu scopul de a-i ucide pe consulii aleși, Malius Tarquantus și Aurelius Cotta, dar dă greș.
Organizează altă conspirație prin care vrea să-i ucidă pe toți de la conducere și să instaureze un regim de putere personală. Alături de el au fost plebeii nevoiași, nobili scăpatați, fosști soldați ai lui Marius, proscriptori ai lui Sula și plebea societății.