| anonim_4396 a întrebat:

Cine îmi spune și mie urgent o poezie c-am de 5 strofe despre scoală?

Răspuns Câştigător
| Andrada06 a răspuns:

Buna! nu e de 5 strofe, dar crede'ma ca nu o sa o gasesti in nici o carte e compusa de minewinking
Scoala draga si frumoasa,
te consideram o casa
te-ascultam si invatam.
te iubim, te respectam
note bune vrem sa luam

pe strada cu gutui tu stai
si nu conteaza cati ani ai
trecut-au anii peste tine,
dar nu se vede, arati bine!

anii trec repede-n zbor
de tine o sa-mi fie dor
si cand mare eu voi fi
de tine-mi voi aminti

iar peste ani cu nostalgie
ma voi intoarce in copilarie
catand sa vad sa vad cati ani mai ai
tu strada mea din strada cu gutui in care stai... funda?puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| Alișa00000000000 a răspuns:

Clopotelul suna,
Jocul sa-l lasam,
Asezati in ramduri
In clasa intram.

Hai grabeste pasul
Nu te mai juca,
Lectia incepe,
Nu intarzia! ... sper sa ti fie de ajutor mai mult nu am putut happy

| Andrada06 a răspuns (pentru Andrada06):

Multumesc pentru fundita :8

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Andrada06):

Dacă m-ai ajutat, ai meritat

| corolav a răspuns:

Se spune "m-ai ajutat",.
Pe mine mă-ai ajutat.
Mai se scrie legat cînd e vorba de substantivul "mai" (luna mai; mai- de tasat pămîntul; mai= ficat; ) sau adverbul "mai".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru corolav):

Da,ce inteligent chiar nu mi-am dat seama! Oauu ce geniu ești, de aia scrii Î(din i)în mijlocul cuvântului

| Andrada06 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne deci acel corolav cred ca nu are treaba ..scuze ca ma bag da totusi frte stai putin ca e o greseala minora si sincera sa fiu nici eu nu stau cate o data sa pun cratima sau altele...iti dau un sfatwinking sa-ti vezi de treaba ta si intai sa te uiti la tine si dupa sa comentezi pe altii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Andrada06):

Foarte corecta Andra.Dar asta e viața, nu ne putem compara cu inteligentul de cocalar, ăăă pardon corolav