| UtilizatorTotiPentruUnu a întrebat:

Cine imi zice grupele carpatilor meridionali in ordinea asezarii lor, de la est spre vest?happy.

Funda. +vot inteligent-folositor

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grupa montană Bucegi-Leaota-Piatra Craiului este grupa majoră extrem estică a Carpaților Meridionali; Grupa montană Iezer-Păpușa-Făgăraș este grupa majoră estică a Carpaților Meridionali; Grupa montană Șureanu-Parâng-Lotrului este grupa majoră centrală a Carpaților Meridionali; Grupa Retezat-Godeanu, al cărui nume este dat de Munții Retezat și Munții Godeanu, cele mai maiestoase masive montane ale grupei, se află în vestul Carpaților Meridionali