| CoolKitty651 a întrebat:

Cine stie curiozitati din lumea animalelor referitoare'la organele lor de simt?
Cine stie poate... dau fundabig grinhappy

2 răspunsuri:
| Kiiiissss a răspuns:

1. Cainii percep mirosuri pe care le emana obiecte aflate la 15 m sub pamant.

2. Veverita este singurul animal cu cristalinul ochiului colorat.

3. Caii comunica intre ei folosind peste 100 de sunete.

4. Exista o pasare care seamana cu randunica( dar nu e ruda cu ea ) si car atunci cand zboara bate din aripi alternativ.

5. Greierele reuseste sa cante frecandu-si aripile una de alta.Cu cat aerul este mai cald cu atat numarul cri-cri-urilor este mai mare.
6. Porumbelul voiajor este animalul domestic ce poseda cel mai bun simt al orientarii; cand este transportat spre o destinatie oarecare intr-un vagon inchis si pe rute oricat de incalcite,el,odata eliberat, regaseste locul de unde a plecat, chiar si la o distanta de 2000 km.

7. Cu o temperatura constanta de 40, 7 °C, lupul este mamiferul cu temperatura corporala cea mai ridicata.

8. In apele Oceanului Pacific traieste pestisorul Mixima care are 4 inimi,dispuse in organism cu functii separate : una pentru partea superioara a corpului si celelalte pentru organele digestive,muschi si coada. Poate trai mai multe luni fara hrana si se apara de dusmani, secretand substante "fumigene", in care se ascunde.

9. Sistemul arterial al balenei albastre este atat de mare încat si un leopard s-ar putea tarî prin el.

10. Tantarii sunt de doua ori mai atrasi de culoarea albastra decat de orice alta culoare.

Funda? plz!

| Mosoglu_Vladimir_1981 a răspuns:

Struţul poate alerga mai repede decât caii iar struţii masculi pot urla ca leii.

Musca de casă are ochi foarte complecşi, fiecare ochi al ei conţine 4000 de lentile care permit vizualizarea de mai multe imagini în acelaş timp

Liliecii sunt singurele mamifere care pot zbura, oare nu ar fi minunat dacă ar putea zbura.

Mai multe vedeti aici, http://inbors.com/curiozitati-despre-animale/