| Earthroot a întrebat:

Citesc cateodata chestii de pe net despre:cum sa ai o relatie perfecta,cum sa fii iubitul perfect,cum sa fii prietenul perfect etc,ati prins ideea. Au acestea relevanta sau sunt basme curate care suna frumos in teorie, insa in viata de zi cu zi, cea reala, sunt mai greu de pus in practica? Cel mai recent am citit despre sentimentul de posesiune http://artaseductiei.ro/cum-sa-nu-ai-o-relatie-gaunoasa- posesiva-bolnava/ la aprecierea voastra... Si acum ceva despre mine:(nu-i anunt matrimonial, stati linistiti). De la o varsta frageda am fost inconjurat de femei, majoritatea usuratice.Pe cand am crescut am avut relatii cu doua tipuri de fete/femei: 1. Fete intre 13-18 ani:Fete din familii destramate,care au crescut fara tata(unele),ma-sa nu le dadea atentie,ci in schimb umbla prin birt cu nea George,sau cu nea Nicu,fete cu o situatie financiara precara. Fete care aratau fizic foarte bine,insa emotional aveau mare nevoie de atentie,deveneau posesive. De una am aflat ca o violase taica su,alta era usor zoofila,alta era disperata dupa masturbare,alta era emotiva, alta ii trebuia intruna codouri, alta se catara pe tine de nu puteai sa respiri, iti controla telefonul... Astea au fost relatiile tipice cu categoria 1 de fete, relatii de cateva zile, o saptamana, o luna-doua. 2. Femei mai in varsta. Nici nu pot sa le numesc relatii,astea au fost ceva de moment,fizic. Deci intrebarea mea este:se intampla sa esueze o relatie tocmai pentru ca faci lucrurile pe care se presupune ca trebuie sa le faci pentru ca o relatie sa nu esueze? Adica intervine norma sociala,care de multe ori iti este impusa(te trezesti influentat de mediul in care traiesti,de televiziune,reclame,etc...)si in loc sa evoluezi,te trage inapoi? Adica are loc un fel de paradox comic-trist si masochist in acelasi timp? Este norma sociala un aliat,sau un dusman, atunci cand interesele si nevoile tale nu corespund cu aceasta, iar echilibrul se pierde si tinde spre negativitate, normă explicata prin violarea de interese si nevoi personale. Spun asta deoarece imi place de o fata pe moment, ea are 17 ani,imi face toate poftele:vine pe la mine,se ofera sa-mi gateasca. Se ofera sa ma ajute cu curatenia. Se ofera sa-mi faca masaje. Uhh multe alttele. Plus ca arata bine fizic(are un corp foarte frumos),se ingrijeste,ii destul de isteata,adica am ce vorbii cu ea. Pana aici totul bine si frumos,doar ca devine posesiva... Imi ia telefonul cateodata pe motiv ca ii place,normal ca de fapt ea imi cauta prin agenta,mesaje,poze,etc... O data am surprins-o cu spatele si cand a vazut ca am vazut ca ma controla, sa evervat destul de rau... Nu ma face de rusine in public sau ceva, dar daca vorbesc sau salut pe una, cand ramanem singuri automat ma ia la intrebari.Nu-mi spune chestii de genu:nu vorbii cu aia, sau asa...Adica stie ca nu i-ar merge. Insa devine foarte posesiva in intimitate,cand suntem doar noi doi.O data mi-a spus sa-i promit ca o sa o iubesc tot timpul si s-a incolacit in juru meu... Nu am avut relatii sexuale cu ea,doar petting. Sa fie ea doar dragastoasa si poate mi se pare mie? Adica mai sunt fete/femei care fac asa sau doar mie mi se intampla? Alta intrebare:este posesiunea un lucru rau sau un lucru bun atunci cand are efecte pozitive, dar posibil sa fie mici sanse de a-ti ingradi orizontul? Te concentrezi mai mult pe ce ai in prezent si ce poti construi in viitor cu acesta, sau ignori prezentul si planuiesti strict viitorul?
Editare:Am uitat sa precizez la final ca la inceput era ok cu relatiile astea trecatoare,doar ca dupa un timp m-au cam obosit si imi consuma prea multa energie, vreau sa ma concentrez si pe altceva.De asta vreau sa ma lamuresc putin caci incerc sa am o relatie serioasa, de durata.

Răspuns Câştigător
| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga.
Nu am inteles ce intrebare ai, insa am inteles ca esti idolul femeilor, si asta este soarta ta. happy
Nu ai ce face. Descurca-te cu agenda plina, si cu etichetele pe care le pui tuturor femeilor, ca la magazin.

Tu stii sa iubesti o alta persoana decat pe tine?
Te-am tzucat, si ai grija cum te porti cu fata de 17 ani.

2 răspunsuri:
| Earthroot explică:

Ce-i mai important:cititi primul si ultimul cuvant...

| 2008 a răspuns:

Trecutul e trecut avand atatea relatii probabil ai o oerecare experienta stii deja cam ce vrei, parerea mea no lasa sa depinda de tine sentimental nu permite lucrul asta ca o sa aveti de pirdut amandoi ...eu n-am avut decat o relatie si a fost trista, inca n-am depasit momentu fa o lista de prioritati si tine-te de ea