CONCURS: Care e cea mai draga amintire a ta legata de inceputul scolii?

Pentru ca azi reincepe scoala, vrem sa marcam si noi ocazia si va invitam la un nou concurs, alaturi de prietenii nostri de la Librarie.net

Fie ca sunteti imbufnati si enervati ca temele isi vor reintra in curand in drepturi sau nostalgici dupa vremurile petrecute pe bancile scolii, noi va invitam sa ne povestiti care e cea mai draga amintire legata de inceputul scolii

Va asteptam raspunsurile pana duminica, 22 septembrie. Premiem cele mai frumoase 3 raspunsuri cu vouchere de 100 de lei pentru cumparaturi pe Librarie.net. Oferta e larga si va asteapta de la beletristica la manuale scolare, jocuri, filme si muzica.

Mult succes!

36 răspunsuri:
| xDxDxDxDxD a răspuns:

Cea mai draga amintire legata de inceputul scolii a fost atunci cand a zambit profesorul nostru de sport love struck.:3Dar pe langa faptul ca e dragut cel mai mult mi-a placut de el deoarece era singurul profesor de sport CORECT.Dar sa nu ma abat de la subiect.Am avut multe amintiri placute la scoala insa aceasta este singura amintire draga legata de inceputul scolii.Si poate ca aceasta amintire pare absurda insa tin minte ca eram tare incantata big grin

| Ochianu_Alina_1986 a răspuns:

La 27 de ani orice gand despre scoala este o amintire frumoasa. Imi doresc sa retraiesc, in mod deosebit, fiecare prima zi de scoala din clasele I-IV cand nu aveam la tara sonerie ci clopotel adevarat. Dupa festivitatea de deschidere, el ne strangea pe toti laolalta, iar noi, dupa ce eram asteptati sa ne asezam unul in spatele celuilalt, intram in scoala in functie de clasa, in ordine crescatoare insotiti de invatator sau invatatoare. Nu am sa uit niciodata mirosul usor de motorina (cu care se stergea pe jos) si vopsea ce le simteam in momentul in care inaintam pe culoarul pavat, pe centru, cu linoleum. Era ceea ce ne anunta ca totul este curat si reimprospatat. Perdelele erau albe, iar noi aduceam pe brat, spalate si calcate, fetele de banca. Desi urma sa ne plictisim repede de ele, Doamne, cu ce curiozitate asteptam sa ne primim manualele. Si, dupa ce ne erau impartite, avea loc prima competitie: cine are cele mai ingrijite manuale. La acea vreme se obisnuia ca manualele sa fie predate din generatie in generatie si fiecare dintre noi inspecta starea lor. Ne suparam tare pe cei care nu avusesera grija de ele asa cum ar fi trebuit. Uneori gaseam si numele vechilor posesori scrise pe ultima pagina. Din cand in cand imi doresc sa fiu iar copil, sa fiu iar la scoala. Fiecare perioada din viata are lucrurile ei bune si mai putin bune asa ca trebuie sa ne bucuram de zilele pe care le primim, de varsta pe care o avem chiar daca trecem si prin momente grele. In fond, fiecare problema are o rezolvare asa cum am invatat la ora de matematica.

| TPU.ro explică (pentru anonim_4396):

Felicitari! Esti unul dintre castigatorii acestui concurs. Ai pe e-mail mai multe detalii despre cum poti intra in posesia premiului.

Alexandra - TPU

| TPU.ro explică (pentru raluka66):

Felicitari! Esti unul dintre castigatorii acestui concurs. Ai pe e-mail mai multe detalii despre cum poti intra in posesia premiului.

Alexandra - TPU

| TPU.ro explică (pentru positivity):

Felicitari! Esti unul dintre castigatorii acestui concurs. Ai pe e-mail mai multe detalii despre cum poti intra in posesia premiului.

Alexandra - TPU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TPU.ro):

Multumesc mult happy unde trimit datele? aici sau pe e-mail?