CONCURS: Care este trasatura de caracter care te-ar face sa te indragostesti iremediabil de cineva?

Stim ca uneori dragostea poate sa fie tare complicata, asa ca alaturi de prietenii de la librarie.net va oferim 3 pachete cu carti care sa va ajute sa va mai puneti gandurile in ordine, dar sa va si amuze.

Cartile care va asteapta sunt:  Dragostea. Gene egoiste, chimie sau romantism - Richard David Precht, Psihologia femeii - Karen Horney, Paradoxul sexelor. Barbatii, femeile si adevarata prapastie dintre sexe - Susan Pinker, Cum sa cuceresti un barbat pe e-mail, messenger si Facebook - Dan Radoiu si Femeile vin de pe Venus, barbatii de la baut - Mihai Radu, Simona Tache

Daca vreti sa le castigati, toti ce trebuie sa faceti este sa ne raspundeti la intrebarea: Care este trasatura de caracter care te-ar face sa te indragostesti iremediabil de cineva?

Vom rasplati cele mai interesante 3 raspunsuri. Aveti timp pana duminica, 16 februarie, sa va postati gandurile. Va tinem pumnii :)
96 răspunsuri:
| DanielVălean a răspuns:

Frumusetea interioara, bunatatea si simtul umorului!

| pastru009 a răspuns:

Trăsătura de caracter care m-ar face să mă îndrăgostesc iremediabil de o persoană este bunătatea sa.Adică noblețea sau blândețea persoanei cu care decid să îmi petrec restul vieții împreună cu ea. Bunătatea ei poate aduce numai virtuți și multe persoane care să o îndrăgească la fel ca mine.Mi-ar fi alărturi la rău și la bine, la săracie și la bogăție și nu m-ar abandona niciodată atunci când o să am nevoie de ea.Astfel de persoane, arareori găsești, dar dacă le descoperi le prețuiești.Astfel de persoane odate intrate în viața ta te marchează și nu vor fi doar adieri de vânt ce le uiți odată și nu mai revin niciodată.
Bunătatea este „conducătoarea" tuturor trăsăturilor(sinceritatea, caritatea, sinceritatea și altele). Acest fel de oameni au un loc garantat în Împărăția Cerurilor alături de Dumnezeu.Sunt îngeri căzuți pe pământ precum stelele aurii căzătoare ce au un rol foarte important în lumea asta.Am observat oameni ce au avut parte de acești îngeri, dar darul li s-au luat prea devreme, căci probabil aceștia erau mai de folos în Ceruri.Eu aș interpreta rolul lor așa: când avem nevoie de ei se află lângă noi, dar când nu mai avem nevoie de ei aceștia vor pleca.
În concluzie, o persoană bună are calități deosebite ce trebuie respectate, așa cum eu procedez cu cele pe care le întâlnesc.Nu aș răni niciodată o persoană bună, fiindcă ea este ca sticla: sensibilă.

| Albnegru10 a răspuns (pentru pastru009):

Frumos happy

| pastru009 a răspuns (pentru Albnegru10):

Multumesc.

| contαbαndonαt a răspuns:

Ce intrebare draguta, cam prost formulata insa.

| Awesom a răspuns:

Inocenta pe care ti-o arata la inceput.

| NYK4u a răspuns:

Putin din fiecare trasatura, cand o privesti, asculti... simturile sa iti explodeze, sa vrei sa strigi de bucurie.

| mada1820 a răspuns:

Trasaturile de caracter care m-au facut sa ma indragostesc de iubitul meu sunt: realist,comunicativ, deschis,sincer, fidel,sigur pe sine,intelegator,glumet,cu simtul umorului,increzator, foarte iubitor, lingusitor, sufletist, felul lui de a fi mai pe scurt.

| justyoung9 a răspuns:

Raspunsul e simplu... Faptul ca ma accepta asa cum sunt si este dornica sa ma cunoasca.

| LarisaStanciuu a răspuns:

Sinceritatea! love struck

| FaraSareDoi a răspuns:

Trăsătura de caracter care m-ar face să mă îndrăgostesc iremediabil de cineva este desigur inteligența. Acel băiat ar citi mult şi imaginația lui ar fi bogată. Ar şti să mă facă să râd şi cum să cântărească situațiile dificile.
Băiatul de care cu siguranță m-aş îndrăgosti m-ar putea duce cu siguranță într-o lume de basm. M-ar sui pe un cal alb şi am zburda împteună în lumea viselor. Ar fi inteligent deci ar putea să facă asta. Ar putea să îmi spună vorbe dulci şi astfel m-ar face să îl iubesc.

| Albnegru10 a răspuns:

Este adevarat ca mereu m-au atras baietii frumusei, oricum nu acesta este criterul de baza pentru a ma indragosti de persoana respectiva.
1. Sa ma iubeasca
2. Sa aiba bun simt
3. Sa aiba simtul umorului
4. Sa fie inteligent
5. Sa arate cat de cat bine.
Acestea sunt calitatile baiatului perfect pentru mine! happy

| Scintilla a răspuns:

Buna seara,inainte de toate vreau sa va spun ca la acest moment cand va scriu aceste randuri pot spune ca spre deosebire de multi sunt un om norocos,am parte de iubire,insa in acelasi timp pana am ajuns in acest punct am avut parte si de multe deziluzii care putin cate putin te fac sa ai din ce in ce mai putina incredere in lumea ce te inconjoara,ceea ce iti diminueaza sansele la a te indragosti de cineva.Din fericire eu am trecut peste aceste momente si nu voi uita niciodata cum a putut sa ma faca sa ma indragostesc de ea,o minunatie de fata,intr-un moment cand credeam ca totul pentru mine e pierdut la acest capitol. Sa revin la intrebare,pentru mine nu exista urma de indoiala ca ceea ce m-a facut sa ma indragostesc este si va fi intotdeauna acele mici gesturi,acele scurte priviri,acele mici atingeri care te fac sa te simti invincibil in fata oricarui impediment,oricarui obstacol,sa te crezi mai bun decat esti tu cu adevarat,sa te vezi singur mai frumos, mai minunat decat crezi tu ca esti doar pentru ca persoana de langa tine iti deschide ochii si te face sa te simti cel mai norocos om de pe pamant, deci pentru mine cea mai importanta trasatura a unei persoane este aceea de a avea abilitatea de a face pe cineva sa se simta special indiferent de natura fiecaruia. Din pacate noi oamenii, marea majoritate a noastra, ne subestimam si chiar avem nevoie de cineva langa noi care sa ne deschida ochii sa vedem cu adevarat cine suntem.Va voi oferi si un mic clip pentru a sublinia acest aspect, urmariti-l merita. http://www.youtube.com/watch?v=litXW91UauE daca nu stiti engleza doar urmariti-l este vorba despre cum se descriu unele persoane singure si cum sunt descrise de alta persoana.

| Didishorr a răspuns:

Pai. sa aiba simtul umorului sa ma faca sa rad si sa fie sociabil.

| Funions a răspuns:

Trasatura de caracter cheie care ma face sa ma indragostesc iremediabil de un om, si care si-a facut deja efectul in cazul meu, este simtul umorului. Nu imi place tristetea, pesimismul sau starile de rau, asadar ador sa rad, sa glumesc sa fac mici glumite, toate pentru a aduce un zambet. Asadar, astfel trebuie sa fie si omul iubit, pentru ca niciodata nu te poti plictisi langa un om care iti aduce zambete. Zambetul este cel care ne face mai frumosi si mai sensibili, de aceea este si cel mai frumos cadou pe care l-as putea primi!

| lullaby23 a răspuns:

Sa ma placa exact cum sunt.

| Lhurricane a răspuns:

Felul de a fi a unei persoane te poate face sa nu te mai saturi de ea :3

| MoarteaLaConserva a răspuns:

Comprtamentul lui. E imposibil sa te indragostesti de cineva pentru o singura trasatura, dupa parerea mea. Un om poate avea simtul umorului si totusi sa fie extrem de egoist. Intrebarea spune clar ''sa te indragostesti de cineva'', in nici un caz ''sa formeze partenerul perfect''.

| NoOneCanStopDeth a răspuns:

Ma faceti sa rad voi femeile, de ce spun asta? Pai hai sa vedem....multe spun ca pun pret pe socializare, umor si inteligenta.Stii ceva draguta? Da tu care-mi citesti commenturile, cu o oare care urma de dispret. Urasc sa vad ca va mintiti pe voi si ca nu sunteti sincere.Nu caut sa generalizez, parere mea este ca va place al deacului de mult ambalajul, am ceva ambalaje de la cateva ciocolati, dar nu asta e important.In alta ordine de idei, spuneti ca ceea ce va face pe voi sa va indragostiti, este situatia materiala, aspectul fizic si prostia de care da dovada partenerul vostru de viata happy Ma astept sa-mi sariti la gat si nu ma mira acest fapt.Nu caut sa castig nimic, daca as fi vrut sa castig ceva, acel ceva ar fi o carte despre filozofie."Cat de idioti sunt cei ce filozofeaza" probabil ca suntem doar nebuni, dar nu idioti.
Cat despre intrebarea serii...ce m-ar face pe mine sa ma indragostesc? Sinceritatea, respectul si intelegerea, celelalte vin pe parcurs.Marele dezavantaj la mine, este ca sunt al dracului de sincer si mi-as fi dorit sa mint.

Pace celor care trag sa-si faca o viata, sa aveti un nou drum in fata.

| Albnegru10 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Nu toate fetele sunt superficiale, cum nici baietii nu sunt toti happy

| NoOneCanStopDeth a răspuns (pentru Albnegru10):

Ma indoiesc de asta.
Mi-as fi dorit sa traiesc vremurile alor mei.
V-ati uitat o clipa la parintii vostrii cat de fericiti sunt impreuna?
V-ati intrebat o clipa cum de au reusit asta?
Generatia noastra, trece de la o relatie la alta si caut sa inteleg de ce.
Apreciati intai defectele unui om si apoi calitatile.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Si daca vei intalni mai multe femei sincere, care iti vor oferi respect si intelegere, ce faci? Te indragostesti de toate? Hmm, ceva lipseste din peisaj...
In rest, minti! Dar minti frumoshee hee

| NoOneCanStopDeth a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Scumpo, cat la suta ai inteles din tot ceea ce am scris?
"Minti, dar minti frumos" parerea ta scumpete, permite-mi sa fiu ironic.
Nu mi-o lua in nume de rau, dar cred ca stiu mai bine, ca oricine ce-mi doresc.
La varsta mea nu mai e timp, de zeci de relatii.
Zilnic conturez ideea de a avea o familie, si-mi doresc sa am una.
Probabil ai sa te intrebi de ce, dar n-am sa-ti dau un motiv pentru care doresc asta.
Imi place al dracului de mult, razboiul acesta dintre sexe.
Nu te uita la mine, ca si la fostul misogin care te trata cu o oarecare unda de indiferenta.Ma uimeste, puterea ta de ati da seama, daca un om minte sau nu.
Iubesc femeia, am spus si am sa o mai spun. Iubesc femeia cu toata suflarea mea si caut sa orbitez in jurul ei.
Pare de necrezut, asa-i? Cred ca mergi pe premiza, barbatii mint, mai mult decat religia.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Am mers pe premisa ca toti mintim, dulceata...de cirese amare cu nucihee hee

Frumos discurs, sper sa o gasesti pe EA!

| NoOneCanStopDeth a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Wow ce compliment laughing))
"Sper sa o gasesti pe Ea" hmmm imi doresc asta ce-i drept, dar mi se pare imposibil.

Auzi la ea, dulceata de ciresi cu nuci laughing)) you are so cute

| NoOneCanStopDeth a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Sa-ți raspund liric la această întrebare pusă de TPU

Poate că dorința de a traii în imaginația cuiva
Te face să te indrăgostești de persoana, ce-n povești te face să pari stana... Gravată în chipul ei ascuns
Astfel devii monstru, sacralizat în eternitate
Notiunea de efemeritate, crește odată cu împlinirea unei fapte
Mai mult sau, mai puțin biblice
Ești prins in corpul ei, ca într-o matrice
Ca dropia, cauți un refugiu, de natură spirituală
Dar omul rău din tine, nu te lasă și se impregnează in tine ca o boală.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Liric, zici?

Divulgaritatea umanistică a unui om s-ar putea retuşa pe un blastom al nonsaşantei nonconformistice, la fel ca acest suspin de iubire, fara de care nu se poate respira. In aceasta zi asemanatoare unui prohod pe care divinitatea interumană se putea codifica o împărtăşanie pură, s-ar putea restructura pe un anumit disconfort pluri renascentistic umanitar.
Eu am venit ca să confirm ca sunt intr-o urbanistică, cazeistică medicală a unui univers transvers şi am luat- o razna intru' exitus invirsus. :))

Ma inspira:

http://www.youtube.com/watch?v=6f90Sy3CLyA

| NoOneCanStopDeth a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

laughing)))) fi-ti-ar nebuna a dracu.
Doamne cat m-ai facut sa rad laughing) am ras cu lacrimi.
Trebuie sa ai un partener, care e mandru de tine laughing)
O asa femeie, cu un asa umor, mai rar.
O femeie ca tine mi-as dori laughing) dar hai sa nu, depasim limita.
S-ar putea intelege, ca ne facem ochi dulci si deci nu vreau sa-mi sara-n cap TPU

| bilopart a răspuns:

Timiditatea si o buna educatie!

| Sashavalentine a răspuns:

Bunul simt, sau inteligentahappy

| simplu0 a răspuns:

Baiatul perfect pentru mine este un baiat simplu,dar complicat. Băiatul care preţuieşte lucrurile mărunte. Băiatul ce ştie să apecieze un vers. Băiatul ce ştie să spună că te iubeşte, când simţi că te-ai pierdut în abisul suferinţei, ce oferă o îmbrăţişare caldă când ai nevoie de consolare, ce îţi dăruieşte un sărut când buzele îţi ard de dorinţă. Băiatul care te respectă şi este capabil să-ţi ofere protecţie şi siguranţă. Băiatul în care poţi avea deplină încredere, care ştii că te iubeşte pentru ceea ce eşti, ca om, ca suflet, ca persoană, pentru ceea ce eşti, nu pentru ceea ce ai, băiatul care ştie să te respecte şi nu te foloseşte ca pe un obiect de uz personal. Băiatul ce te face să te simţi bine alături de el, băiatul ce te face să simţi că pe tine te iubeşte şi nu aleargă precum un căpcăun după doua picioare şi o pereche de sâni, considerând că aşa este fericit. Băiatul care ştie să-ţi citească gândurile şi când nu rosteşti vreun cuvânt. Dar mai presus de toate, băiatul care este el însuşi cu fiecare pas şi nu se foloseşte de tine. Băiatul care spune sincer şi deschis ce gândeşte. Pentru un asemenea băiat, merită să dai şi sufletul din tine.

| xxGhost99xx a răspuns:

Trasaturile care ma fac sa ma indragostesc de o fata sunt :
- Sa aiba inima buna
- Simtul umorului
- Sa-mi respecte opinile
- Sa stie sa iubeasca - nu doar sa stea pentru mine pentru bani
- Sa fie ea insasi - nu sa faca compromisuri gen diete stricte pentru mine
- Aspect fizic moderat (nici prea frumoasa dar nici urata )

| lollipops a răspuns:

Sa fie darnic, sa ma ia cu el la baut, sa comande mancare pentru amandoi (pentru acasa, ar fi si culmea), sa duca gunoiul, sa spele rufe (sau le duca la mama lui), sa mai faca putina curatenie din cand in cand, sa faca bani multi, sa fie ca o floricica cand vine acasa...de la munca, la baut am stabilit deja ca mergem impreuna.
Ar fi mai multe, na, acum dupa toate astea n-as avea pretentia sa vina cu flori in fiecare zi (de la munca, la baut am stabilit ca mergem impreuna), sunt si eu intelegatoare, mai las de la mine.

| extremeA07 a răspuns:

Trasatura care cred ca ar face pe oricine sa se indragosteasca de cineva este onestitatea.

| Roxanna112345 a răspuns:

Principala trasatura care m-ar face sa ma indragostesc de cineva ar fi felul in care acea persoana ma respecta, felul in care mi-ar vorbi si m-ar trata, dar si felul in care se comporta cu cei din jurul ei.Aceasta ar fi principala trasatura pentru care m-as indragosti de o persoana, insa e doar una dintre multe altele pe care eu le consider foarte importante.

| Androphyla a răspuns:

Trasatura de caracter care m-ar face sa ma indragostesc iremediabil de cineva este politetea si simtul umorului. Imi place sa am langa mine un om politicos, sa-mi vorbeasca frumos, eventual sa ma alinte mereu si sa ma distreze cu glumele sale. Desigur ca i-ar trebui un mare si dezvoltat simt al umorului. Si... sa stie sa tina la glume pentru ca si eu il voi tachina cu glumite.hee hee

| Mariancikkk a răspuns:

Curatia morala, intelepciunea si sinceritatea

| proastalenesa a răspuns:

Hmm, am tot stat să mă gândesc, dar nu pot să mă decid între urechea muzicală şi abilitatea de a-mi ţine piept într-un duel al ironiei acide. Too bad, eventualul meu soţ va trebui să le aibă pe-amândouă.

| Andreiyy a răspuns:

Trasatura de caracter care te-ar face sa te indragostesti iremediabil este trasatura care iti dezvolta cunoasterea fata de o persoana la alta. Depasirea unor pasi de prietenie semnifica o "relatie" deosebita. Persoana de care te-ai indragosti, in mintea ta vezi cu totul altceva.dar pe moment ce devii mai constrans in aceasta pasiune indelungata o sa reprezinte cu totul altceva. Am ajuns la concluzia ca principala trasatura ramane un mister pe care nimeni nu o sa il stie vreodata. Adevarata trasatura se naste din vorbe, lacrimi, suflet si pasiune.

| elyd12 a răspuns:

Trăsătura de caracter care m-ar face să mă îndrăgostesc iremediabil de cineva este simţul umorului. Nu te poţi îndrăgosti de cineva care nu te-a făcut să râzi niciodată!

| eu1996 a răspuns:

Personalitatea, exceptand aspectul, este cea mai inportanta caracteristica a oricarei persoane. Adevarul este ca poti ajunge la a placea o persoana la prima vedere, infatisarea predomina aparentele, dar niciodata nu vei ajunge pana la a te indragosti de acea persoana pana cand nu ajungi sa o cunosti cat de putin posibil, sa ii cunosti personalitatea(copila, romantica, inocenta, ambitioasa sau alte caracteristici ce te pot face sa crezi ca ai ajuns la persoana cautata, persoana perfecta). Pentru mine personalitatea este unul dintre lucrurile definitorii la orice persoana.