CONCURS: Care este trasatura de caracter care te-ar face sa te indragostesti iremediabil de cineva?

Stim ca uneori dragostea poate sa fie tare complicata, asa ca alaturi de prietenii de la librarie.net va oferim 3 pachete cu carti care sa va ajute sa va mai puneti gandurile in ordine, dar sa va si amuze.

Cartile care va asteapta sunt:  Dragostea. Gene egoiste, chimie sau romantism - Richard David Precht, Psihologia femeii - Karen Horney, Paradoxul sexelor. Barbatii, femeile si adevarata prapastie dintre sexe - Susan Pinker, Cum sa cuceresti un barbat pe e-mail, messenger si Facebook - Dan Radoiu si Femeile vin de pe Venus, barbatii de la baut - Mihai Radu, Simona Tache

Daca vreti sa le castigati, toti ce trebuie sa faceti este sa ne raspundeti la intrebarea: Care este trasatura de caracter care te-ar face sa te indragostesti iremediabil de cineva?

Vom rasplati cele mai interesante 3 raspunsuri. Aveti timp pana duminica, 16 februarie, sa va postati gandurile. Va tinem pumnii :)
96 răspunsuri:
| BlackEyedGirl a răspuns:

Principala trasatura pe care o poate avea un baiat ca sa ma faca sa ma indragostesc de el ar fi sa aiba simtul umorului. Sa stie sa glumeasca, sa ma faca sa rad, dar nu sa spuna glume de prost gust. Dupa parerea mea, un baiat care stie sa ii faca pe cei din jurul lui sa rada este la randul sau o persoana vesela, care stie sa se distreze. In functie de aceasta calitate, am impresia ca se poate descoperi in mare parte si caracterul acestei persoane, deci daca un baiat are simtul umorului instantaneu mi se pare mult mai dragut si sunt sanse mult mai mari sa ma indragostesc de el.

| Musique a răspuns:

Răbdare.Un temperament cald, calm și puțin sensibil.

| xxGhost99xx a răspuns:

Trasaturile care ma fac sa ma indragostesc de o fata sunt :
- Sa aiba inima buna
- Simtul umorului
- Sa-mi respecte opinile
- Sa stie sa iubeasca - nu doar sa stea pentru mine pentru bani
- Sa fie ea insasi - nu sa faca compromisuri gen diete stricte pentru mine
- Aspect fizic moderat (nici prea frumoasa dar nici urata )

| Roxanna112345 a răspuns:

Principala trasatura care m-ar face sa ma indragostesc de cineva ar fi felul in care acea persoana ma respecta, felul in care mi-ar vorbi si m-ar trata, dar si felul in care se comporta cu cei din jurul ei.Aceasta ar fi principala trasatura pentru care m-as indragosti de o persoana, insa e doar una dintre multe altele pe care eu le consider foarte importante.

NOname
| NOname a răspuns:

Capacitatea de a iubi necondiţionat o nesuferită ca mine. Ştiu, n-am deloc pretenţii.hee hee

| Ceryo a răspuns:

Mmmm ar fi frumos ca aceea persoana sa fie indrazneata si sa nu renunte rapid si sa nu se supere ca sa am cu cine sa ma contrazichappy, intelegatoare, buna la suflet si un pic nebunatica, atragatoare, pusa pe glume,...
Insa ca sa fiu sincer cu voi mi-ar place daca acea persoana r fi venita de pe alta planeta sa am posibilitatea sa ii pot modela anumite trasaturi de caracter dupa bunul plac happysi sa pot face lucrul asta de cate ori as dori eu ar fi frumos.
e valabil si pentru fete si baieti aceasta experienta straina sa nu existe suparaciosi happy

| AtateaConditii a răspuns:

Simtul umorului.

| NoOneCanStopDeth a răspuns:

Ma faceti sa rad voi femeile, de ce spun asta? Pai hai sa vedem....multe spun ca pun pret pe socializare, umor si inteligenta.Stii ceva draguta? Da tu care-mi citesti commenturile, cu o oare care urma de dispret. Urasc sa vad ca va mintiti pe voi si ca nu sunteti sincere.Nu caut sa generalizez, parere mea este ca va place al deacului de mult ambalajul, am ceva ambalaje de la cateva ciocolati, dar nu asta e important.In alta ordine de idei, spuneti ca ceea ce va face pe voi sa va indragostiti, este situatia materiala, aspectul fizic si prostia de care da dovada partenerul vostru de viata happy Ma astept sa-mi sariti la gat si nu ma mira acest fapt.Nu caut sa castig nimic, daca as fi vrut sa castig ceva, acel ceva ar fi o carte despre filozofie."Cat de idioti sunt cei ce filozofeaza" probabil ca suntem doar nebuni, dar nu idioti.
Cat despre intrebarea serii...ce m-ar face pe mine sa ma indragostesc? Sinceritatea, respectul si intelegerea, celelalte vin pe parcurs.Marele dezavantaj la mine, este ca sunt al dracului de sincer si mi-as fi dorit sa mint.

Pace celor care trag sa-si faca o viata, sa aveti un nou drum in fata.

| MaliciousDeath a răspuns:

Sa fie o persoana directa(e un plus). Sincer, mie imi lipseste asta si chiar o consider o trasatura admirabila.Privind partea buna a lucrurilor, imi ofera mai multa siguranta de sine cand cineva imi spune clar ce vrea de la mine.Meh...

| MoarteaLaConserva a răspuns:

Comprtamentul lui. E imposibil sa te indragostesti de cineva pentru o singura trasatura, dupa parerea mea. Un om poate avea simtul umorului si totusi sa fie extrem de egoist. Intrebarea spune clar ''sa te indragostesti de cineva'', in nici un caz ''sa formeze partenerul perfect''.

| Albnegru10 a răspuns:

Este adevarat ca mereu m-au atras baietii frumusei, oricum nu acesta este criterul de baza pentru a ma indragosti de persoana respectiva.
1. Sa ma iubeasca
2. Sa aiba bun simt
3. Sa aiba simtul umorului
4. Sa fie inteligent
5. Sa arate cat de cat bine.
Acestea sunt calitatile baiatului perfect pentru mine! happy

| Albnegru10 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Nu toate fetele sunt superficiale, cum nici baietii nu sunt toti happy

| NoOneCanStopDeth a răspuns (pentru Albnegru10):

Ma indoiesc de asta.
Mi-as fi dorit sa traiesc vremurile alor mei.
V-ati uitat o clipa la parintii vostrii cat de fericiti sunt impreuna?
V-ati intrebat o clipa cum de au reusit asta?
Generatia noastra, trece de la o relatie la alta si caut sa inteleg de ce.
Apreciati intai defectele unui om si apoi calitatile.

| BubuLina999 a răspuns:

Sunt multe trasaturi de caracter care ma fac sa ma indragostesc iremediabil de o persoana, iar cateva dintre acestea sunt : atentia(a-i acorda unui om pretuirea cuvenita, concentrandu-te asupra spuselor sale), bunatatea(a manifesta respect si interes personal fata de altii), siguranta(a structura viata in jurul a ceea ce nu poate fi distrus sau înlaturat), sinceritatea(dorinta de a face ceea ce este bine din motive transparente) si voiosia(a pastra o atitudine pozitiva chiar si cand te confrunti cu situatii neplacute), care ne face sa trecem cu bine peste toate, alaturi de persoanele care cu adevarat conteaza pentru noi!

Pentru mine, aceste trasaturi si valori conteaza cel mai mult, iar ultima caracteristica va avea intotdeauna un impact asupra mea, deorece vreau ca intotdeauna eu si partenerul meu sa fim cu zambetul pe bune, indiferent de obstacole pe care le intalnim in viata, si sa ne bucuram de tot ce ne ofera aceasta.

Multumesc!

| geosnyper a răspuns:

Sinceritatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Free huuug!

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

love struck

| Dienus9815 a răspuns:

Amabilitatea!

| pastru009 a răspuns:

Trăsătura de caracter care m-ar face să mă îndrăgostesc iremediabil de o persoană este bunătatea sa.Adică noblețea sau blândețea persoanei cu care decid să îmi petrec restul vieții împreună cu ea. Bunătatea ei poate aduce numai virtuți și multe persoane care să o îndrăgească la fel ca mine.Mi-ar fi alărturi la rău și la bine, la săracie și la bogăție și nu m-ar abandona niciodată atunci când o să am nevoie de ea.Astfel de persoane, arareori găsești, dar dacă le descoperi le prețuiești.Astfel de persoane odate intrate în viața ta te marchează și nu vor fi doar adieri de vânt ce le uiți odată și nu mai revin niciodată.
Bunătatea este „conducătoarea" tuturor trăsăturilor(sinceritatea, caritatea, sinceritatea și altele). Acest fel de oameni au un loc garantat în Împărăția Cerurilor alături de Dumnezeu.Sunt îngeri căzuți pe pământ precum stelele aurii căzătoare ce au un rol foarte important în lumea asta.Am observat oameni ce au avut parte de acești îngeri, dar darul li s-au luat prea devreme, căci probabil aceștia erau mai de folos în Ceruri.Eu aș interpreta rolul lor așa: când avem nevoie de ei se află lângă noi, dar când nu mai avem nevoie de ei aceștia vor pleca.
În concluzie, o persoană bună are calități deosebite ce trebuie respectate, așa cum eu procedez cu cele pe care le întâlnesc.Nu aș răni niciodată o persoană bună, fiindcă ea este ca sticla: sensibilă.

| Latinmoon a răspuns:

Trasatura de caracter prin care te indragostesti iremediabil de cineva este sinceritarea. Prin sinceritate ne putem exprima liber sentimentele.

| Dariusuu a răspuns:

Sensibilitatea, bunătatea, şi dacă are şi simţul umorului ascuţit ca o lamă de cuţit înseamnă că am găsit ce căutam.

Cum să nu te îndrăgosteşti de trăsăturile ăstea?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nimic din cele de mai sus. Cand te indragostesti iremediabil, nu prea mai tii cont de trasaturi si caracter. Te-a ''lovit" si gata!hee hee
Cine a zis ca "dragostea e oarba" stia el/ea ce stia.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Si daca vei intalni mai multe femei sincere, care iti vor oferi respect si intelegere, ce faci? Te indragostesti de toate? Hmm, ceva lipseste din peisaj...
In rest, minti! Dar minti frumoshee hee

| Andreiyy a răspuns:

Trasatura de caracter care te-ar face sa te indragostesti iremediabil este trasatura care iti dezvolta cunoasterea fata de o persoana la alta. Depasirea unor pasi de prietenie semnifica o "relatie" deosebita. Persoana de care te-ai indragosti, in mintea ta vezi cu totul altceva.dar pe moment ce devii mai constrans in aceasta pasiune indelungata o sa reprezinte cu totul altceva. Am ajuns la concluzia ca principala trasatura ramane un mister pe care nimeni nu o sa il stie vreodata. Adevarata trasatura se naste din vorbe, lacrimi, suflet si pasiune.

| NoOneCanStopDeth a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Scumpo, cat la suta ai inteles din tot ceea ce am scris?
"Minti, dar minti frumos" parerea ta scumpete, permite-mi sa fiu ironic.
Nu mi-o lua in nume de rau, dar cred ca stiu mai bine, ca oricine ce-mi doresc.
La varsta mea nu mai e timp, de zeci de relatii.
Zilnic conturez ideea de a avea o familie, si-mi doresc sa am una.
Probabil ai sa te intrebi de ce, dar n-am sa-ti dau un motiv pentru care doresc asta.
Imi place al dracului de mult, razboiul acesta dintre sexe.
Nu te uita la mine, ca si la fostul misogin care te trata cu o oarecare unda de indiferenta.Ma uimeste, puterea ta de ati da seama, daca un om minte sau nu.
Iubesc femeia, am spus si am sa o mai spun. Iubesc femeia cu toata suflarea mea si caut sa orbitez in jurul ei.
Pare de necrezut, asa-i? Cred ca mergi pe premiza, barbatii mint, mai mult decat religia.

| AlEcSsCRaZzY a răspuns:

Pentu mine trasaturile unei fete care ar putea sa ma faca sa ma indragostesc de ea sunt:
-Sa fie buna la inima, sa fie calda cu mine;
-Sa stie sa ma iubeasca si sa ma faca fericit doar cand stau langa ea;
-Sa nu ma insele sau sa ma faca sa sufar;
-Sa arate cat de cat decent, adica sa nu fie una din aceea care nu-i pasa de ea...
si multe altele, mai exact sa fie cum sunt si eu! sa ne potrivim si sa ne intelegem bine e cel mai important.

| Klepto a răspuns:

Dragostea este relativ simpla, trebuie sa fii la momentul potrivit, sa umplii acel gol temporar din mintea acelei persoane, sa ai acel je ne sais quoi ( care nu poate fi explicat si care nu exista, dar exista) si sa nu uiti niste reguli, "atractia are termen de valabilitate", "barbatul trebuie sa incerce, femeia o sa aleage ceea ce i se potriveste atunci" ( dar mai nou, cred ca merge varianta unisex ca si fetele agata).
Sa incetez cu gargara inutila, Kleptopatru de mine cauta (

| LTAA a răspuns:

Eu nu am nevoie de vreun element adițional care să "aprindă" dragostea. Doar inima să bată puternic (vă spun din experiență), iar restul vine de la sine.

| cristinna23 a răspuns:

Principala caracteristica care m-ar determina sa ma indragostesc de un baiat este optimismul.
Cred ca este bine sa ai in preajma pe cineva care poate privi partea buna a lucrurilor, sa se bucure de lucrurile mici, pe care le ofera fiecare zi, astfel tu poti ajunge sa devii la fel ca aceea persoana, vei avea mai mult succes in ceea ce intreprinzi si de asemenea o viata mai buna si mai fericita.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Am mers pe premisa ca toti mintim, dulceata...de cirese amare cu nucihee hee

Frumos discurs, sper sa o gasesti pe EA!