| Diav0la a întrebat:

Considerati ca maturitatea vine odata cu varsta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Maturitatea o "câștigi" în urma experiențelor trăite, fie plăcute ori neplăcute.
Pa, pa.

14 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Maturitatea nu depinde de varsta, ci de problemele cu care se confrunta fiecare.
Sunt persoane care au avut experiente in urma carora s-au maturizat si sunt persoane care s-au obisnuit sa duca o viata lipsitata de griji. Este si normal ca acestea din urma sa nu fie la fel de mature deoarece au in permanenta nevoie de sustinerea unei persoane. happy

| elena a răspuns:

Aiurea...eu de exemplu voi muri nematurizata dar cu diploma.

mira
| mira a răspuns:

Intr-o oarecare masura maturitatea are legatura cu varsta.Pe masura ce creste si imbatraneste omul vede, aude invata mai multe, ceea ce il face sa judece altfel lucrurile.Maturitatea depinde si de gradul de inteligenta al omului si de incercarile, de examenele vietii. Mira

Janina
| Janina a răspuns:

Nuuuu laughing
nu prea au treaba una cu alta

| ioanaa a răspuns:

Maturitatea poate sa si intarzie, dar se poate face si mai devreme. Sunt multi oameni maturizati inainte de vreme, viata si greutatile ei te obliga sa deschizi ochii si sa iti dai seama ca nu totul e usor.

| dulshe a răspuns:

In niciun caz, dupa ce treci peste greutati atunci vine maturitatea, pentru ca daca ai fost invatata mereu in puf si sa faci ce vrei tu, maturitatea nu e nici macar 2%.

| selef a răspuns:

Nu neaparat, cateodata maturitatea poate sa intarzie.

| Moneyandfame a răspuns:

Maturitatea vine dupa ce treci prin viata, iti iei suturi in fund, palme peste fata si te trag toti de urechi.Si asta se poate intampla la o varsta destul de frageda, depinde de cazuri.

| Ecaterina a răspuns:

Timpul sh experientele ce ti se intimpla in viata vin sa te maturizezeVirsta nu cred ca conteaza in aces caz.Deoarece sunt mii sh sute de copii pe care viata din nefericire i'a maturizat mult prea devreme si nu ei sunt vinovati ci circumstantele.Sunt oameni asa zisi ''maturi'' insa din pacate modul lor de gindire nu reflecta maturitate ci din contra o infantilitate pregnanta.Conteaza in acest proces de maturitate cred eu lumea in care individul se proiecteaza, mediul social in mijlocul caruia isi duce viata.

| lexis a răspuns:

Cred ca rezolvarea problemelor din viata maturizeaza un om. Astea sunt in legatura cu varsta... cat esti copil parintii au grija de problemele tale... cum ai crescut, cum trebuie sa le infrunti singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am mai spus de un fost sef al meu, care avea peste 50 de ani si mintea unui pusti de 12-13 ani. Un retardat rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.insa depinde ce varsta vei lua ca punct de referinta.in orice caz, un copil la varsta de 10 ani, este mult mai matur decat unul la 3 ani, iar un tanar de 35 de ani este cu mult mai matur in gandire decat unul de 20 de ani.si in general, fetele se maturizeaza mult mai repede decat baietii.insa un lucru este cert, cu cat inaintam in varsta, cu atat ne maturizam din toate punctele de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maturitatea este o stare de fapt si nu corespunde cu varsta reala.de obicei baietii se maturizeaza mai greu, motiv pentru care fetele prefera baieti mai mari ca ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai decat.mereu se spune ca daca ai greutati te maturizezi mai repede dar eu nu cred in varianta asta eu de mica de la 6 ani am avut greutati ff mari j daca te-ai intalni cu mine fii sigura ca vei fi surprinsa...pentru ca eu sunt foarte copilaroasa j nu ai crede nici o data daca ti-as spune ca mi-am crescut fratele de 8 luni la varsta de 7 ani. mi-am rezolvat singura problemele pentru ca nu a avut cine sa mi le rezolve. dar in fine. e posibil sa imbatrannesti copil j asta nu e ciar un lucru rau.acum depinde j de persoana uneori te maturizezi fara sa stii j nu din cauza problemelor cauzate de viata ci pur si simplu.fiecare om are caracter diferit.eu ca maturitatea vine oricum mai devreme sau mai tarziu nu de varsta sau de greutati ci de fell de a gandi.