| anonim_4396 a întrebat:

Contul "Rosalia" a fost sters de pe site.
Rosalia s-a metamorfozat.

De ce unii dintre psihologi au acea atitudine detasata, rece, robotica, dat fiind faptul ca se presupune ca una dintre principalele lor aptitudini ar trebui sa fie empatia?
Empatia care ii ajuta sa se indentifice cu emotiile celorlalti.

Am vazut psihologi implicati dar si din categoria celor de mai sus.
Vad la TV psihologi invitati pe la diverse emisiuni si imi dau senzatia de detasare totala si implicare emotionala 0 față de persoanele in cauza si problemele lor.

Oare datorita faptului ca sunt psihologi isi pot ascunde cu brio emotiile si sentimentele?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Care e legatura cu Rosalia?
Mie mi se pare profesionist orice medic ori psiholog complet detasat. Cand te duci la orice specialist, din orice domeniu, el trebuie sa fie impartial, sa vina cu solutia corecta. Sentimentele/empatia l-ar face subiectiv.
Daca toata lumea te uraste si te hartuieste, psihologul nu ar trebui sa te incurajeze, ci sa te corecteze, sa te adapteze, sa te ajute sa intelegi ura celorlalti pentru tine, si sa faca din tine un om sociabil.
In plus, nu e usor sa te deschizi in fata unui strain, cand vine vorba de defectele tale. Daca simti ca are o parere personala despre asta, incepi sa ai grija ce ii spui.

34 răspunsuri:
| Andromeda2022 a răspuns:

Nu stiu

| restinvogue a răspuns (pentru Strwberrs):

Nu a plecat. Doar și-a schimbat sexul. Și și-a pus un nickname care nu o reprezintă pentru că nu e "maestra" deloc.

| Strwberrs a răspuns (pentru restinvogue):

Ma poti ajuta sa imi dai un link cu contul ei? Din nefericire nu imi apar rezultate la cautare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si eu care credeam ca Ernest s-a pensionat si ca ochii din umbra nu mai vad tot...