| anonim_4396 a întrebat:

Contul "Rosalia" a fost sters de pe site.
Rosalia s-a metamorfozat.

De ce unii dintre psihologi au acea atitudine detasata, rece, robotica, dat fiind faptul ca se presupune ca una dintre principalele lor aptitudini ar trebui sa fie empatia?
Empatia care ii ajuta sa se indentifice cu emotiile celorlalti.

Am vazut psihologi implicati dar si din categoria celor de mai sus.
Vad la TV psihologi invitati pe la diverse emisiuni si imi dau senzatia de detasare totala si implicare emotionala 0 față de persoanele in cauza si problemele lor.

Oare datorita faptului ca sunt psihologi isi pot ascunde cu brio emotiile si sentimentele?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Care e legatura cu Rosalia?
Mie mi se pare profesionist orice medic ori psiholog complet detasat. Cand te duci la orice specialist, din orice domeniu, el trebuie sa fie impartial, sa vina cu solutia corecta. Sentimentele/empatia l-ar face subiectiv.
Daca toata lumea te uraste si te hartuieste, psihologul nu ar trebui sa te incurajeze, ci sa te corecteze, sa te adapteze, sa te ajute sa intelegi ura celorlalti pentru tine, si sa faca din tine un om sociabil.
In plus, nu e usor sa te deschizi in fata unui strain, cand vine vorba de defectele tale. Daca simti ca are o parere personala despre asta, incepi sa ai grija ce ii spui.

34 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Un psiholog care se implica prea mult,risca sa ajunga la psihiatru.happy
Isi fac meseria,pur si simplu, ca orice alt muritor.
Groparul nu-l plange pe mort, nici casiera nu-si exprima regretele ca ti-ai cheltuit ultimii bani pe bere, nu?
Dar de Rosalia imi pare rau, o simpatizam mult.
happy

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nimic de aface profesia lor, cu personalitatea lor.
Putini, extrem de putini sunt cei care isi aleg o meserie care se pliaza perfect peste personalitatea lor.
Multi isi aleg profesiile pentru ca sunt banoase, nu pentru ca le-ar place ce fac, sau sunt dedicati trup si suflet pentru acea profesie, de aceea sunt reci, distanati, strict intersati doar de beneficii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este incredibil de usor sa te detasezi de probleme altora.
Este incredibil de usor sa para ca nu iti pasa.

Oricine poate sa ajunga in faza in care sa ignore aceste lucruri.
Dar daca cineva traieste doar asa... fara empatie, probabil ajunge un nemesis.

Si pe langa acest lucru, poate fi considerat un hobby, ca cineva sa incerce sa "para" si sa se "schimbe" aratandu-si propriei persoane ca poate sa faca acest lucru.
Dar daca trece dincolo... nu este decat o pierdere de timp, in realitate, pentru persoanele din jur nu prea conteaza.

Si cum nu vrem ca oameni sa ramane singuri, unde este rostul? big grin

| Mosotti a răspuns:

Pai multi psihologi fac meseria asta pentru bani si cam atat, nu isi ascund nici o emotie, chiar au misiunea de a fi detasati tocmai ca sa nu fie afectati de problemele emotionale ale pacientilor.
Chiar nu e bine sa te implici emotional ca psiholog, ci sa fi impartial.

Empatia or avea unii, nu stim, depinde si de psiholog, multi inteleg pacientul si ce simte, dar multi nu.

| Mosotti a răspuns:

Si de unde stii ca userul Rosalia a fost sters de pe site?!

| DonEduardo a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca ea este Rosalia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Degeaba a fost șters dacă tu ești rosalia, recunoaște ca ești tu, nu e frumos sa minți având în vedere ca esti creștină, e împotriva dogmelor tale, și îți plac și femeile, ești moarta după Ema big grin

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Pai da dude deja ma enervează fata asta, atâtea deghizări, atât de ascunde in spatele unui pseudonim de parca ar fi în clasa pregătitoare. Nu am nimic cu ea, dar și lesbianismul e împotriva martorii lui Iehova sau de ce biserica aparține
Pun clanul gao ze o zea pe ea dacă nu recunoaște big grin

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu va luati voi doua o camera? rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Eu sunt bărbat bro, si o cunosc puțin pe rosalia ca am vb cu ea în privat, trebuie sa îți mărturisesc ca e o personalitate smechera, perversa avand în vedere c se da creștina, e o persoana tare plăcută fata asta, dar e puțin ciudata. Mi as lua cu ea dar nu vrea, nu ma vrea, ei ii place de lovesleep happy

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Eu sunt metisul, uite eu nu ma ascund

| DonEduardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Overeeme, overeeme, de ce esti tu asa ipocrit?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Exact. Am cunoscut atei mult msi buni decât toți creștinii care erau ipocriți, a fi ateu nu înseamnă a fi un rău. Romanii sunt crestini cu numele atata tot, cu faptele mai puțin

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Eu sunt, dar nu mai înjur, atunci injuram ca am trecut prin clipe foarte grele din cauza pierderii mamei.
Eu recunosc cine sunt, nu ma ascund.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, deci, esti metis de aia nu iti iei o camera cu ea, am inteles tongue

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

rolling on the floor ești criminal

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci
blushing

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Asa i ca tu stai bines rău cu fetele? Te recunosc indiferent câte conturi îți faci laughing dar, dai răspunsuri foarte bune, chiar de top, putini au inteligenta ta de pe aici. Parca știu ca și tu ai trecut printr-o chestie urata cu mama ta din cauza doctorilor, scuze ca am adus la cunoștință acest lucru, dar îmi place ca dai răspunsuri foarte bune, chiar te apreciez ca user.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc blushing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si eu care credeam ca Ernest s-a pensionat si ca ochii din umbra nu mai vad tot...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aia era Cristina cu empatia, si sincer nu inteleg cuvantul, m-am uitat in dictionar, nu e domeniul meu. Si da aveti dreptate, nu am viata ce face din ea, d-aia obisnuiam sa-mi irosesc timpul pe site asta, si altele pe care dau clickuri ca disperata si nici nu ma uit "bine". Deci nu stiu ce e cu Rosalia asta, nu am intrat o vreme pe site cand a disparut aia, a aparut ea. Si am sters de pe profil pentru ca nu mai voiam sa intru/folosesc, dar tipul a fost mai insistent si oricum nu aveam ce face.Deci mai exact, nu-mi pasa deloc, decat din lipsa de ocupatie.
Iar la faza cu psihologii aia, iti dai seama cum e sa ai sentimente pentru un client? E egal cu prost****, dar e la psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

rolling on the floor Da, dar eu injuram în ultimul hal,și pe mine chiar nu ma reprezinta,dar asa este de multe ori eram provocat, asta oricum nu justifica acele injurii,dar e incredibil de greu când nu mai ai părinți, prieteni, absolut nimic, dar eu am învățat sa fiu puternic sa nu mai ma plâng, ca oricum mortul nu mai poate fi readus la viata, toți vom muri odată și odată.
Am multe probleme, dar nu ma plâng ca ăștia din lucruri banale, lupt cu o depresie de peste 17 ani destul de severă, dar sunt un tip dat dracu, nu ma dau ușor bătut, sa nu mau zic ca am ogramada de dușmani, chiar și în familie, sunt singurul împotriva tuturor, dar niciodată nu dau înapoi.
Mi ar plăcea sa tina o fata, dar îți mulțumesc frumos rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Ma bucurhappy
Sa te plângi ca bărbat nu își are rostul, trebuie sa fi un exemplu, sunt mulți care au trecut prin probleme mult mai urate ca ale noastre, viata merge înainte.
La mine e msi complicat ca e vorba de gipsy's, ăștia sunt tari ca sunt foarte uniți și mulți, e foarte greu sa te pui cu di daca ești lupul singuratic, bat 3, 4, dar nu pot 30. Mai bine ii elimina pe ăștia Rusii decât pe ucrainieni, nu mai rău fac în toată lumea. Eu am dușmani care ar fi în stare sa îți faca felul, nu de aia care ai tu și nu mi frica de ei, stiu cum dau cu dreapta, dau ca marfarul laughing

| Strwberrs a răspuns:

De ce fix Rosalia? Era cea mai intelegatoare si draguta persoana de pe site, in opinia mea (bine, daca e sa o luam asa, si Glittery si BrizBriz sunt niste persoane super)
Eu ma intelegeam chiar bine cu Rosaliacrying

| anonim_4396 explică (pentru Strwberrs):

Ca sa comentez si eu la plansetul vostru, am dat deja de "domni" cam mari de varsta, pe alte siteuri care ii consideram "fete" din cauza la conturile feminine. oricum se obisnuieste pe net, barbati sa faca cont de fata, sa se dea drept o fata cu vreo 20 de ani mai tanara pentru a participa la site cu un caracter acceptabil sau alteori in jocuri.

| Strwberrs a răspuns (pentru anonim_4396):

Rosalia era femeie...nu barbat

| restinvogue a răspuns (pentru Strwberrs):

Nu a plecat. Doar și-a schimbat sexul. Și și-a pus un nickname care nu o reprezintă pentru că nu e "maestra" deloc.

| Strwberrs a răspuns (pentru restinvogue):

Ma poti ajuta sa imi dai un link cu contul ei? Din nefericire nu imi apar rezultate la cautare.

| Trixt3r a răspuns:

Cine era Rosalia? Care este povestea?

Răspuns utilizator avertizat
| Andromeda2022 a răspuns:

Nu stiu