| Syrten a întrebat:

Bună TPU!
Cum pot suprima sentimentele pentru o persoana fara a o exclude din viata mea?
M-am indragostit de cine nu trebuie si sentimentul nu e reciproc si ma doare, ma gandesc 24/24 la acea persoana si ii urmaresc activitatea... etc. Imi puteti da niste sfaturi de detasare emotionala? Sa ramanem doar la stadiul de prieteni.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i mai urmarii activitatea, blocheaz-o peste tot si impune-ti sa te detasezi de acea persoana ca sa poti sa-ti traiesti vaiat sis a-ti faci o relatie.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te mai gandi la ea si gaseste o fata ca sa fie pe placul tau.

| Ava1231 a răspuns:

Nu ii mai urmari activitatea si incearca sa iti iei gandul de la ea.
Gaseste-ti ceva de treaba si tine minte un lucru: nu merita sa pierzi timpul cu cineva care nu te place. Deoarece vei regreta mai tarziu... ca in acel timp iti puteai crea oportunități si sa întâlnești alte persoane.

| VMarceline a răspuns:

Găsește ți niște activități sa te facă sa uiți. Ai prea mult timp liber.

| Anonim87598743573495 a răspuns:

Hei

Din păcate cea mai bună și sigură metodă, dacă nu chiar obligatorie, este să rupi orice fel de comunicare cu el și să te gândești din ce în ce mai puțin la el

Sunt persoane care rămân marcate și pe ani de zile, de aceea îți recomand cartea "Cum să-ți reinventezi viața de Jeffrey E. Young & Janet S Klosko" care explică capcanele mentale și cum ajungem să fim atrași de cineva chiar daca este nociv pentru noi sau daca ne respinge

E foarte probabil deci să suferi de rana de respingerea, rana abandonului și așa mai departe

Deci în timp ce stai departe de el și rupi orice fel de comunicare, documentează-te și citește cartea asta

Pe mine m-a ajutat foarte mult

| Syrten explică (pentru Anonim87598743573495):

Ideea e ca m-a anuntat ca nu vrea mai mult, nu vreau sa rup legatura oentru ca m-a ajutat si ma ajuta la nevoie, e mereu acolo si ma sprihina, macar un prieten sa fie daca mai mult nu se poate. Totusi tine la mine si poate isi doreste ceva, dar ma grabesc eu si astept marea cu sarea in loc sa las sa se intample de la sine daca e sa se intample. O sa incerc sa fiu mai rece si sa nu las indragostelile sa ma acapareze happy