| anonim_4396 a întrebat:

"Copii din ziua de azi iubesc luxul.Nu au maniere, dispretuesc autoritatea si dovedesc lipsa de respect fata de batrani.Nu se mai ridica in picioare cand oamenii in varsta intra in incapere.Isi contrazic parintii,manaca in graba delicatesele la masa,stau picior peste picior si sunt tirani cu profesorii.
Tinerii din ziua de azi nu se gandesc decat la ei insisi si nu au pic de respect pentru parinti si pentru persoanele in varsta. Vorbesc ca si cum ei insisi ar sti totul si ceea ce noi consideram intelepciune este lipsit de relevanta pentru ei,Cat despre fete,sunt directe,lipsite de modestie si nefeminine in limbaj, comportament s imbracaminte"

Toate astea nu le-a afirmat vreun contemporan, ci SOCRATE (470IH399IH),atunci cand coruptia si decaderea Atenei fracusera ca acest oras sa decada,ajungand numai o umbra a ceea ce fusese.
Stiti care a fost reactia orasului?:I-au cerut condamnarea lui la surghiun sau sinuciderea!
Ce putem spune?:
-suntem astazi in aceeasi situati,deci putem afirma,fara a gresi,ca repetarea istoriei este o fatalitate?;
-daca admitem ca istoria se repeta,de ce nu suntem capabil,la nivel social,sa invatam din gresele?;
-oare nu aceasta atitudine a fost cea care a determinat cele mai mari catastrofe ale omenirii (am in vedere in primul rand razboiele si discriminarile)?
-ce ar trebui facut pentru ca societatea, adaptandu-se conditiilor in schimbare, sa respecte totusi niste cutume care tin de calitatea de OM?

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nimic...istoria se repeta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce descrii aici se numeste: rebeliune. Traiesc precum rebelii. Oare ce rebele s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu? Traim o sodomizare a societatii, de aici restul descris de tine. Si asta pentru ca oamenilor nu le mai place legea lui Dumnezeu, e placut sa traiesti fara reguli, bun simt, respect etc care se invata in familie, la biserica, pa scoala.
Toate cele bune.

| ashlee a răspuns:

1. Istoria se repeta deoarece unele comportamente umane sunt universal valabile.
2. Nu toti oamenii invata din greseli. Pentru aceasta, trebuie sa ai memorie buna si ceva intelepciune.
3. Da, huzurul unora prin exploatarea altora (prin taxe mari si alte poveri), poate duce in cele din urma la situatii neplacute atunci cand ii ajunge omului cutitul la os si nu mai poate indura.
4. Ar trebui ca oamenii sa aiba acces la o buna educatie inca din copilarie, sa existe si cursuri de etica. Insa ceea ce inveti in scoala nu poate prevala intotdeauna asupra unui mediu familial toxic si asupra unei educatii familiale precare, asa ca intotdeuna va exista bine si rau.