| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca animalele sunt constiente ca traiesc?

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Normal ca sunt constiente, daca nu ar fi constiente tiar musca stapanul nu sar juca cu tine, orice animal are sentimente ca si noi doar ca suntem mai constienti de ele dar mamiferele au constinta, sentimente

nici omul nu e constient in mare parte, suntem condusi de mecanisme primitive in privinta lor nu suntem constienti
http://www.descopera.ro/......eaza-viata

apropo suntem animale si noi suntem mamifere

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Eu nu am dogme, credinte

| Drimmero a răspuns:

Sunt constiente, normal, reflexul le ajuta. Ele d-aia ataca cand sunt provocate sau se simt in pericol, pentru ca automat instinctul de supravietuitor este activat.

| J0B0MAT a răspuns:

Da,cu siguranţă.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nooo. Absolut delooc.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

De ce nu?

| justanotheruser99 a răspuns:

Se numește ironie. Credeam ca ai auzit de ea. Nț, nț....Ma dezamăgești.
Cum sa nu realizeze faptul ca trăiesc? Si printr-o simpla rana simt durerea. Asta se poate spune ca e viață, oarecum, deci da, conștientizează ca trăiesc. Adică daca nu ar simți nimic, ar însemna sa nu traieasca. Pana la urma prin faptul ca simți, esti conștient de viață.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Eu de obicei imi dau seama cand cineva glumeste
Cum de n-am reusit?
Poate ca chiar suntem rude, si tu dai un aer de seriozitate

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici cuvintele cheie sunt "de obicei". Poate nu esti in apele tale, de aceea nu ti-a prea iesit interpretarea.
Nu e seriozitate. Sau ma rog nu intentionam sa fiu serioasa. Eram doar sarcastica. big grin

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Poate nu sunt, cine stie

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e cu tine? Te streseaza scoala?

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Nu ma streseaza, sunt putin racit

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Las' ca te faci tu binewinking

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Sunt optimist

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa trebuiewinking

Răspuns utilizator avertizat
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Da, eu asa cred.

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNicoletaG):

Si eu cred acelasi lucru

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica totusi, eu asa cred,. sunt constiente happy

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNicoletaG):

Eu am avut multi caini si fiecare avea o personalitate diferita
Unul era mai fricos, altul mai jucaus, altul mai prostut si tot asa
Nu cred ca puteau sa aiba personalitate fara sa fie macar putin constienti ca exista

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaa exact happy

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNicoletaG):

Daca nu erau constienti de ei erau niste legume

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca animalele traiesc mai mult decat o fac unii oameni.

| August99 a răspuns:

Cred ca da

| aCek1ng a răspuns:

Eu cred ca da.

| Morrígu a răspuns:

Ă, eu sunt.

| dodoc a răspuns:

Da. Altfel nu le era frica ca le omoram

| adistan a răspuns:

Pana si insectele sunt constiente ca traiesc, altfel nu le-ar functiona instinctul de aparare, si mai nou am auzit ca si plantele au acest instinct iar animalele cu atat mai mult.

| alexanderrock a răspuns:

Da ca au constiinta