| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca dragostea poate vindeca ranile sufletesti cat si pe cele fizice? Intreb asta deoarece imi amintesc ca atunci cand eram mica ma mai zgariam sau ma impiedicam, imi faceam o rana si incepeam sa plang ca orice copil, iar bunica mea, persoana la care tin cel mai mult pe lumea asta intotdeauna incerca sa ma linisteasca si imi saruta rana ca sa imi treaca, iar in cateva secunde durerea disparea.Mereu ma intrebam cum face asta. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Passions a răspuns:

Durerea rani trece singura bunka ta a facut gesturi frumoase ca sa te konsoleze si sa fie alaturi de tine pentru a nu may simti durerea si apropo dragostea nu vindeca rani ceea ce vindeca rani este sufletul tau anul te may gandi la acea rana happy

5 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Da. dragoste vindeca totul, dragostea este un sentiment de care nu ne putem lipsihappy

| Leea1234 a răspuns:

Eu cred ca le vindeca mai ales pe cele sufletesti! despre cele fizice, posibil, eu nu am cunoscut nici un caz vindecat, dar nu exclud si varianta asta!
cat despre ranile copilariei... ce vremuri frumoase... mie tata, cand cadeam cu bicicleta si ma juleam sau ce stiu eu ce alte minuni imi mai faceam ...venea tata, isi dadea cu limba pe degetul aratator si imi spunea:"gata a dat tata cu medicament si trece!" ...mai si chiar imi trecea!
multumesc, mi-ai trezit amintiri dragi mie!
si m-ai facut sa zambesc!
happy

| mami a răspuns:

Da sigur, am vazut cazuri unde cei in coma si-au revenit cand au auzit si simtzit pe cei dragi lor alaturi

| Mya a răspuns:

Sentimentul de iubire te face mai puternic, simti ca poti trece mai usor peste anumite probleme...dovada de afectiune, este cel mai mare sprijin pe care il poti primi de la o persoana atunci cand esti depasit de problemele de zi cu zi. Iar in ceea ce priveste afectiunile fizice...cred ca mai mult tine de autosugestie. Faptul ca stii ca ai pe cineva aproape, ma repet:te face mai puternic.

| jo a răspuns:

Cred ca in cazul cu tine si bunica functiona distragerea atentiei. happy
Pentru alte cazuri nu ma pronunt. Dar am vazut Breaking the Waves si m-a facut sa cred ca e adevarat. happy