| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca foloseste la ceva rautatea si vorba rea? dar bunatatea si vorba dulce foloseste? Sau amandoua?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cel mai mult foloseste demnitatea cand stii de ce are mai mult nevoie celalalt si ii oferi exact acel lucru. Sa ii dai ce vrea atunci cand simti ca e pe marginea prapastiei sau ceea ce are nevoie cand simti ca poate suporta si vei fi acolo in caz ca nu iese bine.
Ajuta mai mult sa ii refuzi dorinta cuiva daca e spre a hrani ipocrizia din el. Si sa ii spui clar de ce o faci.
Dar sa fii pregatit totusi sa il si imbratisezi si sa fii acolo daca e prea mult pentru el. Altfel, cred ca e mai bine sa iti vezi de treaba.
Rautatea foloseste in sensul ca te face in anumite moduri mai puternic. Dar pretul de platit e mare. Atat in sensul agresorului cat si in cazul victimei.

| T0T a răspuns:

Depinde dacă vrei să faci rău sau bine. Ambele folosesc la ceva.

| J0B0MAT a răspuns:

Rautatea foloseste la facut rau, iar bunatatea la facut bine.

| gemeni6226 a răspuns:

Sigur ca rautatea nu foloseste la nimic. Ceea ce emiti acela t-i se intoarce.Eu am avut mereu castig de cauza in viata cu bunatate si vorba frumoasa si si altii la mine la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amândouă sunt utile la ceva, trebuie doar să știi când să le folosești.