| claudiacerasela78 a întrebat:

Credeti ca un copil care s-a jucat la aragaz si a dat drumu la gaz ar merita o bataie zdravana?

52 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei iti cunosti copilul. Daca e receptiv si intelege usor n-are rost sa-l bati.Tin minte prima mea bataie pe tema asta, dar eu eram piroman, altfel nu m-as fi oprit.

| Radu284 a răspuns:

Asta este o metafora pentru mancarea fructului interzis?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ai intrebari numai despre bataie si pedepse corporale aplicate copilului.
Esti troll sau ai probleme psihice?

| doctorandus a răspuns:

Incearca mai bine cu spovedania, ca tot e rubrica de religie.

| KodrutZ a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Cred ca e o habotnica de 35 de ani cu probleme psihice care are impresia ca al ei copil se educa prin bataie. Puii mei, fiica-mea are 2 ani jumate' si ne intelegem foarte bine, chiar daca o mai comite uneori. Foarte rar trebuie sa ridic tonul la ea, cu copiii totul se rezolva prin exemplificare, explicare si negociere. Daca nu esti in stare sa fii superior intelectual unui copil si sa il convingi ca TU ai dreptate fara sa il bati, atunci esti un incompetent care ar trebui sterilizat, iar copiii sa iti fie luati de sub tutela.

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

Foarte interesanta expunere. Cine nu gandeste ca mine trebuie sterilizat. Mai era un nene care gandea la fel, spre mijlocul secolului trecut happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

Vorbeste cu orice psiholog sanatos la cap specializat in relatia parinte-copil si sa ma anunti daca recomanda vreunul bataia. Nu e vorba de "cine nu gindeste CA MINE" si pur si simplu de "cine NU GINDESTE".

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

@.@
Si let me guess, "sanatos la cap" este ceva decis de tine, nu? Adica: cine gandeste ca mine e sanatos la cap, cine nu, trebuie sterilizat. Foarte interesant.

Exista o multime de studii pro si impotriva bataii copiilor. Exista psihologi pro si impotriva. Uite un articol interesant, daca ai chef sa-l citesti: http://humansciences.okstate.edu/facultystaff/Larzelere/nztabconts.47.pdf

BTW, eu cred ca cei care vorbesc fara sa se documenteze ar trebui sterilizati, si apoi executati :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca parintele este redus mintal, da.

| cristimihailov a răspuns:

Nu ar merita. Copilul nu cunoaste implicatiile. Faptul ca ai vrea sa il bati mai zdravan reprezinta de fapt frica ta. Nu gravitatea faptei lui.

| zurick a răspuns:

Ce mă bucur că nu sunt copilul dumneavoastră.Nu trebuie să învățați copilul prin frică astfel lui îi va fi frică să vă spună adevărul.Îi va frică de dvs și nu e bine. Explicați-i ce a greșit, fără să-l bateți.Mama mea îmi explică ce am greșit și-mi spune să vin tot timpul la ea dacă am pățit, iar dacă o enervez prea mult, nu vorbește cu mine...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu, ar merita sa fie educat si in aceea situatie, si supravegheat.

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

Pot sa te ating? Tu chiar existi? Oare de ce nu fac astia studii pe citeva mii de copii batuti la intensitati diferite timp de 10-15 ani si sa vada ce iese? Poate ca ar trebui inventata o meserie noua, cea de asisten personal pentru batut copiii! Cine face diferenta intre "de ajuns" si "prea mult" atunci cind e vorba de "disciplinarea" unui copil?
"It implies that effective disciplinary enforcement tactics are crucial
to the effectiveness of the entire disciplinary system, especially for temperamentally difficult children who push the limits more aggressively." Riiight...

| mona a răspuns:

Cu bataia nu rezolvi nimic, explici frumos copilului de ce nu e bine sa umble cu aragazul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai dacă tu i-ai explicat până acum că n-are voie să facă asta. Dacă n-ai făcut-o, n-are copilul nicio vină, că nu ştia ce face.

| darrio2007 a răspuns:

Ma abtin.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca s-ar intampla ceva si ti-ar muri copilul pentru ca s-a jucat la aragaz, nu ti-ar pare rau ca nu i-ai dat 2-3 palme la fund(stiind ca nu are voie)atunci cand ar fi trebuit? Decat sa il vezi in mormant? Nu esti parinte si nu ai copii.De asta vorbesti asa.

| bestialu96 a răspuns:

Pai si cine dzeu il supraveghea cand se juca in bucatarie?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru darrio2007):

2-3 palme la fund pot fi acceptabile...sa zicem! straight face
Fetita mea are 14 ani si da, am mai tras-o de urechi. As fi ipocrita sa mint, ca doar nu am eu, cel mai cuminte copil din Univers. Insa, femeia asta vorbeste de o bataie zdravana!
Chiar, ce intelege ea prin "bataie zdravana"? Vad ca in alte intrebari, pune problema nuielei si grav este ca insista cu asta.
Foarte bun raspunsul lui @Aventador2142, copilul trebuie supravegheat, inainte de orice. Nu il lasi singur, apoi in bati pentru ca a gresit. Ba mai mult, sunt curioasa daca vreodata a stat de vorba cu copilul ei si i-a explicat care sunt pericolele din casa: aragaz, apa, curentul electric, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

E foarte penibil cand ai nevoie de psihologi si studii de pe internet ca sa stii cum sa-ti educi copilul.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Educati-va copiii cum stiti voi mai bine! Sunteti oameni maturi, vaccinati si in toate facultatile mintale, caci de-aia ati facut copii, nu?
Dar, sa nu va mire comportamentul lor in viitor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mereu am vrut sa te vad in actiune.

| sublime89 a răspuns:

In niciun caz nu cred ca ne mai putem numi civilizati si sa vorbim in acelasi timp de "batai zdravene" aplicate copiilor care nu fac altceva decat sa exploreze mediul din jurul lor in cel mai normal si natural mod posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Aragazul meu are protectie pentru copii.
Nu iese gaz daca nu este flacara.
Copilul daca intelege doar de bataie inseamna ca ai esuat ca si parinte.

| Radu284 a răspuns (pentru KodrutZ):

Exact ce credeam despre tine happy Cine nu gandeste ca mine fie nu exista, fie e prost/nebun, si trebuie sterilzat. Cine face studii cu care nu sunt eu de acord (desi eu nu am facut nici un studiu pe tema asta) trebuie, in cel mai bun caz, ridiculizat. De preferat, si sterilizat, astfel incat sa existe numai oameni care gandesc la fel ca mine happy

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, vino aici! Sa-ti dau cateva nuiele la popouhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

rolling on the floor mooor

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu284):

Wrong. Tu consideri valid un asa-zis studiu care nu ia niste esantioane relevante de subiecti si sa le testeze pe perioada necesara aparitiei efectelor negative si manifestarii lor. E posibil ca un copi abuzat sa se manifeste abia peste 20-25 de ani fata de copiii lui iar chestia asta sa nu apara nicaieri in statistici. Discut de chestii de bun simt, nu ca eu am musai dreptate. Ah, de-ar fi mai multi psihologi pe aici...
P.S. In loc de a se discuta atit despre "disciplinary" ar trebui sa se discute despre "educational". E ca si cum, raportat la viata reala, ar trebui sa zicem ca in loc de vacanta sa ii trimitem pe astia mici intr-un lagar de concentrare cu bataie zilnica in meniu ca mai apoi sa fie cuminti la scoala...

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Dario2007 desigur ma ignora, ca doar sta mai prost cu tigla de pe casa ca mine... asta ar fi fost raspunsul meu pentru ce zicea el de dat doua-trei la cur ca vai, nu esti parinte si bla bla:
E suficient sa ii zici NU ferm, eventual sa ridici tonul. Poti sa il lasi sa puna mina pe aragaz cind e fierbinte si esti in zona. O sa tina minte sa nu o faca a doua oara.
P.S. Fiica-mii i-am spus o singura data ca nu are voie sa isi bage nasul prin spatele calculatorului meu si sa traga de cabluri. Pe un ton ridicat, fiindca incepuse sa traga de cablul video in timp ce eu chiar aveam de lucru. A retinut, acuma se uita si zice singura "acolo nu e voie", iar daca arunca ceva pe acolo ma roaga pe mine sa i-o aduc. Nu are 5 ani, ci doar 2 juma'. In orice domeniu, inclusiv si mai ales in parenting, violenta e refugiul incompetentilor.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine are nevoie de asa ceva? Nu prea inteleg cum si in ce fel ai ajuns la concluzia asta.