| BeT a întrebat:

Cu ce lucru din natura(pamint, piatra, plante, animale, etc.)il puteti asemana pe OM? dar explicati va rog si cauza asemanari?!?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Dintre toate elementele existente pe pamant, omul a fost asimilat totdeauna celor patru, esentiale in toate culturile lumii:apa aerul, pamantul si focul. Temperamental, fiecarui element ii corespunde un anume tip de om. Unii sunt lini si adanci ca apa, altii sunt puternici si impasibili ca pamantul sau usori si transparenti ca aerul si in fine iuti si aprisi in actiunile lor ca focul.Cat priveste multimea celorlalte lucruri din natura, fiecare fiinta omeneasca poate fi individualizata si asemanata cu orice, dupa imaginatia privitorului.Ca sa exemplific cumva, as zice ca am privit odata o fata blond-aurie ce alerga pe o alee si mi s-a parut asemanatoare, cu peltele in vant, unui mesteacan mladios, in prag de toamna, am vazut un barbat puternic si calm surazator ca un tei in iunie, sau o batranica pasind agale ca o pisica satula pe langa o nepotica topaitoare ca o veverita...Imaginile si analogiile pot fi nenumareate, e suficient sa privesti in jur, fiind tu insuti ca un copac pe langa care trec ceilalti dar fara a sti vreodata daca propria-ti imagine trezeste o alta in mintea cuiva. Uneori, trecand prin multime, ai sentimentul ciudat ca esti transparent ca un zombie...

8 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Cu animalele. E clar, doar se zice ca ne tregem din maimute.Cum ne-am putea asemana cu plantele sau pietrele?hee hee

| anad a răspuns:

Arputea fi: "prost ca un bou", "nesimtita ca o vaca", "siret ca o vulpe", "rau ca un caine","bland ca oaia"etc.

| oz a răspuns:

Omul cu bolovanii.
Bolovani pe varf de munte, bolovani pe ulite uitate de lume.Bolovani mai mici, bolovani mai mari.Bolovani pe fundul unui rau, bolovani la coltul blocului meu.Bolovani frumos colorati, bolovani urat colorat.Bolovani,bolovani...

| BeT explică:

@OZ, ma distrezi amice...este un adevar in tot ceea ce spui tu. dar nu sint chiar toti bolovani, simpaticul meu amic...

| ilovemusic a răspuns:

Depinde de om. Daca este un om cu un suflet bun ar putea fi aseamanat cu o floare frumoasa, cu o pasare frumoasa. Dar daca omul este rau poate fi asemanat cu un sarpe plin de venin(exista multe persoane).

| mersifrumos a răspuns:

Desi omul e creat de D-zeu, se aseamana cu maimuta, de multe ori o intrece

| oky a răspuns:

Animale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu orice are viata