| anonim_4396 a întrebat:

Cu totii cunoastem expresia "fluturi in stomac". De ce "fluturii" s-ar gasi tocmai in stomac atunci cand suntem indragostiti? Exista si alte situatii in care se produc senzatii asemnatoare in stomac? Ce rol au senzatiile din stomac?

4 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Mie imi place sa'i spun vartej in stomac... fluturi e prea...linistit laughing...cand ai emotii mai ai astfel de senzatii... cel putin eu...nu cred ca au un rol anume... ii ca si cum s'ar aprinde beculetul... Evrika!

| alecs871 a răspuns:

Fluturi in stomac eu mai am si atunci cand trebuie sa plec undeva, cand astept cu sufletul la gura, si alt simptom pentru acest lucru ar mai fi lipsa poftei de mancare

| soseta ucigasa a răspuns:

Sincer nu mi-a placut niciodata expresia de fluturi in stomac, ca sa poti avea fluturi trebuie intai sa ai omizi... iar omizi in stomac...sa zicem ca nu suna prea bine!

| devine a răspuns:

"fluturii" in stomac sunt de fapt reactii ale organismului la situatiile emotionante/tensionante etc, care presupun descarcarea anumitor substante, printre care si adrenalina, care produce acele senzatii happy