| Bacemi a întrebat:

Cu totii la un moment dat suntem stresati. E normal. Munca, facultate, mai ai si treaba pe acasa. Si apoi, pe langa toate astea mereu intervine ceva. Mereu se complica situatia cand ti-e lumea mai draga. Te certi cu persoana iubita, cu parintii, cu vreun coleg, vreun profesor sau orice alta persoana care este o prezenta constanta in viata ta. Suferi cate un esec notabil in cariera. Nu reusesti sa profiti de ocaziile aparute. Tot felul de situatii care nu te avantajeaza deloc. Si atunci nu stii ce sa faci. Vin mii si mii de ganduri si nu poti scapa de starea asta incomoda, chiar dureroasa la un moment dat. Si cand zici si tu ca ai scapat o iei de la capat. Multe planuri, multe directii si parca nu mai rezisti. Simti ca nu mai poti continua. Ca trebuie ceva schimbat. Ei bine am trecut si eu prin asta si intr-o zi m-am gandit sa caut ceva solutii. Asadar am intrat pe celebrul Google si am inceput sa caut. Unele articole mi se pareau prea putin interesante si am preferat sa trec mai departe pur si simplu. Dar am gasit destule care spun eu ca merita citite. Pe acestea considerate de mine pertinente si utile vi le ofer si voua. Sper macar sa le rasfoiti un pic.

Totodata va intreb si pe voi : Cum va relaxati? Cand? Mai aveti timp si de voi? Nu ma refer la voi ca munca, facultate si alte planuri de viitor. Ma refer sa aveti timp de voi adica sa faceti acele lucruri care va plac. Chit ca asta inseamna sa lenevesti toata ziua, sa pleci undeva cu prietenii, sa iesi la discoteca, etc. Mereu aceeasi rutina obositoare care te face la un moment chiar sa accepti ca esti o persoana fara vlaga si care nu poate face nimic altceva. Cum reusesti sa treci peste asta? Cum faci sa accepti situatia si totusi sa gasesti cand si cand cate o evadare intr-o lume a ta, o lume a placutului?

http://www.cabinet-psiho-terapie.ro/52801.html
http://egalverde.com/editura-verde/10-metode-de-relaxare /
http://www.dob.ro/......e-relaxare
http://www.despresuflet.ro/......-t299.html
http://www.petocuri.ro/......copii.html
http://www.scribd.com/......e-relaxare
http://www.e-potenta.ro/? p=p_38&sName=Te%20simti%20stresat,%20inhibat%20?%20Catev a%20metode%20de%20relaxare
http://www.uups.ro/25742/metode-de-relaxare.html
http://www.ziare.com/articole/metode+rapide+relaxare
http://www.herbal-plus.ro/stire.php?id_info=163
http://forum.romedic.ro/prod/Metode_de_relaxare_anti_str es_07098.html
http://www.zeronews.net/10-metode-de-relaxare/
ِhttp://www.topsanatate.ro/articol/metode-de-relaxare-202 97.html
http://www.eva.ro/......21093.html
http://www.topsanatate.ro/......26827.html
http://amelie.ro/sporty/top-3-metode-de-relaxare

http://jorjette.co.cc/tehnici/metode-de-relaxare/
http://www.copilul.ro/......a5141.html
http://www.armonianaturii.ro/......56-articol
http://www.info-ziare.ro/......iente.html
http://www.manager.ro/......r-832.html
http://www.info-ghid.com/......lor-s.html
http://www.marincristian.ro/metode-de-relaxare
http://ursut.ro/03/18/metode-de-relaxare.html
http://matrixdragon.heavenforum.com/relaxare-f16/metode- de-relaxare-t16.htm
http://101secrete.com/? p=137
http://www.cafeneaua.com/search/comments/Metode_de_relax are/1
http://sanatate.acasa.ro/......iente.html
http://www.topicgratuit.com/343709216-metode-de-relaxare
http://www.copilul.ro/stiri-copii/sanatate/9_metode_de_r elaxare-a2498.html
http://www.datingtrainer.ro/metode-de-relaxare
http://www.formula-as.ro/......area-10148
http://urbanreality.wordpress.com/2009/03/20/metode-de-r elaxare/
http://www.infosanatate.ro/......43212.html

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Ai perfectă dreptate. Cel mai important este să încerci să nu dai importanţă la cauzele care îţi dau o stare de stres. De exemplu, dacă te-ai certat cu cineva, asta e, pur şi simplu accesezi HDD-ul, selectezi informaţia, apoi dai Shift + Delete. Încerci să nu te mai gândeşti deloc acolo. Încerci să le iei pe toate pe rând, să le rezolvi, încet încet, şi nu în ultimul rând să incerci să cauţi şi să reuşeşti să vezi câte ceva pozitiv în fiecare lucru, oricât ar fi el de negativ, iar atunci vei reuşi să înlături şi acest "stres".
Iar legat de acest lucru, de "găsirea a ceva pozitiv" în fiecare lucru aparent negativ, dă-mi voie să postez mai jos ceva ce am primit pe mail de la tine, mi s-a părut foarte interesant, chiar m-a impresionat, şi cu siguranţă va fi foarte util de citit şi de către ceilalţi care nu l-au primit.

Sunt recunoscator / recunoscatoare :
- Sotiei / sotului care sforaie toata noaptea,
Pentru ca doarme acasa cu mine si nu cu altcineva!

-Fiicei mele adolescente care se plange ca trebuie sa spele vasele, Pentru ca inseamna ca este acasa si nu pe strazi.

- Impozitelor pe care le platesc,
Pentru ca inseamna ca sunt angajat.

-Murdariei de curatat dupa o petrecere,
Pentru ca inseamna ca am fost inconjurat de prieteni.

-Hainelor care sunt putin cam strimte,
Pentru ca inseamna ca am destul de mincare.

-Umbrei mele care ma insoteste la munca,
Pentru ca inseamna ca sunt afara la lumina soarelui.

-Podelei care trebuie stearsa si ferestrelor care trebuiesc spalate,
Pentru ca inseamna ca am o locuinta.

-Tuturor nemultumirilor la adresa guvernului pe care le aud,
Pentru ca inseamna ca avem libertatea cuvintului.

-Locului de parcare pe care il gasesc tocmai la capatul parcarii,
Pentru ca inseamna ca pot sa merg si ca am fost binecuvantat cu un mijloc de transport.

-Gramezii de rufe de spalat si calcat,
Pentru ca inseamna ca am haine de imbracat.

-Oboselii si durerilor musculare la sfarsitul unei zile,
Pentru ca inseamna ca am fost capabil sa muncesc din greu.

-Soneriei care ma trezeste in zorii zilei,
Pentru ca inseamna ca sunt viu.

-SI, IN SFARSIT,... pentru e-mail-uri,
Deoarece inseamna ca am prieteni care se gandesc la mine.

O zi frumoasa... si incercati sa ganditi pozitiv, doar avem atatea daruri pe care le uitam, din pacate!

(Copyright: Constanţa Proca, 6 August 2010).

40 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Palma care mi-a dat-o viața încă nu mă lasă să trec de durerea sufletească.
Printre picături mai încerc și altceva pe lângă serviciu care să mă ajute să nu mai stau așa de încordată!
Mulțumesc pentru linkuri!
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Exista o singura chestie care ma streseaza mai ca toate problemele la un loc:matematicalaughing
Cand am lucrare la matematica, rod la creioane cu 3 zile inainte si practic toate ticurile nervoase existente.Ma omoara cu zile materia aiaworriedAm sa imbatranesc mai devreme din cauza cifrelor. E singura materia la care sunt total pe langa. Unicul meu 10 la aceasta materie in liceu a fost atunci cand i-am povestit profei despre caracterele matematicienilorlaughing
Ca sa ma relaxez, dorm o ora, apoi ma pun sa imi bat capul cu niste excercitii la mate pe muzca lui Mozart.Bine,uneori nu merge nici macar muzica, mai ales cand am teza la mate.Simplu,nu pot invata la mate, asa ca scriu in paralel la romana.Si asta e un fel de a ma relaxa.Scriind.Sau citind.Cu cat fac mai multe lucruri deodata cu atat imi simt mintea revigorata

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ma relaxez cel mai bine citind. Apoi, ascultand muzica. Stand cu fi-meu de vorba, la o bere rece.
Iar in vara asta, in mica vacanta petrecuta la Balcic, m-am relaxat cum demult n-am mai reusit: am batut Balcicul la pas, straduta cu straduta, mi-am umplut sufletul de frumusetea unui oras deosebit si a unei gradini minunate.
Asta, fara sa mai pun la socoteala faptul ca, timp de 5 zile, n-a mai trebuit sa-mi bat capul cu gatitul, spalatul vaselor, al rufelor...activitati fara de care as fi mult mai putin stresata, in general.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

E adevărat ce spui tu. Cum mă relaxez? Păi mie îmi ajunge o baie fierbinte şi lungă, mă linişteşte şi după devin cel mai calm om din lume, dacă e să zic aşa. Un ceai mereu e bun dacă vrei să te destinzi. Am înţeles starea la care te referi dar e important să te ridici şi să treci peste ea. O melodie care te face fericit te poate ajuta! Sau cel puţin la mine aşa funcţionează. Timpul e prea puţin ca să stăm deprimaţi! Deci capul sus happy! Am timp şi pentru mine sau cel puţin mereu îmi fac timp pentru un film bun, 30 de minute de citit în fiecare seară mă ajută! Asta e "evadarea" mea! Baftă!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Ideea ta de a ne "oferi" niste linkuri despre metodele de relaxare este minunata! Si a sosit la timp. Vara asta am avut timp sa ma relaxez, m-am gandit numai la mine. De ce? Pentru ca a fost vacanta de vara. Incepand cu data de 13 septembrie, intru iar in monotonia activitatilor scolare. Dar, datorita tie am gasit o metoda simpla, rapida si eficienta. Exercitiul de imaginatie: http://www.ziare.com/......sor-896401
Iti multumesc pentru ceea ce faci!

pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu nu sunt stresata de loc! Adica reusesc asta! Modul meu de relaxare este in cadrul locuintei mele si in jurul ei! Casa mea este raiul pentru mine! Abia astept sa ajung acasa! Am amenajat-o exact cum mi-am dorit si ma minunez ca nu mai gasesc nimic de imbunatatit la ea! Am aici tot ce imi doresc pentru a ma relaxa! Toata casa si balconul mi-s pline cu flori vii, bashca jardiniere pe dinafara tuturor ferestrelor! Bibilitul florilor de frunzele uscate, udarea lor, aranjarea in alte pozitii dupa cum sunt de inflorite sau nu, primenirea pamantului si udarea cu diferite retete de ingrasaminte, sunt urmarile unui hoby care este intr-adevar hobby, adica ma relaxeaza! Bucatica de teren de langa bloc ce mi-a fost alocata este "lotul" meu de experiente in ale floriculturii! De primavara si pana da zapada eu gradinaresc murdara de pamant pana la coate! Cand termin in gradina reincep in casa! Am acasa animalele de companie favorite, pisicutele! Cand se plictiseste una de mine, vine cealalta! Torsul lor la ureche te relaxeaza oricat de incordat ai fi! Si, cand sunt nervoasa, iau andrelele si ma apuc de tricotat in draci! Si nu ma las pana nu termin ce mi-am propus sa fac! Asa ma relaxez eu!

mariana
| mariana a răspuns:

Multumiri, ai facut ceva si pentru noi toti atunci cand informatiile culese de tine, privind modul in care sa poti sa-ti vezi de viata ta, fara sa stai mereu crispat, timorat ca nu vei putea face una alta, din lipsa de timp, de inspiratie, de speranta ca, tu poti sa faci ce-ti propui si acest lucru te streseaza si rezultatul pe care-l astepti, nu se arata la "orizont", in timpul optim pentru tine.
Cred ca fiecare dintre noi intelege stresul, prin fazele de viata pe care deja le-a "experimentat". Ce este mai greu este sa-l depasesti si sa reusesti ca, ceea ce este stres, sa se transforme intr-un impuls pentru a te "aseza pe directia" de plutire, cu alte cuvinte, sa treci la urmatoarea faza, "actiunea".
De curand a fost si un concurs postat pe TPU privind modul in care ne "incarcam" fiecare bateriile, adica daca facem ceva si pentru propria noastra persoana, pentru a ne putea relaxa. Din cele peste 600 de raspunsuri date la intrebarea pusa in acel concurs a rezultat ca, fiecare are metodele sale de a se relaxa si cred ca este firesc sa fie asa, pentru ca noi suntem diferiti, gandim, ne comp[ortam in modul nostru specific pentru ca, fiecare dintre noi este o individulaitate, un unicat.
Eu ma deconectez activ, nu-mi place sa lenevesc pentru ca, aceasta forma de "relaxare" o consider pierdere de vreme si cum nu avem la dispozitie decat o mica catime de timp in aceasta viata, mi se pare ca a pierde vremea este ceva pagubitor.
Citesc, merg in excursii atunci cand am posibilitatea, ajut familia si pe alti oameni in nevoie, raspund pe TPU, corespondez cu prietenii prin internet, in timp ce ascult o muzica buna relaxanta si dupa aceste activitati ma simt incarcata de energie si devin tocmai buna de a desfasura o activitate constructiva.
Aud ca unii se decontecteaza mergand la chefuri ori barfind, cred ca cast tip de "activitati", nu te relexeaza ci, te obosesc si nu-ti ajuta sufletul sa se simt "implinit", lucru ce poate parea o adevarata pierdere de timp.
Somnul este bun pentru a-ti recapata fortele dar dormind prea mult cred ca iti distrugi sansele de a "trai" asa cum se cuvine.
O sa va dau un exemplu, o persoana a inceput sa aiba dureri la picioare din cauza gutei, s-a lasat "prada" odihnei, relaxarii in pat, o buna perioada de timp, iar apoi cand ar fi vrut sa devina din nou activa, a constatat ca muschii n-o mai servesc pentru ca deja s-au atrofiat. Nu s-a mai putut da jos din pat si a devenit o povara pentru ea si pentru familie, cred ca nimeni nu doreste o asemenea viata. Cum stiti functia creaza organul si daca nu folosim potentialul pe care-l avem, atunci cand exista posibilitatea aceasta, cand ne razgandim si dorim sa devenim din nou persoane active, constatam ca nu mai avem aceasta posibilitate si atunci ceea ce ne oferim nu este viata ci, "vegetare".
O viata fara stres degeaba va urez pentru ca, stresul face parte din viata, dar daca stim sa-l administram cum se cuvine, o sa facem parte dintre invingatori si nu dintre cei invinsi.
Un gand bun tuturor.

| Malvina24 a răspuns:

Sa stii ca in ultimele zile m-am simtit exact asa:stresata! Am marti orasul si am o stare de frica, de neliniste.Nu stiu de ce sunt asa pentru ca de obicei eu fac fata cu bine in astfel de ocazii.Ieri am pierdut un tren care avea ruta Craiova-Tg-carbunesti si a trebuit sa stau 4 ore in gara, am simtit ca mor.De obicei pare banal dar daca am telefonul cu mine nu ma mai simt asa aiurea pentru ca sunt un prieten/a si vorbim pana mai trece timpul numai ca ieri in gara nu aveam baterie la telefon.Acele ore pentru mine au fost zile, ma uitam mereu la ceas sa vad cat mai e si observam ca nu trecusera decat 3-4 minute. Uneori cand ma plictisesc ies in aer liber si ma plimb, adun florin sau pur si simplu ma plimb in aer liber, curat. Zilele petecute la tara mi-au facut foarte bine, m-am simtit mult mai bine, am scapat de orasul asta poluat in care locuiesc si m-am retras o saptamana la tara cu vacutele lui buny.Pana si mancarea e diferita, nu mananc numai E-uri la ca mine acasa, buni imi face numai mancaruri bio.Si e mai altfel. Va recomand tuturor sa mergeti al bunici daca locuriesc la tara sau eventual la niste rude.Veti vedea diferenta! Pentru scaderile de calciu recomand vitamina C luata din fructe, si cum e sezonul fructelor eu cred ca se pot procura fructe proaspete. Ce sa-ti spun Becemi, imi cer scuze ca nu am raspuns mai devreme intrebarilor tale insa nu am fost acasa, iti zisai, am fost la gara!

| Barajag a răspuns:

Esti un baiat minunat oferindu-ne aceste link-uri care cred si sunt sigura ca ne va ajuta sa vedem viata altfel.Sincer am si momente cand pot evada numai in lumea mea, plimbare intr-un parc, o balaceala cu spumica(ca ratustele), ascult muzica, toate acestea le pot numi relaxare, dupa multe ore de munca. Un loc linistit, cand eram copila imi placea sa ma intind pe iarba, sa vad norii pufosi si albi miscandu-se, trecand la fel ca si timpul, imi placea sa vad fluturii zburand. Mi-as dori si acum sa-mi petrec o mare parte undeva, unde sa am linistea mult dorita, dar ma multumesc si cu putin.

| psiholoaga a răspuns:

Intrebarea e buna, generalizarile astea "cu totii suntem inadaptati, cu totii suntem stresati" sunt cam periculoase. Eu sunt o hedonista convinsa si cred ca lucrurile pe care le faci in viata daca nu iti fac placere nu merita. Si atunci, cand am un job care imi place si imi ofera destul timp liber, cand ma intalnesc cu oameni la care tin si a caror companie imi face placere, cand ma preocup sa imi umplu timpul liber cu diverse activitati care imi fac bine si ma echilibreaza (pictez, dansez, ma joc pe calculator, fac excursii, merg in parc, ies cu bicicleta, gatesc, vad un film), e foarte greu sa fiu stresata. Si atunci, faptul ca am doua joburi si doua facultati, plus ingrijirea casei, nu e ceva stresant pentru mine, fiindca imi place fiecare dintre lucrurile pe care le fac. Cred ca ti-ar prinde bine sa iti faci un blog unde sa iti expui parerile.

| TeoPT a răspuns:

Cel mai bine ma relaxez iesind la o plimbare, iau si cativa prieteni. dar nu gen mergem in club si bem pana uitam de toatelaughing nu stiu, undeva in mijlocul naturii, o astfel de plimbare iti incarca bateriile la maxim. daca nu, acasa, ascultand muzica. Nu imi place atmosfera de club: muzica la maxim, sute de oameni care tipa, bautura multa etc... mie imi produce STRES, nu relaxare, o astfel de atmosfera

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate unii sunt stresati mai tot timpul, nu este cazul meu, dar stresul este o boala a ultimelor decenii si care se manifesta mai agresiv in perioadele de criza, cum este si in prezent.
Mereu, cand am avut perioade de stres(in sensul ca a trebuit sa rezolv multe probleme in timp scurt ori am avut unele necazuri) m-am relaxat citind(este placerea mea cea mai mare), mai ales literatura SF si politista. Cu aceasta evadez din realitate - pe timpul cat citesc - si uit de problemele avute si depasite. Dupa mine este o metoda buna de a uita de stres, dar relaxarea depinde de persoana fiecaruia, doar facand ceea ce iti place cel mai mult obtii o liniste sufleteasca si uiti de necazuri. Numai bine!

| Vizitiul a răspuns:

Deocamdata nu ma declat stresat, poate stresant, in unele cazuri. Sunt student, dar asta nu inseamna ca ma privez de relaxare si imbratisez incordarea. Sa nu crezi ca, ma strofoc prea mult cu invatatul, nu, imi trebuie doar fundamentul. Se spune ca, munca prea multa duce la necunoastere de sine, lucru grav. Era un citat celebru, care suna cam asa : "Cunoaste-te pe tine si vei cunoaste Universul!" Dupa cum observi, nu ma dau in vant dupa invatat, privesc viata prin ochii unui copil, gust orice placere, nu ezit sa zambesc si pe seama unui necaz. Ma declar fericit, chiar daca, nu frecventez cluburi, discoteci. Vreau sa-ti spun ca, nu am fost in viata mea. Nu ma reprezinta. Mai bine-mi iau o bere si o beau la mine-n sat, pe o banca, pe o bordura, dar stiu ca face parte din mine, din acel agreabil vazut de mine. Aveam si eu stari de anosteala si incercam sa aflu de ce. Facand acelasi lucru multa vreme, logic ca, intervine plictiseala. Ajungi sa apelezi la altceva pentru diminuarea acelei stari, in final o sa constati ca, iar te-ai plictisit. Aceasta era starea pe care n-o puteam percepe. Dupa ce le-am facut pe toate, m-am pus in pat si am adormit. La trezire mi-am zis: " pot sta la pc, pot iesii cu amicii, pot citii, pot muncii..." Ca sa vezi, dupa odihna, ai de unde alege. Deci, odihna este un factor important, care, zic eu, are puterea de a eluda plictiseala. Mersi pentru link-uri.

| elena a răspuns:

Despre ce relaxare vorbesti @bacemi?
Daca nu ai bani, macar pentru un trai cat de cat decent, nu ma refer la cel extravagant, cum sa fii relaxat, ba chiar devii o leguma.
Daca esti in varsta si inevitabil si bolnav, mai poate fi vorba de relaxare in conditiile de trai din ziua de azi, poate doar la 2 metri sub pamant...
Chiar tanar fiind/fata sau baiat/, dar fara posibilitati materiale si cu luxul expus fara rusine de copii de bani gata, mai poti vorbi de relaxare?

@bacemi chiar esti un optimist incurabil, este si normal, aceasta situatie tine de apanajul tineretii, dar cate persoane se mai relazeaza alaturi de cei care ti-au raspuns la intrebare si mai ales dupa metodele din link-urile date de tine?

PC-ul ma face sa uit de toate, intru in alta lume, fie ea si virtuala, care intr-adevar ma relaxeaza, nu mai sunt in Romania.

| JeSa a răspuns:

Multumesc frumos pentru articole/informatii/linkuri. Sincer iti spun, in fond, asta ne e viata, ''o lupta''. Asadar, aseman aceasta sintagma cu o adaptare si evolutie a noastra - treptata - la mediu. Dar, asa cum ti-au spus si ceilalti, spun si eu, incerc sa ma simt bine, conform subiectului tau - ''relaxez'', prin diferite manifestari, precum - comunicarea cu oamenii, cititul, gatitul, vizionatul filmelor, sportul/inotul, dansul, voiajul, pictatul (ador sa fac acest lucru, inca foarte mult, am ceva talent p-aci, sa spun asa), si etc etc..., bineinteles toate aceste lucruri, fiind si extra job-ului, le indeplinesc din/cu placere si/sau din relax; fara indoiala, provenind din launtrul meu ferice.
Cam asa trec eu peste toate, draga, punand creierul la contributie si tot sistemul, imunizandu-l chiar (hehe pozitiv!).
Numai bine.

lolita
| lolita a răspuns:

Intotdeauna gasesc timp pentru mine dar recunoasc ca sunt "legata" de o persoana foarte draga, si nu pot face tot ce faceam inainte. am un baietel de 3 luni si nu il pot lasa prea mult timp cu o alta persoana sau singur, are in permanenta nevoie de mine, de atentie si de ingrijire.
iti zic ca cea mai mare placere si relaxare a mea este o baine in cada plina de spuma, saruri parfumate(prefrabil capsuni), muzica si ceva de baut, un vin bun, martini sau sampanie, singura sau cu partenerul DAR nu am avut parete de asa ceva de cand am nascut, o alta placere a mea este sa merg la plaja, la spa, la club, la shopping, la o intalnire cu prietenele, la restaurant. din toate astea doar mersul la club a fost posibil deoare celelate au fost cu baietelul meu, pentru mine relaxre insemna sa petrec un timp cu partenerul sau chiar singura. saptamana viitore vom merge la o nunta si vom sta o zi la hotel, asa ca ne vom relaxa putin. copilul va ramane cu bunica.

| Hmmmm a răspuns:

Am invatat ca in viata am nevoie de foarte mult calm si multa rabdare.
merg la scoala, lucrez noaptea, nu prea dorm, fac mult sport, stau singura, ma cert des cu unele persoane...am o viata foarte grea. uneori simt ca nu mai rezist.in acele momente ma retrag cateva zile la tara sau la munte, sau undeva unde nu ma cunoaste nimeni si ma rup in totalitate de lume.imi inchid telefonul, fac tot posibilul sa nu ajung la internet si nici macar la cablu tv.imi inchiriez cateva filme si la urmaresc pe alea, stau singura in natura, dorm mult, ascult muzica.asa,in cateva zile imi revin si sunt gata sa ma intorc la agitatia cu care m-am obisnuit. daca nu am timp sa fug pe undeva merg cateva ore in gradina botanica.stau la cluj, asa ca am noroc. e locul meu preferat, locul in care, daca stau cateva ore si ma gandesc simt ca sunt pregatita sa continui. e cel mai linistit loc din cluj, si atunci cand vreau sa ma calmez si sa ma gandesc prefer sa merg intr-un loc linistit, in natura.
singurul lucru bun in toata agitatia asta este faptul ca nu ma plictisesc. urasc sa ma plictisesc sau sa simt ca nu am ce sa fac.

| Dan a răspuns:

Buna remarca ta legat de timpul liber si relaxare.Bacemi,eu ti-am mai zis asta, cauta sa iti faci un program flexibil si util. Acum tu esti la inceputul vietii, ai multe de invatat de la parintii tai, profesori, si de la oameni care au trecut prin viata.Omul invata pana moare, este o vorba mare ce am auzit de la cineva drag mie, care acum nu mai este.Iti dau un mic sfat, incearca sa te obisnuiesti, sa citeste o carte, netul iti ofera multe, dar nu prea ramai cu nimic, asta este o constatare de a mea.Mult succes!happy

| JustMe a răspuns:

Eu sunt la scoala, deci acum in vacanta nu am niciun stres, ies zilnic cu prietenii si fac ceea ce imi place. Nu sunt in general o persoana stresata, imi place sa iau totul cat mai calm, pana la urma nu are rost sa ne stresam, parerea mea. Cand ma cert cu parintii sau cu prietenii de obicei ma pun sa ascult muzica, asta ma relaxeaza si ma face sa uit de probleme. Sau ma uit la un film bun, ma duc sa ma joc cu cainele me, citesc o revista/carte, cam asta fac eu pentru a ma relaxa. Sau uneori am pur si simplu chef sa stau toata ziua in pat si sa nu fac nimic, iar in timpul verii chiar pot face asta. Sunt sigura ca atunci cand o sa mai cresc o sa am muuulte alte griji pe cap, dar momentan vreau sa ma bucur de copilarie/adolescenta, de perioada asta in care nu am griji pe cap.

| Catalion a răspuns:

Cum se spune: Un om poate sa castige milioane de dolari, dar daca nu poate sa se relaxeze, atunci viata lui este un infern.

| Gregory a răspuns:

Salut! În primul rând mulţumesc pentru informaţii. Cam greu în ziua de astăzi cu acest capitol numit relaxare. Când am timp eu unul mă relaxez prin următoarele metode: citesc, ascult muzică, mă plimb, mă întâlnesc cu prietenii ori vorbesc cu ei la telefon sau folosind alte mijloace de comunicare, mă uit la televizor, intru pe calculator (dacă am unul la îndemână) etc. Dacă mă aflu în nişte momente mai grele, apelez la ajutorul lui Dumnezeu. El întotdeauna mă ajută. Consdider că este cea mai utilă metodă, şi o recomand cu mare drag tuturor. Dumnezeu este minunat!

| cristi202 a răspuns:

Poate sa fie munca o relaxare? Eu zic ca poate. Conditia, singura conditie, e de fapt ca sa iti placa enorm ceea ce faci. Sa iti placa atit de mult incit sa treca timpul, orele, fara a baga de seama ca s-a scurs. Sa iti placa atit de mult incit sa uiti de toate celelalte lucruri. Eu incerc sa fac din munca o relaxare pe care o am zi de zi. Altfel, nu mi-as fi permis sa iau un apartament cu doua camere, maricel, si sa-l reamenajez de unul singur (aceasta insemnind curatat peretii, spalat, gletuit, lavabil, curatat faianta-gresie veche in bucatarie si baie si gresie pe cele doua holuri, si pus totul inapoi nou, realizat masti din rigips, tras sapa in tot apartamentul, parchet laminat in cele doua camere). Pentru unii aceasta ar insemna o nebunie, sa faci atita volum de munca de unul singur, insa, pentru ca imi place, si imi place enorm, am facut-o! Nu o data la 7 dimineata am avut probleme cu vecinii pentru ca eu imi incepusem munca si mai faceam uneori zgomot! Si adesea sfirseam lucrul la ora 1-2 noaptea. Cind iti place ce faci, nu se pune problema de timp, de cit de greu e, de relaxarea de care ai avea nevoie. Munca in sine e o relaxare. Si aceasta fac eu in viata mea. Altfel nu concep viata - munca nu trebuie sa fie un chin, ci ceva placut, chiar daca e greu.

| fabiola a răspuns:

Micii robotei ai marilor orase! Astia suntem si constientizam asta mult prea tarziu! E bine ca ne faci sa mai meditam.As zice ca tare bine ar fi sa nu lasam sa treaca o zi pana nu ne satisfacem acea mica dorinta din suflet, acea mica placere sau macar sa ratacim cu gandul catre oaza de liniste care stim ca ne face atata bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Ok.multumesc. Unele le mai accesez [rar dar. ma mai documentez cind am timp si suparata, dar asta este viata. trebuie sa trecem peste toate obstacolele care ne bareaza.sufletul,

| zorialbi a răspuns:

Eu vin de multe ori acasa obosita si stresata, de la munca. Pun masa, mananc ceva si apoi, daca nu apare altceva de facut, ma asez putin in pat pana mai imi revin. Dar cand avem multe griji pe cap si momente cand simtim ca nu mai putem, ajuta mult sa spunem o rugaciune; asa ne mai linistim si primim putere sa mergem mai departe. Si eu am impresia de multe ori ca nu stiu ce sa mai fac, cand am probleme si la farmacie, si acasa, si multe treburi de facut, dar incerc sa ma linistesc, ca altfel oricum nu sunt in stare sa fac nimic. Oricum Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce. Si daca Ii cerem ajutorul ni-l va da.

| Nastia a răspuns:

Cand mai am timp, fac o baie sau citesc, dau drumul la un film sau ascult muzica.de cele mai multe ori cand vin acasa de la scoala si dau drumul la muzica, cica sa ma relaxez, mai mult ma enervez, ma oboseste acel mic sunet.cand ma relaxez? pai, ma relaxez cand vin de la scoala, in weekend dupa ce termin toate prostiile pentru scoala, in micile si rarele vacante.nu am timp de mine.nu am timp pentru ca scoala imi ocupa tot timpul.nu pot s-o neglijez pentru pasiunile mele.de asemenea iti spun ca o sa ma uit pe cel putin 3 linkuri si le consider folositoare. te indemn sa mai faci publice orice articole ti se par interesante si folositoare.winkingsucces in publicare

| Cryssbest a răspuns:

Cheia sta in stabilirea corecta a prioritatilor si in a fi realist (adica sa nu crezi ca toate obiectivele pe care ti le propui maine vor fi realizate). In functie de aceste doua repere trebuie sa fii sincer cu tine insuti si sa iti amintesti ca 20% din ceea ce realizezi iti aduce 80% din rezultate. Si mie mi s-a intamplat sa ma ocup de ceva nu tocmai "cu chef", dar stii cum se zice - "Pofta vine mancand"!
Asadar, cred ca cuvintele-cheie sunt "adaptare" si "prioritar".

2. "Nu reusesti sa profiti de ocaziile aparute"
Pai ai uitat ca omul din greseli invata? Se vor ivi data viitoare alte ocazii/oportunitati si mai interesante, pe care atunci vei sti cum sa le fructifici din plin! Nu e doar parerea mea, este experienta proprie - o diferenta ca de la cer la pamant! Sper sa te ajute.

| JustShadows a răspuns:

Buna!happyDesigur ca trecem cu totii prin rutina zilnica, sau problemele care nu intarzie sa apara. Daca mai am timp sa ma relaxez? Pai pot sa spun ca mai devreme sau mai tarziu cred ca. cu totii lasam balta ceea ce ne.deranjeaza si facem o pauza.Eu ma relaxez scriind, iau o foaie, un creion, si incep sa-mi schitez ceva ganduri si sentimente ratacite. daca se poate sa fiu undeva la umbra unui copac este perfect! daca sunt acasa ma relaxez ascultand muzica Mozart, Beethoven, Chopin, Richard Marx, si asa mai departe.Asta ascult daca ma simt rau in ceea ce priveste idea mea de absolutism, daca am o stare putin rea din pricina problemlelor muritorilor, ascult ceva cu.versuri mai multe, ceva care sa ma faca sa-mi pun ordine in sentimente ganduri si idei, si sa-mi dea speranta si putere sa ma ridic.
Ma relaxeaza Sa ma plimb.singura undeva intr-o zona de padure, iar daca nu am asa ceva.imi place sa ma plimb pe cand pe langa sinele de cale ferata, Ma relaxeaza senzatia pe care o am cand sunt la 1 metru de trenul de marfa.Calmitatea pe care o simt atunci nu o pot descrie.Ma pot bucura si de prezenta unei alte persoane daca aceasta imi impartaseste, nebuniile, ideile, sentimentele, si avem pasiuni comune ca sa spun asa.
O baie fierbinte e ok, daca se termina cu uns omn in cada!hee hee
Sunt mai multe lucruri cu ajutorul carora ma relaxez, si bineinteles ca imi gasesc cate ceva ca sa scap de problemele care ma apasa, cu totii gasim mai devreme sau mai tarziuhappy.
Multumesc pentru link-urile oferite, voi citi in amanunt cand voi reusi sa-mi rezolv problemele, caciam destule in ultim vreme.
Nu uitati niciodata sa zambiti, si amintiti-va ca fericirea sta in lucrurile mici! ^_^
Ai grija de tine!happy

| Alphawolf a răspuns:

Eu sunt genul de persoana care pretuieste, daca fac un lucru, il fac bine si la timpul potrivit. Pot spune ca in majoritatea cazurilor intuiesc ce poate aduce o actiune facuta sau nefacuta, iau in considerare anumite aspecte, asfel evit o situatie care poate provoca stresul, deci nu prea ma stresez. Nu fac exces de munca, imi fac timp si pentru relaxare. Un film, o carte, un joc si bineinteles si muzica sunt relaxari pe care mi le permit in fiecare zi(sau aproape), dar mai rar imi fac timp si pentru altele.