| anonim_4396 a întrebat:

Cum ajung de la Gara de Nord la Baneasa Shopping City? Cu mijloc de transport in comun.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca cel mai simplu este cu autobuzul 205 pana la Muzeul Satului (9 statii) si apoi cu 131 sau 335 care au capatul chiar in parcarea de la Baneasa Shopping City. Este un drum lung si aglomerat, asa ca poti face intre 50 de minute si doua ore.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Autobuz 780. Pina la aeroportul Baneasa, si iei orice autobuz dintre 149 335 sau 131, iar daca nu ai chef sa stai dupa ele, poti merge si pe jos, e cale de vreo doua statii.

| andreia67 a răspuns (pentru cristi202):

780 este expres pentru aeroport si are tarif special (f. mare). Cea mai simpla varianta e cea spusa de Brigaela (se poate schimba 205 cu 335 sau 131 in aceeasi statie atat la Muzeul Satului cat si la P-ta Presei) sau cu 105 pana la P-ta Presei apoi 335 sau 131 dar este o distanta mare de mers pe jos. 149 este un autobuz fantoma, ocoleste foarte mult deci iese din calcul. O alta varianta este cu 282 pana la Arcul de Triumf, traverseaza vizavi si ia tot pe 335 sau 131. Acum nu stiu daca au statie comuna la gara (banuiesc ca daca au e cea de vizavi de casele de bilete, in fata policlinicii CFR), daca da se ia 205 sau 282 (care vine primul) si se schimba cum am spus.

| cristi202 a răspuns (pentru andreia67):

Ca unul care circula foarte mult in locuri necunoscute am vorbit in cunostiinta de cauza.
780 e intr-adevar expres, si e mai scump, dar nu speria fata zicind ca e foarte mare tariful. Dar o data ce l-ai prins, ajungi mai comod (nu e asa de plin ca celelalte) si mai repede.
Pe de alta parte, mai exista si problema transbordarii. Cele care implica miscarea din statia de unde cobori in alta, face ca calatoria sa devina mai dificila, pentru ca nu stii cum stau lucrurile cu statiile. Tie ti-e usor sa explici cum sa o ia, dar ea la fata locului poate intimplina dificultati.
Dar, na, eu i-am dat o alternativa. Daca te supara raspunsul meu, hai sa zicem ca Brigaela, OK? happy