| anonim_4396 a întrebat:

Cum era aia cu "didn't" si "doesn't"?big grin Cand foloseai didn't si cand doesn't? Care, cand, la ce persoana?laughing nu mai stiusad, multumescbig grin.

Răspuns Câştigător
| Ionelarebela a răspuns:

Didn`t se foloseste pentru toate persoanele in afara de she/he iar doesn`t doar pentru she/he(persoana a 3-a singular). bafta.

4 răspunsuri:
| kidulinha a răspuns:

Didn't - pers. I si a II-a singular/plural
doesn't - pers. a III-a singular/plural
Se folosesc la trecutul simplu ( Past Simple).
Il folosesti cand vorbesti despre actiuni terminate care s-au petrecut in trecut, actiuni incheiate care s-au petrecut la un moment determinat in trecut.big grin

| Ionutzsa a răspuns:

Did - trecut [ toate personelebatting eyelashes]
does - prezent [ She (ea) & He (el), pentru celelalte persoane se foloseste "do" ]

acelasi lucru si in cazurile "didn't" si "doesn't" [ doar ca sunt la negativ]
sper ca ai inteles happy

| Ionutzsa a răspuns:

@ rebela :imi pare rau sa te dezamagesc dar " didn't " se foloseste si pentru persoanele he & shewinking
Iti dau exemplu de propozitie : " Why She Didn't Return Your Call?"
exact cum am spus : "Didn't" [sau Did] este pentru toate personale : ex : I didn't call you. You didn; t call me. He didn't call me. We didn't call you. They didn't call you.

"doesn't" - intr-adevar se foloseste doar pentru she & he.
ex : She doesn't like apples. He doesn't like icecream.
pentru celelalte persoane se foloseste "don't" : ex: I don't like icecream.

Sper ca ajunge teoria laughing
P. S 1.Stiu ce vorbesc pentru ca sunt la filologie si studiez intensiv englezawinking

P. S2: Mersi celui care mi-a dat stupid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daaaaaaaaaa