| anonim_4396 a întrebat:

Cum il convimg ca este timpul sa ne casatorim si sa avem un bebe.

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca relatia voastra e sincera si trainica, cel mai convingator argument e insusi bebe. Un barbat care iubeste femeia va iubi si copilul.Caci asa spun psihologii:dragostea femeii e indreptata prin copil spre barbat iar cea a barbatului prin femeie spre copil... Dar daca nu vrei sa-l cresti singura, asigura-te ca n-ai de-a face cu un om ce fuge de responsabilitati...

| psiholoaga a răspuns:

Nu il convingi. Te asigur ca daca incepi sa pui presiune si sa bati din gene ca e momentul sa deveniti parinti, o sa fuga (daca nu fizic, cel putin emotional) mancand pamantul. Oamenilor le apare instinctul parental la intervale diferite, nu exista o lege, sa spui: daca am 21, 25, 30 sau 40 de ani, e vremea sa ma casatoresc si sa fac copii. E posibil ca cei care iau decizia asta la o varsta inaintata sa o faca din cauza presiunii sociale: toata lumea intreaba "pe cand nunta", se bat apropouri la familie si copil. De convins, nu il convingi. Ar fi important de vazut daca are aceeasi viziune a vietii ca tine: i se pare ca o casatorie legala e vitala, ca nu ar avea sens daca nu ar avea un copil? etc. Pentru ca daca aveti principii de viata diferite, poti sa pui piciorul in prag cat vrei, ca nu se va intampla nimic. Desigur, poti sa il manipulezi si sa il santajezi, dar cu asta vei obtine o casnicie de ochii lumii, el va regreta mereu ca a cedat si in cativa ani veti fi amandoi numai nervi.

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Nu trebuie sa il convingi.
Daca merge totul bine in relatia voastra, atunci fi sigura ca va urma si pasul acesta. Ai rabdare.
Si asigura-te ca si el vrea asta, ca este un om responsabil.

O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa-o cu el mereu dar uita sa iei pastila magica sau fa-l sa uite de prezervativ.La unii pina nu e faptul implinit si instinctul parental e lipsa. Da-i impresia ca nici tu n-ai vrut sa se intimple si ca ai o complicatie medicala care consta in faptul ca, daca faci avort, nu vei mai putea avea copii...