| xBlueAngel a întrebat:

Cum puteti comenta acest citat: "Viitorul este o ca o oglinda lipsita de transparenta. Oricine incearca sa se priveasca in ea nu va vedea decat niste contururi sterse ale unui chip imbatranit si coplesit de griji."? Dau fundita la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Lia340 a răspuns:

Viata trece repede ca un vis. Timpul sterge usor ranile trupului dar vindeca foarte greu durerea sufletului. Oricine a avut suferinte in viata-cauzate de cei din jur sau de destin... Viitorul este in umbra indiferent de varsta: nu putem sti ce v-a urma, nu stim nici macar daca noi vom ramane aceeasi sau ne vom schimba. Nu putem decat sa speram; sa ne facem planuri mai marete sau mai realiste; sa visam...De cele mai multe ori cand ajungem la momentul in care ar trebui sa se implineasca toate iluziile suntem dezamagiti de rezultat, lucrurile nu sunt cum ni le imaginam. Asa e fire omului vede totul altfel. Inca din frageda copilarie ne gandim la ce vom deveni, dar pe parcurs toate naivele idealuri dispar.
Tineretea este lumina si fericirea vietii... unii, cu cat imbatranesc mai mult, cu atat se cufunda in tristete, pare ca totul devine mai deprimant. Sunt unele persoane care, in clipa in care se gandesc la viitor isi vad batranetea, viata care aproape s-a stins definitiv, si sperantele distruse.
Cert este ca nu stim ce ne rezerva Dumnezeu in anii care urmeaza, ce ne v-a aduce soarta, totul pare a fi in ceata si intuneric, cei care cred ca dorintele trecatoare si desarte se vor implini cu exactitate se iluzioneaza.
Suferinta bantuie peste tot ca o umbra neagra, nimeni nu o poate evita sau ocoli, depinde insa de sufletul persoanei in cauza. Viitorul aduce imbatranire, totul se schimba, ca in citatul eminescian "Trecut-au anii ca nouri lungi pe sesuri\ si niciodata n-or sa vie iar..." Oglinda in citatul tau reprezinta reflexia realitatii crude, iar ceata si chipul palid de intristare al omului viitorul din tenebre...Citatul arata melancolia tulburatoare a scurgerii vietii, pe aripile timpului.
happy Sper ca am raspuns frumos... Merit funda?!

| greece12 a răspuns (pentru Lia340):

O meriti cu varf si indesat!
happy

2 răspunsuri:
| Zabbyel a răspuns:

laughing cine a scris acel citat a avut o viata oribila. saracutu de el laughing
A ajuns probabil la batranete s-a oprit un pic sa privit in oglinda si s-a vazut pe el in trecut(nu prea a avut nimic) viitor (un chip batran doar cu griji)