| FaraNumeNuoah a întrebat:

"Cum s-au cunoscut

S-au cunoscut în bucătăria lui Paul, nu cu mult timp în urmă. Cafeaua este o veche prietenă de-a lui Paul, de origine italiană. Are o aromă deosebită şi un ambalaj "de plastic", precum orice femeie stilată, dar machiată ostentativ. Ibricul, însa, a fost cumpărat la reduceri şi nu este de viţă nobilă. De fapt, nu este nimic mai mult decât o mică oală cu un mâner subţirel, suficient cât să nu te arzi… Ce este important de ştiut despre ibric este că suplineşte lipsa unui espressor adevărat, cu un sistem solid de prindere, cu un capac de protecţie şi bineinţeles… Cu un mâner serios.

.

O iubire interzisă

Asemenea unor actori ce se vedeau pentru prima oară faţă în faţă, erau un pic rezervaţi, deşi işi ştiau foarte bine rolurile amândoi. Vă daţi seama, nu a durat mult până când lucrurile au început să se încingă. Iar la final, cafeaua nu mai putea… Fierbea! Zi de zi se vedeau şi aveau parte de contact fizic unul cu celalalt. Uneori chiar de a cmai multe ori pe zi! Presupun că unii cititori ar crede ca deja e o poveste minunată, ce nu necesită o continuare. Îmi pare rău că vă dezamăgesc, dar lucrurile aveau să se schimbe. Dragostea lor nu avea să dureze la infinit. Amândoi o ştiau, dar parcă trăgeau de timp. Poate chiar asta îi atrăgea pe unul de celălalt. În orice caz, puţinul pe care îl aveau era perfect pentru moment. Sau cel puţin… Asta credeau ei!

.

Breakpoint

Dupa ceva timp, lui Paul i se făcu silă de acelaşi ibric ce făcea dragoste cu aceeasi cafea. Astfel, cei doi nu s-au mai văzut câteva zile bune. Între timp, Paul experimenta Starbucks, cafeaua la un leu de la metrou, espresso latte macchiato de la servici şi minunata cafea la filtru de la SpringTime. Viaţa lui Paul avea să se schimbe. Iar dragostea dintre ibric şi cafea urma să aibă de suferit.

.

Deznodământul

Deşi Paul nu le dezvăluia nimic celor doi, atât ibricul cât şi cafeaua ştiau că şarada lor nu va mai ţine mult. Zile în şir se chinuiau să mentina o atitudine pozitivă, deşi trecuseră aproape două săptămâni de când cafeaua şi ibricul încetaseră a mai avea contact fizic. Ibricul începuse sa crape şi să se cojească în urma nefolosirii, iar cafeaua işi pierdea din aromă, tinereţe şi esenţa pe zi ce trecea. Paul a cumpărat un filtru nou. Restul e neimportant"

vi se pare frumoasa?

o parere?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey happy Data viitore ca sa nu se mai "lege" lumea de tine, ca nu ai compus tu si asa, sa pui ceea ce scrii intre "..." ghilimele! Asa este cel mai bine!
Bye bye, ai grija de tine!happy

7 răspunsuri:
| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

Povestea e frumoasa, asa scurta cum e, insa nu iti apartine. ( http://paul.raetchi.ro/tag/cafea/ )
E usor sa dam copy/paste, nu? Ai fi putut pur si simplu sa ne impartasesti povestea, mentionand ca nu este scrisa de tine.
Stii tu cum e cu picioarele minciunii...

Nu mai bine iti puneai tu mintea la treaba si ne arata-i o poveste scrisa, cu adevarat, de tine? In caz ca totusi ai de gand sa faci asta, eu iti urez succes.

| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

Eu nu vad nimic schimbat (si din cate stiu vad bine). Nici macar nu te-ai sinchisit sa modifici greseala de tastare care apare la un moment dat ( "Uneori chiar de a cmai multe ori pe zi!" - ma refer la "a cmai" ). Desigur, daca ai fi pus textul intre ghilimele si ai fi precizat sursa, situatia ar fi fost alta. Dar tu pretinzi ca textul pe care ni l-ai prezentat iti apartine, ceea ce nu este adevarat.

| FaraNumeNuoah explică:

UnVisAlMeu mersi si tie:X:*

| FaraNumeNuoah explică:

Mda Ana ai dreptate dar nu e in totalitate asa cum e acolo scrisa uitate mai atent sa vezi ce s-a schimbat!winking aprp. da, de acolo am avut imaginatie!winking

| FaraNumeNuoah explică:

UnVisAlMeu multumesc pentru sfat.Asa voi face de acum inainte:X:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ai facut sa-mi imaginez multe...happy Scri frumos! M-ai invitat in lumea ta si am venit, in lumea gandurilor tale faine!
Esti o scumpa! Ei grija de tine!
O zi faina si sarbatori fericite! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-am votat esti o draguta happy
Ai grija de tine! happy