| vladionut94 a întrebat:

Cum sa fac sa nu mia vorbesc in regionalisme din ardeal happy tot incerc sa vorbesc corect gramatical dar cand discut cu cineva involuntar tot bag cateva regionalisme happy si ma simt tare taran si ironic sunt nascut in cluj

ps: sunt ceva tehnici de logoped care m-ar putea ajuta dau funda

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ce prosti ala e un dialect in alte tari esti repectat ca vb acelasi dialect, nu esti taran ca doar vb in acelasi dialect sa fim seriosi sasi de la voi sunt tarani? ei si svabi din banat au dialecte diferite, asta nu inseamna ca sunt inferiori uni fata de alti, cine nu te place lasa-l in plata lui, omul e rau oricum, nu trebuie sa fi placut de toata lumea Vlad

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am vorbin si cu olteni,moldoveni, ardeleni am inteles pe toti, nu e nici o diferenta, e tot limba romana, sunt doar presurcatari

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Si mie mi se intampla sa vorbesc olteneste. laughing
Nu-i nimic daca ai accent, mie mi se pare dragut.

| AtateaConditii a răspuns:

E fain cu accent, nu te schimba.