| Fetitsa123 a întrebat:

Cum scap de frica ca o sa ma doara? De ex vara mi-e frica sa merg singurara cu rolele sa nu ma imiedic si sa ca sa ma lovesc, mi-e frica sa ma dau iarna pe gheata si de alte multe chesti.Cum scap de fobia mia cu frica?crying

12 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna, pai daca ti-e frica, chestia aia o sa ti-se intample! Gandeste-te la distractie si lasa tot in voia soartei, bine ai si tu grija pe unde mergi si ce faci dar nu trebuie sa ai o obsesie ca vai cad vai ma lovesc ca asa, o sa stai inchisa in cvasa toata viata si o sa ajungi sa se temi de televizor, asa ca draga mea pleaca prin lume, pe gheata pe foc nu conteaza:*

| tinaHd a răspuns:

N-ai cum sa scapi de frica doar daca faci lucrurile pur si simplu, te gandesti ca atatia copii fac lucrurile astea iar tu nu le faci, bafta:*

| unknownn a răspuns:

Gandeste pozitiv!

| fuckThisLife a răspuns:

Nu ai cum sa scapi decat daca incerci, cazi o data, cazi de 2 ori,dupa o sa-ti fie usor,o sa incepi sa te echilibrezi iar daca cazi nu o sa te reversi si nu o sa ajungi la spital,mai ales iarna, cel mai funny e cand cineva se da de pamanthee heema rog, zapada

| superpissy40 a răspuns:

Pai trebuie sa ai incredere in tine.Si eu acum vreo 2 ani mi-am cumparat role si ma tinea mama mea ca sa pot merge si in doua luni mergeam singura si nu imi era deloc frica.Si iarna eu nu am fost niciodata cu patinele pe gheata.Pai cel mai important e sa fii atent si mai important decat asta este sa ai incredere in tine si vei reusi si invingi frica! Bafta!

| AoiTori a răspuns:

De frica nu ai cum sa scapi. Este ceva normal si pana la urma tuturor ne e frica. Daca ai un blocaj in momentul in care trebuie sa faci ceva care uneori genereaza durere (ex: sa te plimbi cu rolele si sa cazi...) sfatul meu e sa rogi prietenii sa te ajute. Sau sa te imbarbatezi. Din experienta proprie iti spun ca daca te lovesti mai grav in fata unei persoane, vei face tot posibilul sa nu pari ca te doare. Asa reactioneaza marea majoritate. Iar ca tu sa scapi de frica ai nevoie de ajutorul prietenilor, asa cum am mai spus: spune-le ca ti-e frica sa nu cazi si ei te vor ajuta sa uiti de frica. Hai cam vorbit prea mult^***^

| MCRgurl a răspuns:

Pai nu te mai gandi la asta, ca daca ti-e frica o sa fii incordat\a si chiar o sa cazi, gandeste-te la distractia care o sa o ai daca o faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ti genunchiere, cotiere, alea alea si gata. N-o sa te mai doara cind cazi.

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Pai daca tie frica incearca invingeti teama si de aia ai o viteza pera mare ia piciorul drept si pune-l cu degetele spre dreapta si tine pana de opresti.

| R0CA19 a răspuns:

Inteapa-te naibii cu un ac in deget ca nu moriwinking Nu mori daca-ti da frate putin sangele.straight face Inteleg fobiile si singuru mod in care treci peste e sa faci chestia de care tie frica. [ex: mie mi-e frica de boraste, dar incerc sa ma joc naibii cu ele ca nu ma omoaralaughingwinking]

| Iulia_7157 a răspuns:

Una dintre solutii este sa te intilnesti cu frica fata-n fata! Desigur daca frica ta este motivata atunci nu trebuie.Tu daca te temi chiar si cind o sa practici vreo activitate vei fi reflexiv prudenta.Fobia nu iti va da voie sa faci vreo prostie.Asa ca atunci cind stii ca nu e chiar strasnic mai bine incearca.Bafta!

| ciucalata100 a răspuns:

Am un exemplu... ceva care seamana oarecum cu problema ta: cand tata a invatat sa mearga pe bicicleta- la inceput bunicul il tinea de bicicleta ca sa nu cada, pana la un momentdat cand i-a dat drumul fara ca tata sa stie...si nu a cazut.
Ai putea incerca si tu la fel- adica sa fi tinuta la inceput, dupa aceea... cand iti da drumul sa speram ca nu cazi big grin