| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Cum scap de timiditate [la scoala, in societate, cu fetele etc]? Adica as vrea sa ma bag mai mult laughing sa fiu mai indraznet etc, adica sa nu fiu timid, rusinos, care ii lasa pe toti inaintea lui etc. Pur si simplu nu stiu cum sa scap de timiditateee crying ofer funda + vot.

3 răspunsuri:
| cosima11 a răspuns:

Pai, e cam greu sa scapi de timiditate asa de pe o zi pe alta.si eu m-am confruntat cu problema asta, uite cum am facut. cand aveam de vb ceva in fata a mai multor oameni, exersam acasa in fata oglinzii. vorbeam cu oglinda si imi controlam gesturile si mimica[stiu ca e de ras, dar e eficient]. tine si de tine sa iti controlezi emotiile.gandeste-te ca nu va rade nimeni de tine si nju are nimeni dreptul sa te judece chiar daca scoti o prostie pe gura.nimeni nu e perfect happy
eu am exersat in fata oglinzii si acum, fiind la facultate n-am nicio problema in a vorbi in fata intregului amfiteatruhee hee
baftahappy

| JaJe a răspuns:

Daca ti-as spune sa numai fii timid, rusinos, ci sa fii mai indrazneti, ai face-o? nu de alta, dar totul depinde de tine! nu cred ca exista un remediu pentru timiditate, rusine etc. Si eu am fost ca tine candva, si am trecut peste!

| barbiedoll_2931 a răspuns:

As vrea sa te pot ajuta... dar nu stiu cum... poate daca incerci sa te bagi in seama mai mult atunci nu o sa mai fi timid, sh cred ca oricine a fost adica eu una am avut o perioada cand eram la fel ca tine sh nimeni nu ma baga in seama, dar de cand am inceput sa ies mai mult pe afara sh de cand am inceput sa fac un sport am inceput sa devin mai populara sh facand un sport am inceput sa qnosc mai multe persoane sh sa intru in gasti sh sa fiu mai qnosqta sh mai populara sh mai buna in acel sport sh asta m'a ajutat f mult sa nu mai fiu timida sh sa imi spun pctul de vedere, sper ca te'am ajuat :*:*