| Diana7383 a întrebat:

Cum se calculeaza latura bazei la prisma patrulatera regulata dreapta?sad
va rog ajutati-ma crying

5 răspunsuri:
| yoyodedeea a răspuns:

Cauta in manualhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lalalaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scz dar nici eu nu stiusadsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prisma dreapta care are bazele patrulatere regulate, se numeste prisma regulata.

| georgih123 a răspuns:

Prisma patrulatera dreapta este un paralelipiped sau un cub.
Asta inseamna ca are la baza un dreptunghi. iar dreptunghiul are L=L si l=l [doua cate doua paralele si congruente]
Asa ca vezi ce laturi iti da in prisma, si poti face cu pitagora sau chiar dupa desen iti poti da seama.Nu e o formula pentru asta, depinde. Poate iti da aria sau volumul.
Daca ai nelamuriri, trimite`mi mesaj.Raspund cat pot de repede.
Succes."*