| RAY a întrebat:

Cum se mediteaza? Experienta personala

Fara articole, Youtube nu ma interesează

3 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Nu cred ca pricep, cred ca e o problema la mine, nu pot sa mentin respiratia corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin multa rugaciune in liniste.

| Dandinelle a răspuns:

In aer liber e cel mai dragut (stiu ca situtia de acum nu prea ajuta, dar daca ai balcon e super).
Dimineata, fara niciun fel de stimulant, dupa trezire si mers la baie, stand intinsa plat, inchid ochii si ma concentrez pe respiratie. (Fac asta de ceva ani asa ca in capusorul meu am si niste cuvinte pe care le repet de fiecare data cand incep, gen: relaxeaza-ti picioarele, degetele de la picioare, calcaiul, genunchiul drept etc. pana ajung la varful nasului). Usor usor, respiratia se calmeaza si mai mult, apneea e mai mare (pauza dintre inspir si expir) si tot corpul e relaxat.
Concentrandu-ma la inceput pe relaxarea muschilor, imi blochez gandurile care zboara. Ajuta si daca in viata de zi cu zi devii mai observator, nu judecator ci doar cel care observa o situatie, ex: mergi pe strada si vezi un copac, descrii copacul in mintea ta, fara a-i atasa o emotie, trece o fata cu o rochie verde prin fata ta, nu atasezi nici o emotie, ca e simpatica, atragatoare, trista, nehotarata etc, ci doar o descrii mintal ca e o fata cu parul lung/scurt culoare cu o rochie lunga/scurta,/ cu picatele mov. cu sandale colorate etc.
Obisnuindu-te cu observatul obiectiv, atunci cand corpul si mintea iti sunt relaxate ce observi, ce gandesti nu te distrage atat de mult. Sunt multi care aleg sa mediteze cu muzica, recunosc am fost si eu la cateva sesiuni de yoga si meditatie in grup si muzica a avut un efect foarte special.