| anonim_4396 a întrebat:

Cum se obtine un decoct din plante medicinale ?

2 răspunsuri:
| DomnishoaraPisicutza a răspuns:

Aici depinde de ce decot ai nevoie. Pune la fiert niște apă, apoi, după ce aceasta a fiert, pune plantele de care ai nevoie. Lasă să se răcească 15 minute și gata.

| csimion70 a răspuns:

Pentru decoct planta maruntita se introduce de la inceput in apa rece care se pune la fiert, lasandu-se, dupa ce lichidul da in clocot, inca 20-30 minute sa fiarba la foc domol.
Concentratiile sunt de regula aceleasi (cca. 2 lingurite la 250 ml apa); Decoctul se filtreaza fierbinte si se completeaza pana la volumul initial de apa, cu apa fiarta si racita pusa peste planta din strecutratoare.
Decoctul se recomanda, in general, pentru radacini si coji, respectiv acele organe ale caror celule au membrane prin care difuziunea se face mai greu, care au ingrosari secundare etc.
http://www.farmacianaturala.com/ceaiul.html