| den a întrebat:

Cum se poate ajunge in anorexie si care st semnele pentru a-ti da seama ca suferi de aceasta boala?

4 răspunsuri:
| anonima_4990 a răspuns:

Tulburari de alimentatie.
Daca esti slab/slaba u te vezi gras/a.Cantarestete si daca ai putine kg si tu te vezi grasa esti anorexica. Te vezi asa cum NU esti in realitate.De obicei trebuie sa se accentueze, sa se mearga pe acceptare de sine, pe o constientizare a propriului corp.Foarte important este ca orice persoana sa-si stabileasca o identitate proprie si sa nu se lase influentata excesiv de mult de cei din jur. Daca nu stii cum esti, daca te ghidezi numai in functie de ceilalti este normal sa ajungi la astfel de dezechilibre alimentare.De obicei cazurile acestea se rezolva cu psihoterapie.Anorexicul, este clar, poate sa moara. In primul rand corpul este distrus. Un anorexic care nu constientizeaza la timpul potrivit cu ce se confrunta, poate avea probleme foarte mari - poate sa faca infarct, tot ce inseamna grav, de la organele interne pana la sistemul osos este compromis si se reface foarte greu.
De exemplu Lady gaga e anorexica

| smilerz19 a răspuns:

Semnele ca suferi de aceasta boala sunt: Te simti tot mai des obosit, slabit. Nu ai energie cat are un om normal. Te doare stomacul cand mananci o portie mai mare. Nu ai pofta de mancare si ti-e greu sa te misti.
Poti ajunge la anorexie prin mai multe moduri:
Daca te infometezi ca sa slabesti, daca tii o cura de slabire/ingrasare gresita. Sau daca mananci f. putin si nesanatos. Sper ca am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 2 fete:una de 13 si una de 15 ani si ceva. Vrei sa-ti las id-ul lor, pen`ca, in putin timp asa or sa ajunga, daca nu mananca ce li se pune-n fata! Ambele sunt inalte ca mine si isi cumpara de la XS.Asta e primul semn prevestitor de anorexie, crede-ma!
Da, sunt o mama rea, ce sa spun, dar am scris ca sa ma razbun., stiu ca si ele mai intra pe TPU, poate vad dracul ce-am spus: Barbuska, Jasmiiiiiiii, hai, mama, luati macar un mar, am cumparat azi din piata!