| anonim_4396 a întrebat:

Cum stim cand putem avea incredere deplina intr-un prieten?
Care sunt lucrurile pe care trebuie sa le demonstram, in calitate de prieten, ca ceilalti oameni sa aiba incredere in noi?

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Incredere deplina intr-un prieten nu poti avea cam niciodata, pentru ca oricat de prieten ai fii nu exista o legatura puternica intre voi...parerea mea. Dar poti sa ai incredere deplina in mama ta, in sora\fratele, tata, dar si intr-un om care il cunosti la perfectie si care de-asemenea are incredere in tine si iti spune tot.

Ca sa fii un prieten adevarat, trebuie sa nu barfestei persoana care iti este prietena, sa o respecti, sa o ajuti, sa o sfatuiesti.

3 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Incredere deplina nu poti avea decat in prietenii de acasa, sper c-ai inteles unde am facut trimitere. Amicii din lumea exterioara o sa se descotoroseasca de tine la un moment dat, o sa-si urmeze idealurile, o sa uite trecutul, o sa uite persoana ta.

| georgegs a răspuns:

Sa.ii.ajuti.la.greu.sa.sa.vb.cu.ei.
mai.mult.cand.poti.avea.incredere.deplina.cand.
iesti.sigura.ca.acela.e.un.prieten.adevarat.

| claudia07 a răspuns:

Nu exista un cod anume dupa care sa-ti alegi un prieten, si nici un timp precis cand il poti determina prieten adevarat.Pentru a demonstra ca esti un prieten nu trebuie sa gasesti niste ocazii anume pentru ca asta inseamna sa urmaresti un interes.Trebuie sa faci ceea ce simti ca este bine sa faci pentru acel cineva fara tentatia de a deveni peste noapte cel mai bun prieten.Trebuie sa fi total dezinteresat in actiunile ce il privesc, spunand numai adevarul. Poate de multe ori ar trebui sa te pui in pielea lui si sa vezi ce si-ar dori, ce este important pentru el pentru a-i respecta ideile si principiile. Nu incerca sa fi alta persoana doar pentru el, daca caracterele voastre nu se potrivesc inseamna ca nu va este sortit sa fiti prieteni.De altfel, respecta-i intimitatea, nu inseamna ca nu vrea sa-ti spuna unele lucruri pentru ca nu esti un adevarat prieten, ci, poate nu este pregatit sa destainuie cuiva aceste lucruri. Succes!