| floricicadecolt a întrebat:

Cum trebuia sa arate o liceeana pe vremea comunismului? Ca in poza? adica ce era obligatoriu?

http://static2.libertatea.ro/typo3temp/pics/teodora5_dc4 97f1f95.jpg

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Asta era uniforma. Era oribila si ne dadeam de ceasul mortii s-o facem sa stea pe noi cat de cat omeneste.
Tin minte ca, in ultima saptamana din clasa a XII-a mi-am facut niste codite nu tocmai grozave, la care am pus doua funde rosii. Numai asa, de-a dracului. De cate ori ma vedea directorul, imi lua fundele, dar aveam o mare provizie in geanta si le inlocuiam rapid.
Cred ca am folosit cam un kilogram de funde intr-o saptamana.
Am urat conformismul si am facut tot ce mi-a stat in puteri ca sa nu merg "cu turma".
Chiar si acum, la 50+, sunt la fel de nonconformista.

| anad a răspuns:

Era obligatorie uniforma (bluza albastra si sarafan bleumarin), cordeluta alba, parul lung impletit in codite cu fundite albe, ciorapi patent (grosi din bumbac), pantofi negri sau maro cu toc jos, numar matricol pe bluza de uniforma sau pe sarafan, dar si pe sacou, palton, geaca.

| neutrino a răspuns:

Da, asa erau fetele si tinuta era obligatorie.

| Fatamuntilor a răspuns:

DA asa era tinuta elevelor de liceu si era OBIGATORIU!

| Lioana a răspuns:

Era obligatorie uniforma si trebuia sa aiba neaparat numarul matricol cusut pe ea. Daca aveai o haina peste uniforma trebuia sa ai numarul matricol cusut pe bratul hainei.
Fara uniforma nu ne lasa nici sa intram pe poarta scolii. Da. Arata ca in poza: camasa albastru deschis si sarafan bleumarin. Arata destul de sexi. Nu ma deranja sa o port.

Cordeluta se cerea in clasele mai mici, in liceu nu era obligatorie.