Cunosti fenomenul? Stop bullying!

Prietenii nostri de la Telefonul Copilului au initiat o campanie de constientizare si prevenire a fenomenului bullying, prima initiativa de acest fel derulata in Romania.

Pe fondul inregistrarii unui numar tot mai mare de solicitari de consiliere si indrumare din partea copiilor si adolescentilor, Telefonul Copilului a initiat acest proiect prin care isi propune sa atraga atentia asupra unei probleme cu care se confrunta foarte multi copii fie la scoala, fie in cercul de cunostinte.

Cum se manifesta? Un copil este etichetat, tachinat, batjocorit in cercul sau de cunostinte sau de catre colegi care il striga intr-un anume fel (facand referire la aspectul fizic sau probleme de ordin medical/familial). Uneori aceste tachinari se transforma in imbranceli sau, in unele cazuri, in atacuri fizice.

Pe www.telefonulcopilului.ro au adunat mai multe informatii statistice in legatura cu situatiile intalnite la 116 111 si-au fost expuse ghidurile educationale elaborate pentru combaterea fenomenului.

Mai multe detalii puteti gasi si pe pagina lor de Facebook

)

37 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu o să se schimbe nimic, unde există bine este și rău! Așa cum există lumină, există și întuneric.

| Leocerba a răspuns:

Hei, celor care fac astfel de campanii, de cativa ani tot imi bat capul sa explic, si n-o sa incetez sa ofer o parere si acum: aceste campanii nu trebuie sa tinteasca atat spre cei care agreseaza, s-a simtit in timp ineficienta demersului, daca e sa fim cinstiti.
Cei agresati trebuiesc pregatiti si scosi din filmul asta. Au atata nevoie de atentie profesionista... Forțoșii de fațadă nu prea pot fi miscati prin campanii, pentru ei ar trebui folosite tactici cunoscute in stoparea bulling-ului dar care nu merg la noi, e vorba de „all aboard", nu merg SI pentru ca, in scoli, profesorii de multe ori fie inchid ochii, fie agreseaza, nu doar manifestandu-se impotriva unora dintre elevi dar si impotriva propriilor colegi de catedra, si asta lasa loc altor si altor alunecari.

| DenisIonut01 a răspuns:

Acum am aflat si eu de la voi happy. Sper sa le reuseasca, oricum nu trebuie bagati in seama asemenea "oameni"

| Prezidentul a răspuns:

Sistemul de invatamant e defect... Campaniile nu fac decat sa promoveze acest bullying, nu sa il stopeze.

| Wehrmacht a răspuns:

Boogey are dreptate.Mi se par inutile astfel de campanii.In schimb, ar trebui sa nu se mai pedepseasca "victimele" agresiunilor in cazul in care decid sa se razbune iar atunci cand se vede un astfel de caz sa se ia masuri.Nu am vazut pe nimeni care sa spuna ca la el in scoala se iau masuri, iar daca se iau se considera ca si cel agresat are partea lui de vina, o idiotenie.
Nu cred ca o sa se rezolve ceva.Acu' aprox. 1-2 ani voiam sa injur niste politisti.Isi savurau cafeaua in timp ce un coleg isi lua pumni de la unu' mai mare.Acu' cateva saptamani am fost iar tentat sa bag in p**da masii un jandarm de data asta, ca nu-i convenea lui cum arat eu si a decis sa vorbeasca cu colegul sau despre asta fix cand treceam eu pe acolo.
In scoli poti sa iti bati joc de cine vrei tu chiar si de fata cu profesorii.Nu or sa faca nimic. Poti sa-ti bati joc si de ei, multi or sa ramana tot incompetenti care nu-si pot controla elevii nici macar la ora.
Avand in vedere aceste chestii, ce or sa faca cei de la telefonul copilului? Ignoratul "smardoilor", comunicarea civilizata sau avertismentele n-au nici un efect.Pana nu apare clar in lege ca bullying-ul este ilegal si se pedepseste cu o amenda buna(ca oricum se dau amenzi de zeci de mii de lei pentru orice prostie) sau inchisoare(aceste pedepse aplicandu-se pe bune) nu or sa se potoleasca si tot o sa vezi elevi care se sinucid, bat sau ucid agresorii dupa care sunt prezentati la TV ca fiind niste criminali sau niste sinucigasi cu probleme la cap.
Poate am eu o gandire mai perversa da' receptorul acela rosu de mai sus numai a receptor n-arata, serios laughing

| Polaris a răspuns:

Au venit și la liceul meu cu inițiativa. E un rahat. Adolescenții-alpha o să-și șteargă mereu bucile infecte de gurile celorlalți. Pentru că le hrănește complexul de superioritate și le bagă serotonina în mișcare. E o treabă de compensare psihologică, nene. Și de aia am ajuns să urăsc eu oamenii de-a lungul școlii.

| LordMuffinosawr a răspuns (pentru Polaris):

Care școală bade că ești a 8-a.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LordMuffinosawr):

Si eu sunt a VIII-a, dar am trecut si prin a V-a, a VI-a si a VII-a, raul s-a mai diminuat fiindca cei rai s-au mutat, scoala mea nu era de nasul lor. Mai e si liceul, stai linistit. P.S.: clasa a opta e tot scoala, la a noua intrii in liceu, da ce conteaza, bullying e peste tot, e iminent, de NEOPRIT, dar e sortabil, problema e ca vor sa-l opreasca, ceea ce e imposibil, dar acest "sortat" suna corect, dar dur si discriminatoriu, desi nu e.

| LordMuffinosawr a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu ce vorbești eu am terminat generala acum ani buni, nu-mi amintesc să fi avut probleme de nici un fel decât cu fetele.

| Byucc a răspuns (pentru Polaris):

Nici eu nu o puteam spune mai bine laughing

| Polaris a răspuns (pentru LordMuffinosawr):

A 9a, top kek

| DarkShina5566 a răspuns:

Nu stiu daca acest program va da roade. Sa speram ca da. Si eu am fost luata in ras de colegi, glume proaste etc, si nimeni nu-mi lua apararea in momentele acelea. Acum toti vreti o scoala si un mediu cat mai sigur pentru copiii vostri! Cata ipocrizie! Nu vreti sa rada si copiii vostri de altii la randul lor asa cum faceati voi in scoala sau in liceu! Se pare ca Romania este plina de oameni ipocriti si falsi. De ce n-ati venit mai devreme cu aceasta idee? Poate ca numarul copiilor cu depresie datorata jignirilor si mistourilor facute pe seama lor la scoala s-ar fi imputinat. Succes, mai!

| MoarteaLaConserva a răspuns (pentru DarkShina5566):

Există o diferență între glume proaste și ''bullying''. Diferența e mică, dar există. Bullying, cel puțin după părerea mea, și poate nu o să fii de acord, nu e doar o glumă. Se concentrează asupra unei persoane, și e pe o durată mai lungă de timp.

| Inferno a răspuns:

In Statele Unite au aparut de mult campanii de acest soi, cred ca este doar o reactie normala la sesizarea lor. Practic comunitatile inferioare imita comunitatile superioare. Fenomenul este descris in detaliu de catre criticul Lovinescu.

Este o incercare sortita esecului.

| zurick a răspuns:

Vreți părerea mea? Cu sau fără acestei campanii nu se va schimba absolut nimic.(chiar dacă intențiile sunt pure)

| AirănMeidăn a răspuns:

Nu se va schimba nimic. Puteam zice ca vai, totul va fi atat de bine, lumea va fi un loc mai frumos si toti vom fi fericiti. Nu. Nu e asa. Acest proiect nu-i va face pe acei copii sa inceteze, ci din contra. Din experienta va zic.
Bafta, oricum.

| Seepty a răspuns:

Inca nu am auzit de el dar sper ca vor face treaba buna cu aceasta campanie.

| andrei1237 a răspuns:

O campanie foarte bine gandita.Sigur va da multe rezultate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scolile au nevoie de copii curajosi, nu campanii din astea. astea doar ne transmit ca ar trebui sa avem mila de victime si sa le aparam. nu merge asa deloc, nimanui nu-i pasa. curajul se aprinde altfel, printr-un mod putin mai agresiv aproape ca in armata.

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Copii curajoși my aß.
Nu sunt victime demne de milă, ce ecleru' lu' Hristos. Se fac „victime" pe baza unor criterii pur superficiale și la fel de idioate ca noi, oamenii. Pentru că așa îi place omului în general, să-și micționeze frustrarea de sociopat pe fruntea ălorlalți.
„Armata" ta e un concept la fel de stupid.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Polaris):

Ai inteles de-an... unde lula mea vezi ca am spus ca cineva merita mila? campaniile ne indeasa pe gat sa aparam victima din mila, sa privim cu mila si sa compatimim. si eu vorbesc de disciplinare, pentru victime si cei care se holbeaza ca idiotii, in loc sa le tina piept agresorilor. unul slab uneori devine puternic daca cineva ii sare in ajutor dar nu din mila, ci mi se pare de porc cand esti bine facut, puternic si stai ca boul si te holbezi cum isi ia unul bataie pe nedrept de la niste cocalari.
Nu vorbeam de nici-o armata, ci de disciplinarea din armata. aproape ceva agresiv, dar nu la fel de brutal ca in armata, disciplineaza un copil si il imbarbateaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa faca cine vrea 40000 de campanii cocalaru tot cocalar ramane. se ia de aia mai slabi pentru ca e prea fetita sa se ia de cineva mai mare ca el, cat despre restul tot cu minte de gaina raman, nu se va schimba niciodata nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, ca elev de gimnaziu, nu stiti de ce bulling am parte, da nici nu ma intereseaza. Nu vreau sa ma laud, dar la violenta verbala superioritatea mea este prea mare pentru a se cobora la nivelul unor pupincuristi, dar cand vine vorba de violenta fizica, uneori raspund cu de 2x aceiasi moneda(la razbunare asa se face). Toti se dau rotunzi, da pe cei mai multi i-as snopi, dar nu decurg la asa ceva. Va garantez ca copilul roman ori este sanatos(foarte rar) ori este INCURABIL. Cei ce fac asa ceva nu pot fi tratati, trebuie ELIMINATI si pusi toti in acelasi loc(ceea ce se face abia la liceu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord, nu vreau sa insult organizatia si imi cer scuze ca va descurajez, dar trebuie sa va opriti!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Psihologie_invers%C4%83
"Psihologia inversa" aici putin spus, "cei rai" va vor da senzatia de cooperare, da vor rade in absenta voastra si Psihologia inversa isi va face efectul, parca si vad cum se insulta/injura/si chiar se umilesc aia in clasa dupe ce pleaca membrul(membrii) organizatiei voastre. Chiar si pe mine ma mai ia "inversul", dar nu fac bulling. De ce aveti initiativa asta din moment ce nu am vazut pe nimemi cu handicap(fizic ma refer, ca psihic...) intr-o scoala de sanatosi. Adica, noi avem scoli "scalate" pe handicap in loc de "bulling", macar sa nu mai traga in jos pe cel bun(bulling e o boala sociala).

| Bøøgey a răspuns:

Si cine o sa stea in ceafa mea sa nu rad de o balena naufragiata ratacita pe coridoarele scolii sau de un tigan fara dinti in gura? Nimeni. Deci nu ma voi opri. Campaniile astea is niste rahaturi fara rezultate palpabile. Oamenii au ras, rad, si vor rade in continuare unii de altii. E selectie naturala. Cei puternici ii domina pe cei slabi. Trebuie sa ne adaptam.

| iCappy a răspuns:

Eu nu

| Nume2 a răspuns:

Cu sau fara asta, totul va ramane la fel...

| AnaRadu a răspuns:

Nu stiu sigur daca aceasta campanie va da roage si vor avea rezultatele mult dorite, dar sper.
Mult noroc! :3

| SpeșălGirl a răspuns:

Am fost obligata sa ma mut la alta scoala.Le-am spus parintilor ca nu vreau, dar nu m-au ascultat.Acolo nu am reusit sa ma integrez si am ajuns sa fiu injurata si exclusa.Se legau de hainele mele, de rezultatele mele la invatatura, de absolut orice.Stateam singura in banca in fiecare zi si ei isi bateau joc de mine si in timpul orelor! Ma faceau taranca si aduceau si alti copii de la alte clase.Aruncau cu sticle in mine, incercau sa ma nimereasca cu creta. Ziceau tot felul de barfe si mereu gaseau ceva sa comenteze.Nu m-a ajutat nimeni.Imi lasau biletele in care imi ziceau cat de ciudata sunt.Se luau de mine la orice pas, ma amenintau, veneam plangand acasa.Intram in depresii, ma duceam la sora mea care era in scoala cu mine si plangeam.Stiu ca m-am dus o data la sora mea, mi se intamplase ceva foarte nasol in clasa si simteam ca ma sufoc, pur si simplu am cazut in genunchi pe hol.Am incercat prin toate modurile sa fiu prietenoasa, dar nimeni nu m-a luat in seama.Si acum am aceeasi situatie.Totate lucrurile astea te schimba.V-as povesti mai mult, dar nimanui nu-i pasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SpeșălGirl):

Sa sti ca mie unu imi pasa, dar diriginta ta nu face nimic(nu ca a mea ar face)? Da, esti sigura, chiar toti se iau de tine? Eu unu asa am crezut dar m-am uitat mai bine si acei toti erau de fapt cativa, Restul era neutru si chiar m-am intergrat printre fostii neutrii(desi unii uneori ajunsesera inamici). Da chiar au ei mai bune rezultate ca ale tale? Daca da, inseamna ca nu te poti intergra deloc.

| SpeșălGirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Dirigintele meu a discutat la o sedinta despre asta, insa nu s-au oprit.Fiind noua in scoala, nu am reusit sa ma integrez deoarece ei au grupul lor, stii tu, de populari si ei ma cred o fraiera.Am o colega cu care stau, cam atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SpeșălGirl):

Am uitat ca exista si diriginti laughing oricum, as fi vrut sa mai vorbim, da ne abatem de la subiect, ceea ce nu e permis. Oricum, ceea ce reiese din aceasta discutie e ca bulling-ul e "unstopable". Din acel "populari" eu subinteleg FaceBook, ce mai distruge vieti ala. Apropo, credeti-ma, FaceBook e o sursa a bulling-ului!

| Crouky a răspuns:

Poate se va schimba ceva! totusi...

| AnonimFaraNume8 a răspuns:

N-am auzit de aceasta companie dar sper ca va da rezultate.

| Htp555 a răspuns:

Naspa am un telefon dar nu dau semeseuri doar odata sau de doua ori pe zi

| cosminica212 a răspuns:

Nu