| DariusAndi a întrebat:

Daca ati fost in Turcia stiti ca erau pe aproape toate suvenirurile desenate un ochi pe ele! Stiti cumva ce simbolizeaza? FUNDAAA!

Răspuns Câştigător
| ℬℯℓιℯvℯ a răspuns:

Pe parcursul intregii istorii a umanitatii, ochiul a fost considerat un simbol puternic, avand functia de a proteja impotriva fortelor malefice.Aceasta traditie universala a capatat o noua valenta in arta sticlariei, veche de 3000 de ani, din Anatolia, Turcia.Aici, un mester sticlar imbina puterea simbolica a ochiului cu forta focului, dand nastere unui talisman deosebit, numit "Ochiul raului".
"Ochiul norocos" sau "Ochiul raului" este o amuleta care, in credinta poporului turc, protejeaza impotriva ochiului rau sau deochiului : un tip de forta negativa sau de putere malefica care, printr-o doza constienta sau inconstienta de invidie sau de resentiment, se poate ascunde chiar si in cele mai binevoitoare complimente sau priviri.Amuleta are rolul de a atrage si a distruge energia negativa directionata catre o persoana.
Numele turcesc al acestui talisman este "Nazar Boncuk".El poate fi vazut in Turcia atarnand deasupra intrarilor din case, agatat la geamul din spate al masinilor, purtata la gat de catre multe persoane, si, mai ales, prins de imbracamintea copiilor nou-nascuti. Femeile il poarta pe bratari, cercei, sau pe un lantisor in jurul gatului.
In Cabala, conform unei credinte stravechi, un fir de ata rosu infasurat de sapte ori in jurul mormantului lui Rasela, este investit cu puteri mistice. Legand firul de incheietura mainii, purtatorul se crede ca va fi ferit de forta destructiva a ochiului rau, fiind astfel aparat contra bolilor, saraciei sau accidentelor.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DariusAndi explică:

Am inteles! Multumesc pentru ajutor!