| anonim_4396 a întrebat:

Daca cununia reliogioasa este mai sfinta decit cea civila de ce popa nu te cununa daca nu esti cununt civil?

5 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

M-am intrebat si eu asta! Ar fi bine sa poti face cununia religioasa si fara cea civila(parerea mea)

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti sa mergi la popa sa iti citeasca jumatate de cununie(logodna), atunci nu iti trebuie certificat de casatorie.

| Dan a răspuns:

Asa este obiceiul pe la noi!

| cretzufinish a răspuns:

Intr-adevar asa e, pentru ca la efectuarea cununiei religioase necesita certificatul de casatorie, insa se poate face si cununia religioasa inainte (se numeste logodna) adica e doar o mica parte din nunta, prin "legarea" celor 2 miri. Cand majoritatea se cununa mai intai civil si apoi religios, preotul solicita actul doveditor, iar slujba are doua parti: citirea pentru logodna, cand spune pe rand "Se logodeste roaba/robul lui Dumnezeu cu..." si apoi pentru cununie, cand "se cununa roaba/robul...". Motiv pentru care dureaza si mult slujba. happy

| Black a răspuns:

Cea civila nu este sfanta... iar cea religioasa este cea care o face pe cea civila sfanta happy daca cea civila nu e, atunci nu are ce sa sfinteasca happy Daca o vrei doar pe cea religioasa... poti incerca la alt preot happy