| DonaldTrump a întrebat:

Daca cuvintele de origine franceza si latina din engleza combinate fac 60% (si inca 3% de greaca pentru cuvintele stiintifice in mare parte dar limba asta nu e relevanta in intrebare) atunci de ce limba engleza este considerata o limba germanica?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pentru ca primele 2000 de cuvinte care sunt baza a unei limbi sunt mai mult din limba veche germanica, de asta e o limba germanica, plus ca cuvintele din latina sunt si in germana din ziua de azi ele reprezinta mai mult chesti stiintifice dar nu se foloseste in limbajul de zi de zi, sunt cuvinte care nici in limba romana nu le cunosti ca nativ roman, baza unei limbi nu sta in milioae de cuvinte si in cateva mii hai 5000 maxim nici atat, daca am conversa noi daca am folosi 500 de cuvinte diferite, in limbajul zilnic se folosesc putine cuvinte plus ca multi din ziua de azi nu prea converseaza mult,tineri numai citesc asa ca inainte,cititul imbogateste vocabularul unui om doar ca multe cuvinte se uita ca nu vorbesti ma refer la limba ta nativa,dar dupa parerea mea limba engleza e cea mai non limba germanica, nu se compara cu germana, norvergiana, suedeza, daneza, olandeza etc

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Http://www.utexas.edu/cola/centers/lrc/eieol/engol-1-X.html

poti vedea o limba germanica, ma refer la engleza veche care chiar e germanica