| scrisoarededragoste a întrebat:

Dacă judeci mereu oamenii, când mai ai timp să-i iubeşti?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Cine nu iubeste nu L-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru ca Dumnezeu este dragoste.Numai atunci putem demonstra dragostea lui Dumnezeu cand, in mod deliberat, umblam in dragoste fata de semenii nostri.

| scrisoarededragoste explică (pentru Raniia):

Amin! ^^

God bless you!

39 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Pe cei care merita ii iubesc tot timpul si neconditionat. Ii judec, atunci cand gresesc, ca sa-i pot ierta. Iertandu-i, ii pot iubi, dar, de cele mai multe ori, nu am timp sau curajul sa le spun sau arat acest lucru decat prea tarziu!

| scrisoarededragoste explică (pentru anad):

Aşa se întâmplă de cele mai multe ori.

Frumos răspunsul tău; mi-a atras atenţia în mod deosebit. Eşti o persoană specială.

God bless you!

| EmaS a răspuns:

Nu trebuie sa judecam ci sa iubim asa cum ne-a iubit Isus.

| scrisoarededragoste explică (pentru EmaS):

De acord cu tine.

God bless you!

| Trolli a răspuns:

Tu nu i-ai judecat niciodata?

| scrisoarededragoste explică (pentru Trolli):

Sigur că i-am judecat atunci când nu eram mântuită, când încă trăiam în păcat, atunci când nu-l cunoşteam pe Dumnezeu chiar atunci când l-am cunoscut, dar refuzam chemarea Lui.

Dar viaţa se schimbă, Dumnezeu are un plan pentru fiecare în parte. El ne iubeşte enorm...

| Trolli a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Eu pot iubi fara sa fiu mantuita. Iubesc pe cineva pentru ca asta simt, nu pentru ca mi-a spus Dumnezeu.

| scrisoarededragoste explică (pentru Trolli):

Acolo vorbeam de "a judeca" pe cineva anume. Reciteşte!

"Iubesc pe cineva pentru că asta simt, nu pentru că mi-a spus Dumnezeu." De la El vine iubirea, suntem creaţia mâinilor Sale, Dumnezeu este dragoste!

God blees you!

| Trolli a răspuns:

Nu ma referam la iubirea sexuala! Pot iubi oamenii si fara sa fiu mantuita. Dar de judecat, ii judec uneori.e in firea omului sa faca asta.

| Trolli a răspuns:

De-o himera.

| Mădă0611 a răspuns:

Iubeste cineva? :O Toti stiu ca TREBUIE sa iubeasca asa cu le-a cerut zeul lor, dar lumea e plina de profitori, exista doar iubire egoista.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Exista si iubire neconditionata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Om - om, n-am prea vazut, adica e mama - copil, dar am exclus asta pentru ca era vorba de judecat si aici nu exista asa ceva. Om - animal si animal - animal, da.

| scrisoarededragoste explică (pentru Mădă0611):

Cine nu iubeşte pe cineva anume? Fără iubire nu am exista.

"Toţi ştiu că TREBUIE să iubească aşa cum le-a cerut zeul lor". Tu crezi în zei sau în Isus Hristos?

Încă mai există şi iubire adevărată în zilele noastre.

God bless you!

| Mădă0611 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

E bine ca crezi, cred.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

In timp ce ii judeci.

| scrisoarededragoste explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Tu iubeşti judecând?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Nu ma lua in serios.Eu nu am iubit niciodata!
Am deja 18 ani dar in lumea asta nu voi intelege niciodata termenul de "iubire"

| scrisoarededragoste explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Bine nu te voi lua în serios nici de această dată.

Dar ştiai că un adult este acel ce nu şi-a pierdut sufletul de copil, iar inima unui copil mereu va vedea lumea diferit?

God bless you!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am intrat pe TPU, sa ajut nu sa iubesc.si o fac asa cum ma pricep.nui judec fiindca are cine.tribunalele si puscariile sant pline.

| scrisoarededragoste explică (pentru anonim_4396):

Nu mă refeream la TPU,la lumea aceasta virtuală,ci la lumea-n care trăim,la realitate...

Mă bucur că ajuţi,dar întrebarea avea alt înţeles. Am văzut pe ici pe colo că tot se vorbeşte de pocăiţi,atei,baptişti, catolici, ortodocşi etc. şi tot intervin discriminările, că de ce aşa şi nu aşa, ca de ce azi şi nu mâine etc etc. şi m-am gândit să vă întreb: dacă judecaţi mereu oamenii, când mai aveţi timp să-i iubiţi?

În Biblie scrie: "să-ţi iubeşti aproapele ca pe tine însuţi."

God bless you!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar oare chiar merita iubiti?

| scrisoarededragoste explică (pentru anonim_4396):

Da merită. Dar noi? Noi oare merităm iubirea adevărată, pură şi sinceră din partea lui Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Nu stiu daca merita, oricum cand iubesti pe cineva ori apare hormonul ala nenorocit PEA si nu ii vezi defectele ori ajungi sa-i iubesti si defectele. Dar pana la urma nu se merita atata implicare pentru un om. Nu exista om care nu a inselat, nu exista prieten care n-a barfit. Si in plus ca ai tu revelatia asta sau el/ea ( prieten sau iubit ) la un moment realizam ca viata noastra este la fel si fara acele persoane. Si daca nu realizam asta inseamna ca atasarea aia fata de persoana respectiva e mai mult decat vitala pentru existenta persoanei respective.
Si nu cred in Dumnezeu. Cred in horoscop pentru ca ma regasesc in el, ma descrie perfect si el spune ca..." Nativul din zodia Sagetatorului iese din trup si rade satisfacut. Reuseste cumva sa sparga tunelul ce duce spre lumea cealalta si refuza sa se intoarca pe pamant. E o ocazie unica pentru Sagetator, avand in vedere ca incearca de ceva vreme sa treaca pe lumea cealalta, prin accidente repetate. Curios cate dintre speculatiile ce tin de religie sunt adevarate, Sagetatorul va porni in cautare de raspunsuri. Asta pana cand "cei de sus" se plictisesc de nesfarsitele intrebari si il trimit inapoi acasa, pe perioada nedeterminata. "

Scuze ca m-am intins. O zi buna.

| scrisoarededragoste explică (pentru anonim_4396):

Nu ai de ce să-ţi ceri scuze. Mă bucur că ai revenit şi aş dori să-ţi răspund referitor la "cred în horoscop şi nu în Dumnezeu".

Multe căi i se par bune omului, dar la urmă duc la moarte. Proverbe 16:25.

Horoscopul este o unealtă a diavolului prin care sunt vestite o parte mare de lucruri ce se împlinesc, ca astfel să strecoare în viața omului minciuna cu privire la lucrurile esențiale, ca astfel să-l îndepărteze de Dumnezeu. Nu te lăsa înșelată!
Această practică distruge viața tuturor celor ce o urmează.

Dumnezeu spune în cartea Deuteronom 18:10–14:
Să nu fie la tine nimeni care să-şi treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, de descîntător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi. Căci oricine face aceste lucruri este o urîciune înaintea Domnului; şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, pe aceste neamuri dinaintea ta. Tu să te ţii în totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tău. Căci neamurile acelea pe cari le vei izgoni, ascultă de cei ce citesc în stele şi de ghicitori; dar ţie, Domnul, Dumnezeul tău, nu-ţi îngăduie lucrul acesta pentru că te iubeşte enorm, Dumnezeu este dragoste, pace, lumină, Viaţa Veşnică.

God bless you!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Inainte sa-i iubesc trebuie sa ii cunosc, iar iubirea oarba e cam nesigura, mai bine ii judeci si ii cunosti si dupa ii iubesti.

| scrisoarededragoste explică (pentru ZambetulNebuniei):

Adevărat că trebuie să îi cunoşti mai întâi, dar judecata nu este o soluţie a cunoaşterii. Din moment ce ai judecat o persoană fi sigur că nu-şi va mai întoarce privirea înapoi şi nu va mai accepta o "a doua şansă".

| vitbsk a răspuns:

Când, îţi dai seama că i-ai judecat aiurea, atunci înţelegi şi răbdarea Domnului cu tine.

| scrisoarededragoste explică (pentru vitbsk):

Aşa este. ^^

God bless you!

| vitbsk a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

La fel, cei ce-şi văd păcatele lor, se feresc de a-i mai judeca pe alţii.

| florinmarius20 a răspuns (pentru vitbsk):

Rabdarea Domnului e infinita.

| scrisoarededragoste explică:

De ce ai avea dubii? Ce înseamnă pentru tine dubii?

| scrisoarededragoste explică:

Voi posta ceva pe pagina de facebook scrisoarededragoste te rog să citeşti cu atenţie dacă doreşti!

God bless you!

| Loora a răspuns:

Pai daca vrei sa ai timp sa iubesti un om, nu trebuie sa-l mai judeciwinking

| ninjaturtlesleonardo a răspuns:

Gasesti unul pe care sa il iubesti si nu mai ai timp sa il judeci. Sunt unele persoane care prin felul lor de a fi judeca chiar daca iubesc persoanele respective.

| shyva17 a răspuns:

Dupa ce morbig grin

| scrisoarededragoste explică (pentru shyva17):

După moarte vei decide să iubeşti sau să judeci?

| shyva17 a răspuns (pentru scrisoarededragoste):

Sa judec