| sopranaCadaverica a întrebat:

Daca microcipurile implantate in trupurile indivizilor ar deveni necesare in cativa ani, ati accepta?
Microcipul ar fi, sa spunem, pentru stocarea datelor personale (medicale si profesionale), fara a mai avea nevoie de CI din plastic/hartie.
Motivati alegerea.

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

De ce ar fi necesar un cip? ca sa ce? Prefer sa fiu cat mai natural fara chestii implantate in mine, chiar n-as vedea de ce sa fie necesar. Nu e un raspuns religios,, ci doar pur conservationist

| Celcestietot a răspuns:

Nu as fi de acord, iar in primul si PRIMUL RAND o alegere fortata incalca drepturile omului. De unde stiu eu ca au doar aceste intrebuintari si nu sunt si altele ascunse in spatele celor afisate? Pai, nu stiu, pentru ca nu le-am creat eu, asa ca, voi ramane la varianta clasica, care nu dauneaza nimanui.

| Dismally a răspuns:

Sigur, de ce nu? Ar putea fi mult mai simplu si mai sigur decat sa folosesti tot felul de documente.

| Dorotheea21 a răspuns:

Daca devine necesar, devine necesar pentru stat, nu exista o alegere de motivat.
Nu te-a intrebat nimeni cand ti-au dat un numar unic, nici cand au schimbat buletinul care am inteles ca inainte arata ca un carnet, nici cand ai fost obligata sa iti faci un cont in banca, pentru ca altfel nu primesti bani.
Am auzit ca atunci cand au aparut, a existat opunere si la cardurile bancare din cauza cipurilor din ele, iar acum, toata lumea are.
Poate peste zece ani o sa ni se spuna ca este mai comod, necesar si prietenos cu mediul sa nu mai porti trei carduri de plastic cu tine, sa apropii de POS mana in care ai implantat cipul altadata imbracat in plastic.
Iti aduci aminte de cei care intr-o vreme in care nu eram nascute, protestau impotriva cardurilor?
Ca nici eu.
Ce mai trebuie motivat?
Cand citesc intrebarile despre cipuri, imi amintesc de fiecare data ca am citit cati oameni s-au opus violent folosirii automobilului care abia aparuse, sau a metroului ce abia se construise in Londra, si iarta.ma, cifrele comparate ma fac sa rad, chiar daca nu este de ras.

| sopranaCadaverica explică (pentru Dorotheea21):

Ba ar exista 'alegere', nu cred ca e 'legal' sa obligi cetateanul sa isi implanteze un corp strain in trup. La fel si cu cardul de identitate ce prevede amprenta - nimeni nu e obligat, cel putin la inceput.
Numarul unic, buletinul si contul din banca reprezinta doar numere si coduri, niste 'fictiuni' minore ale societatii, nu se compara cu actiunea de 'atentare' la intimitatea propriului trup. De asta consider ca este un subiect bun de dezbatut, nu ceva de trecut cu vederea, minimalizat.
Da, intr-adevar, in cativa ani (sau zeci de ani) va exista recomandarea sau obligatia de a ne pasa de natura (abia dupa aproximativ 2100 de ani, probabil laughing ), riscand propria intimitate, vointa, pentru a purta un cip in eviscere.
Dar Dorothea, eu nu am mentionat nimic de protest sau acceptare deliberata si nedocumentata. happy E o intrebare simpla, daca ai alege asta ori nu. Si motivatia. Ori tu nu ai o motivatie pentru ca subiectul asta e superficial in ochii tai, nu? Poate n-am inteles.
Ai amintit de comparatia protestului impotriva cardurilor cu nu stiu cat timp in urma. Parerea mea: nu poti compara protestul impotriva unui cip de plastic, de care te poti debarasa oricand, cu dezbaterea pro si contra in contextul microciparii trupurilor fiintelor vii. Umane.
Intrebarea mea nu a vrut sa instige la o revolta ascunsa, nu stiu de ce ai dat exemplele cu automobilul si restul. Cu sinceritate, voiam sa cunosc parerea userilor care AU o parere si motivatie, argumente.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Imi cer scuze, nu am dorit sa minimalizez intrebarea. As fi dat un raspuns foarte scurt sau nici unul. Imi pare rau daca altii au inteles asa, si raspunsurile s-au oprit. Sper ca NU acesta este motivul. sad
Am incercat sa spun ca nu va fi o alegere. Autoritatea o sa vina si o sa inconjoare acel act de implantare in vorbe. Va spune ca este spre binele tau. Ca este comod si sanatos. Ca un stent.
Cei care refuza cipul din motive religioase sau pentru ca nu stiu cum functioneaza si ce alte intrebuintari mai poate avea sunt sigura ca nici un motoras pus langa inima nu stiu cum functioneaza si daca are sau nu un cip. Sunt numai vorbe. 'Refuz, ca refuz'. happy
Vor pune un avantaj minim pentru cip, cum a fost si suprematia CI fata de buletinul carnet, un interval in ani in care lumea trebuie sa se conformeze pentru ca CI isi vor pierde valabilitatea, si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jumătate de Românie încă are WC în curte, cipul e ultima noastră problemă. Aș accepta, dar până atunci mai trec câțiva ani buni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu aș fi de acord.
1. Nu e biblic...mă gândesc la semnul de pe frunte sau mână;
2. M-aș simți ca un animăluț de companie... laughing

Deci, nu, mulțumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că tine de alegerea individului, când/daca or sa se lanseze o sa fie obligatorii. Fara buletin, practic nu exiști. Nu e ca și cum te poți împotrivi sistemului și să-ți arunci propriul buletin.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Dar nu s-a implementat nimic inca, nici macar in Vest sau China. Si nici nu se stie daca si cand va fi.
Asa ca noi vorbim ipotetic, cu pareri pro/contra argumentate. Poate celor de pe TPU le e teama sa raspunda sincer, sa caute argumente pro, cat si contra, sa nu fie vazuti altcumva de sensibilii atei sau de asa-zisii machiavellisti lipsiti de morala de aici.
E periculos sa ai o parere 'contra' in 2020, vei fi bagat in clubul paranoicilor. laughing (sarcasm)

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

În Suedia s-a început implantarea, dar noi nu avem treabă cu ei.