| anonim_4396 a întrebat:

Dacă moneda noastră se numește Leu, de ce toată lumea spune RON? Știu ce înseamnă RON, dar de ce s folosește denumirea asta, care e logica?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sau imbatat politicienii si zic ca tiganii ron rom

| RAY a răspuns:

Buna intrebare, RON =reprezinta moneda noastra in alte tarii, banuiesc ca asa se scrie in engleza

| Emma30555 a răspuns:

Moneda este leul. Înainte codul international al monezii era ROL ( leu romanesc) apoi s-a schimbat in RON ( leu romanesc nou )cand s-au schimbat banii. Corect este sa folosim termenul de lei nu de ron