| ioanacoruga4567 a întrebat:

Daca stau la cămin pe timpul facultății, pot sa aleg cu cine sa stau, sau mă pune aleatoriu cu cineva? Câți pot sta într-o cameră? E greu sa înveți când stai la cămin? Care e cea mai ieftina chirie in Iasi? In toamna urmează să merg la facultate și chiar am emoții, nu știu cum o sa fie, nu știu dacă sa stau in chirie sau la cămin, nu prea îmi permit să plătesc foarte multi bani pe lună și de aceea e destul de complicat.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu poti alege in prmul an, te poti intelege cu colegi dupa, sa mergeti sa luati camera impreuna. Nu e greu, is sali de lectura unde e liniste. Cati stau in camera depinde de ce media ai si unde prnzi loc. E

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde, depinde, depinde. Nu toate caminele si facultatile au aceleasi reguli.
De ex la mine la camin (in Regie), studentii din primul an nu aveau voie sa aiba preferinte, se duceau unde erau repartizati. Abia in urmatorii ani puteai alege in ce camera si cu cine vrei sa stai (numai daca erai integralist, adica daca treci toate examenele). Erau camine cu camere de 2 persoane si baie pe etaj, erau camine de 4 persoane in camera si baie proprie. Eu am stat in camera de 4 persoane dar vreo 2 colege nu isi faceau prezenta foarte des pe acolo.
Cu invatatul iar depinde, de ex la mine era liniste, fetele erau cu bun simt, dormeam foarte bine noaptea si ziua era liniste si puteam invata, singurul minus era ca noaptea nu puteam sta cu lumina aprinsa (e si logic de ce) pentru ca eu invat mai bine noaptea decat ziua...

Asta era acum vreo 2 ani, de cand cu pandemia nu stiu ce s-a schimbat