| Marii a întrebat:

Daca tin incarcatorul de la telefon in priza, fara sa fie bagat la telefon, consuma curent?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Un incarcator conectat la priza consuma curent si nu putin. Producatorii de telefoane ne avertizeaza sa scoatem incarcatoarele din priza, dupa ce am incarcat telefonul (cartea tehnica a telefonului).

17 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Bineinteles ca nu

| YepIsSuspended a răspuns:

Daaa! E ca si cum ai tine feonul in priza fara sa ii dai drumul...Hello!

| daddy a răspuns:

Nu si eu fac la felwinking

| ina a răspuns:

Da consuma.Stiu asta pentru ca am facut un eseu despre salvarea planetei.Economisesti curent daca scoti incarcatorul dupa ce iti incarci telefonul.Pana si mobilul meu imi spune sa scot incarcatorul dupa ce s-a incarcat.happy

| ViVi a răspuns:

Eu stiu ca nu pentru ca nu trage curent happy daca nu-i in telefon
asa tin si eu in priza:tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu consuma curent
Dar nu il mai lasa in prizawinking
by zui

| casperboyy a răspuns:

Http://www.inference.phy.cam.ac.uk/sustainable/charger/ Check it out. Da in principiu se consuma curent. Infim dar daca jumatate de Romanie lasa incarcatorul in priza... o sa se simta.

| Nikita a răspuns:

Pare ciudat, dar consuma, foarte putin, aproximativ insesizabil si la masuratori normale.

| asko a răspuns:

Consuma, are un fel de transformator, care se incalzeste - deci consuma curent, orice sta in priza, fie deschis - inchis cam consuma, toti cei care spun ca nu consuma - ei le tin in priza, sunt ignoranti

cami
| cami a răspuns:

Bineinteles ca da! Chiar citeam un anunt despre "Cum sa consumam mai putin curent?", iar printre informatii se gasea si asta cu incarcatorul bagat in priza. Stiu, si pe mine putini m-au crezut (ba chiar m-au facut si nebuna). Dar ce-mi pasa?! Consuma curentul lor, nu pe-al meu.

| 1968 a răspuns:

Obligat, transforma curentul...

| michellita a răspuns:

Hai mah... ce naiba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incarcatorul telefonului nu este un consumator de energie ci bateria telefonului, incarcatorul transforma din 220v curent continu in 3v, 6v...etc.deci el transforma si trimite mai departe (daca tel.este conectat la incarcator) dar daca nu are cui trimite(telefonul neconectat la incarcator)atunci nu re cum sa consume consuma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consuma. Exact cat consuma si daca e telefonul bagat in el.pentru ca el acolo are un transformator si tot timpu iti da curent in mufa... Pune mufa pe limba si o sa vezi ca acolo este curent tot timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, fizicienilor, orice "aparat" conectat la priza, sau alta sursa de curent continuu sau alternativ, prin care se stabileste un curent"intensitate", CONSUMA! deoarece, in cazul incarcatorului cu transformator coborator, prin primar circula un curent de o anumita intensitate, care insa creste simtitor la conectarea unui consumator la secundarul acestuia, neluind in calcul pierderile. iar la cele mai noi, cu surse in comutatie, de asemenea, consuma si chiar ceva mai mult decat cele cu tr.coborator! si inca ceva:tot ce se incalzeste, consuma! iar astea se incalzesc, fie ca au telefonul conectat, fie ca nu; consumul insa, intr-adevar, e nesemnificativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu consuma si eu il am in priza non stop si m.am uitat la panoul de control si nu consuma nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consuma bineinteles!
Orice lucru bagat in priza consuma, trebuie sa le scoatem, asa salvam planeta!