| anonim_4396 a întrebat:

Dacă încărcătorul stă în priză, dar nu este cuplat la telefon, se pune problema vreunui consum de curent?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Lal, o tona de raspunsuri GRESITE
evident ca, consuma curent, chiar are si un nume se numeste vampire draw si se refera la toate aparatele care stau in priza si nu fac nimic, sau asteapta sa apesi pe telecomanda
https://en.wikipedia.org/wiki/Standby_power
atat timp cat aparatul nu are un switch, (cum ar fi un fierbator, aeroterma, calorifer electric, etc.) toate au un transformator care, chiar daca nu e in sarcina, totusi consuma curent

acum, sa o spun si pe ailalta: consumul este EXTREM de mic in comparatie, dar NU este absolut zero

| RAY a răspuns (pentru JicaContra):

Mi a placut răspunsul tau ca oferi explicati bune plus dovada, nici nu stiam ca se consuma ceva, like, o sa scot încărcătorul din priza

| JicaContra a răspuns (pentru RAY):

Cu placere!

36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da. Unii necunoscatori nescolarizati numara consumul curentului la bucata de aparate electrice conectate.
Exemplu elocvent este vecina soacrei, cine are ideea fixa ca 3 incarcatoare de telefoane consuma de 3 ori mai mult decat fierul ei de calcat.

| mgtow a răspuns:

E bagat in priza deja trage curent

| RAY a răspuns:

Este imposibil Cristina e ca si cum benzina sar consuma fara sa folosesti masina

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sper să fie așa... Tatăl meu mi-a spus că ar fi vorba de un consum, însă infim...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce consum sa fie? Daca nu se consuma nimic?

| sierra1 a răspuns:

Consumă dar e ceva de ordinul micro/mili amperi

| mihai69 a răspuns:

Abia acum am văzut că m-ai făcut „idiot". Mulțumesc, dar nu mi se pare nici mie corect să fiu jignit când se vede clar dacă citești tot șirul de răspunsuri (inclusiv cel ales ca folositor) că de fapt nu ai tu dreptate, ci cei care arată clar că există un consum de curent.
Și acesta este datorat pe de o parte pierderilor în circuit și pe de alta consumului propriu (un eventual led aprins mereu, sau un circuit de detecție a sarcinii etc.) (alimentatorul însuși este un consumator - te-ai gândit cumva la asta?).
Frumos te-au educat părinții să jignești oamenii fără să gândești înainte.

| Mosotti a răspuns:

Fara telefon Curentul este zero, Adica I.
Si cum puterea consumata este U x I x timp avem asa:
U e tensiunea de 5 V care o da aparatul
I e curentul consumat
timpul e timpul in care vrei sa vezi cat consuma.

Daca ai 5 Volti X 0 curent X timp cat vrei tu, da 0.

Adica consumi 0 wati/in orice timp vrei tu. Cred ca ai inteles acum si esti convinsa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Vezi breh ca s-a zis mai sus. Ce zici tu e ca si cum ai zice ca motoarele care merg in relanti nu consuma nimic, ca doar masina nu se misca, nu pleaca nicaieri, deci...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am dat formula ca sa inteleaga, nu sa zica doar ca zicem noi. E f clar. Cookie a explicat prea complicat, eu am explicat f simplu.
Complicat pentru cine nu se pricepe la fizica zic.

Fara consumator nu ai curent adica I-ul ala, asa ca fiind zero, orice inmultit cu zero da zero.
Am stick din ala de test, arata 0, 0 amperi adica I-ul, cand nu am consumator pe el.
Am 5, 16 V adica tensiune si nimic consumator, aia e. Si practic se verifica ca I e zero.

De fapt nu trebuie sa probezi ca practica e teorie aplicata de fapt, daca stii teoria, automat e clar ce va fi in practica fara a testa.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mosotti):

Ai uitat ca niciun circuit nu este perfect, iar inductanta parazita se produce in toate circuitele, daca faci circuite care lucreaza la o frecventa mare, parazitarea creste si ea.
Revenind: cablurile ce alimentare ale transformatorului sunt permanent sub tensiune (daca incarcatorul este legat la retea), chair daca nu ai nimic conectat la bobina circuitului de incarcare, campuri magnetice parazite tot se formeaza in timp ce cablurile bobinei circuitului de incarcare opun rezistenta in camp magnetic, de asta, cum circuitul de incarcare transforma CA in CC, in transformator exista "scurgeri".

| Mosotti a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tu ai explicat f bine, eu am zis doar ca pentru cineva care nu se pricepe deloc, nu o sa inteleaga ce ai spus.

Da, nu exista perfectiune insa daca arata 0, e zero, chiar daca tester-ul nu este 100 % perfect, luam ca neglijabil curentul absorbit.

| Mosotti a răspuns:

Au zis bine unii, nu ai consumator, e zero consumul. Nu exista contraargument, fizica e fizica.
Puteam sa zic si eu asa, insa ideea e sa inteleaga omul, sa simta el ca asa este, nu sa zica "mmm dar astia oare or zice bine?". Formula mea o gaseste in fizica electricitate, adica sa ma verifice daca am zis bine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, merge in gol. Consumul se va ridica la inspaimintatoarea suma de aproximativ 1 leu la vreo citiva ani...

| Simpatic a răspuns:

Nu, pentru ca nu exista un consumator.

| Celcestietot a răspuns:

Se zice ca da, dar se spera ca nu big grin

| Fatamuntilor a răspuns:

Consuma foarte putin
la fel si ledurile din tv, stii alea care raman aprinse dupa ce il stingi.Sau cele de la intrerupatoare.Sau de la modem.Sau dela masina de spalat.

| LPCTSTR a răspuns:

Da, consuma, incarcatoarele contin transformatoare, niste sarma invartita pe un suport.
Transformatoarele sunt folosite, in acest caz, pentru a reduce voltajul curentului de la retea la 5V, iar asta se intampla prin inductanta datorita campului magnetic care se produce cand curentul trece prin cabluri.
Toata chestia este mult mai complicata, dar, de dragul simplitatii si reprezentarii, sa ramanem la ce urmeaza.
In transformator sunt 2 sau mai multe cabluri, unul este conectat la reteaua electrica, iar al doilea/restul la restul circuitului de transmisie; aceste 2 cabluri nu fac contact, insa, datorita fenomenului inductantei, electronii din al doilea cablu circula odata cu cei din primul cablu cand circuitul este inchis (incarcatorul conectat la retea, iar telefonul la incarcator)
Cum primul cablu nu este conectat la nimic altceva decat la retea, el va consuma mereu energie electrica, chiar daca al doilea cablu nu are unde sa duca electronii, campul electric rezultat din inductie nu va disparea, caci, asa cum am spus mai sus, primul cablu este permanent conectat la acei 2 pini metalici care intra in priza; de asta trebuie sa il scoti din priza dupa ce s-a incarcat bateria telefonului, chiar daca exista consum, mic ce-i drept, acesta nu dispare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Se spune ca daca aparatele casnice, desi oprite, raman in priza, consumul total de curent electic este cu 5-15 ori mai mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cine spune? Radio sant? Aia care zic ca daca o scoti inainte sa faca poc e metoda contraceptiva sigura? Aia care zic ca covidu' nu exista? Da o sursa sa citim si noi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am folosit metoda asta tot timpul in perioada fertila, deoarece sotia nu suporta alte metode, nici prezervativul. Si am folosit si metoda calendarului. Si nu am dat gres.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

... inca!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oare? Totul este posibil, dar... las deoparte povestea drobului de sare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu ca imi place mie sa cobesc. E pur si simplu statistica. V-ati facut analize? Poate sinteti vreunul steril si voi va chinuiti degeaba cu contraceptia. happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce sa ma chinui. Am doi copii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

A, multi inainte in cazul asta! happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc, dar imi ajung. Mai ales ca sunt pereche.

| Ineys a răspuns:

Cum a zis JicaContra. Nu e 0, dar e neglijabil. Poti sa-l lasi 1 luna si probabil n-o sa simti cand vine plata la curent.

Cei care spun ca nu consuma ti-au dat raspunsuri eronate.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu cred dar sper sa nu pentru ca nici nu stiu cand l-am scos ultima data din priza laughing

| peperonies a răspuns:

Da.

| Yuoia a răspuns:

Https://www.yoda.ro/......aptea.html
E bine sa-l citesti si pentru alte motive.

| Panamax a răspuns:

In primul rand nu are transformator, are un circuit electronic in comutatie cu functie de stabilizare care consuma si el curent, chiar daca nu are nimic conectat.
Am calculat la incarcatorul de la telefonul meu si ar fi cam 4 lei pe an.

| Cosmin89321 a răspuns:

Dupa cum a spus JicaContra, da,consuma putin, insa sa stii ca daca incarcatorul e unul ieftin, din bazar sau din pepco exista si riscul sa se topeasca, sa arda. Asta ar fi foarte nasol sa se intample, mai ales noaptea cand s-au facut studii care spun ca zgomotul produs de foc nu te poate trezi.

| LeSuiton a răspuns:

Putin