| anonim_4396 a întrebat:

Dacă Waze și google maps sunt deținute de Google de ce nu funcționează ca o singură aplicație?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu au loc pentru atatea functii bagate intr-o aplicatie, desi google maps poate inregistra politie - drum inchis sau accident cand cineva trimite o notificare. Waze e bun pentru a scapa de amenzi, si s-o calci mai tare noaptea asa pe inserat cand nu e mult trafic in afara localitatii - in rest nu vad relevanta lui.

| Tyoi12 a răspuns (pentru mgtow):

Waze te anunță și despre condițiile meteo și când e o groapa periculoasa și mai are chat prin care poți comunica cu șoferii. Oricum folosesc doar google maps și la volan, pana acum niciodată nu am folosit waze. Mai are alte avantaje waze fata de Google maps?

| mgtow a răspuns (pentru Tyoi12):

Nu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca waze este dedicat in acest moment pentru traficul rutier pe cand google are mult mai multe utilizari. Probabil usor usor il vor integra in maps

| Tyoi12 a răspuns (pentru suntserios):

Deci Google Maps are mult mai multe utilizări decât waze chiar și în rândul șoferilor? Ca la mers cu bicicleta, mers pe jos, transport în comun nu e bun decât google maps dintre astea doua.

| suntserios a răspuns (pentru Tyoi12):

In randul soferilor nu. Tocmai de aia nu are mai multe chestii sa nu monopolizeze waze. Încă

| Tyoi12 a răspuns (pentru suntserios):

Dar de ce nu baga toate funcțiile waze în Google maps și sa închidă waze-ul?

| suntserios a răspuns (pentru Tyoi12):

De ce sa renunte la un produs care merge asa bine?

| Tyoi12 a răspuns (pentru suntserios):

Pai nu văd de ce sa aibă două hărți. Ar folosi toată lumea singura lor hartă, nu două diferite. Și google maps e folosit de 67% din utilizatori, iar Waze de 12% din utilizatori.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

De obicei companiile mari din tech cumpara alte companii ca sa le integreze in produsule pe care deja le au, adica fuzioneaza in general. De asta cred ca intreba.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

As ai zice, doar ca de multe ori marile companii cumpara produse doar ca sa elimine concurenta de pe piata.