| katherine585 a întrebat:

Dati-mi 13 motive sa vrei sa citesti o carte.

7 răspunsuri:
| Chris a răspuns:

Dă-mi un singur motiv pentru care nu vrei să faci acest lucru.

| Harumiiii a răspuns:

Da-mi 13 motive sa-ti dau 13 motive sa vrei sa citesti o carte. Cum suna asta? laughing. Eu cand citesc, citesc fara nici un motiv. Poate singurul motiv e ca vreau sa citesc cartea respectiva. Asta e cel mai important. N-am nevoie de 3200 de spoiler'e si 4400 de pareri. Prezentarea de pe coperta de multe ori e mai mult decat suficienta. Plus ca, rascolind dupa multe motive mai mult aman cititul in sine si pana la urma nu mai citesc deloc.( Exemplu: Motiv1: sa nu iau 4 la romana; Motiv2: sa nu iau 2 in teza; Motiv3: sa nu pic Bacul; Motiv4: sa nu pic Bacul; Motiv5: tot sa nu pic Bacul...Si din clasa a 6a tot caut motive sa VREAU sa citesc Morometii laughing.

| katherine585 explică:

Este vorba de cartea cele "13 motive"de Jay Asher si pe un blog era sa dam 13 motive pentru a citi aceasta carte.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Mai bine citesti orice decat sa te plictisesti, 2-cultura generala, 3-imbunatatirea modului de exprimare, 4-documentare prin cartile de specialitate, 5-dezvoltarea vocabularului, 6-te poate face sa visezi, 7-poti primi lectii de viata, 8-ai sansa sa patrunzi in lumi diferite, 9-inveti sa cunosti oameni si sa-i,, clasifici,, 10-perfectioneaza gramatica pentru cine nu a acumulat-o suficient, 11-activeaza gandirea, care inseamna pentru creier ceea ce inseamna sportul pentru trup, 12-cu o carte nu poti fi singur niciodata, 13-iti poate creea sentimente pe care nu le-ai trait in viata de zi cu zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa iti dau atatea..Nu iti recomand cartile de povesti..Eu citesc doar carti cu un subiect interesant, poate si stiintific.dar daca chiar ma intereseaza subiectul ala eu citesc respectiva carte cu mare placere.

| Pearl01 a răspuns:

Pai ca sa vrei sa citesti o carte trebuie sa ai doar un motiv, restul vin cu sine. Curiozitatea... poate ai auzit de la alte fete despre o carte si esti curioasa sa vezi daca e buna. Asta nu inseamna ca daca te apuci sa citesti o carte, trebuie sa o citesti pana la capat, poate nu-ti place, poate te atrage doar coperta. Ca sa citesti o carte trebuie sa-ti placa sa citesti, plictiseala te poate determina sa citesti, daca nu ai chef sa iesi afara. Eu cred ca tu trebuie sa-ti gasesti acele motive pentru care vrei sa citesti o carte, nu sa ti le dea altii. Pentru alte persoane motivele pot fi altele, decat ale tale.

| hereo a răspuns:

Atat de multe?laughing Daca vrei sa citesti bine daca nu iarasi bine.
Un motiv bine intemeiat ar fi ca cititul iti dezvolta creierul. in rest totul tine de tine. Pentru inceput alegeti o carte care sa aiba o istorie, poveste interesanta.