| Joker3134 a întrebat:

De cand e Japonia asa civilizata? Ce secol?

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ce intelegi prin civilizata?

| siriusblack98 a răspuns:

Din totdeauna as zice. Este o tara care acum cateva secole s-a si izolat de restul lumii doar ca sa iasa din criza. Bine, si-a izolat doar cetatenii ca in schimb comertul naval era in floare, primeau straini. Pe atunci s-a murit de foame in Japonia (sec 18 sau pe acolo). Totusi, s-au perfectionat si au imprumutat de la vecinii lor doar ce au considerat ca este bine. Japonia este acel copil try-harder cu venit mic spre mediu care reuseste sa-i invinga la jocuri video pe copiii bogati care folosesc metoda pay to win. Cred ca asta este cea mai buna comparatie.

| oglindasultanului a răspuns:

Pai wikipedia zice ca mereu au fost primii cu companiile, si cultura mai complexa.

| Yuoia a răspuns:

De la facerea lumii.
Tu nu ai citit Shogun (James Clavell)?
Igiena era strict respectata la ei inainte ca noi sa descoperim... apa. Tu te referi la tehnologie? Cam tot pe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Japonia este " Anglia" Asiei. Fiind insula si-a putut apara mai usor granitele Pastrand mai multe resurse pentru dezvoltare. Ba chiar extinzandu-se si in afara Insulei. Deci dintodeauna a fost mai dezvoltata
In epoca industrializarii spre deosebire de alte tari asiatice, Japonia a preluat cu mare interes tehnologia europeana evoluand si mai rapid.

| Michaeel a răspuns:

Au ei reguli și guvernul lor care dacă nu fac ce zic ei ii iau la bataie.