| aimullah123 a întrebat:

De ce copiii intind mana sa atinga fata unui om? Are cineva o explicatie din punct de vedere psihologic?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Asa cum a speculat cineva, pentru ca trasaturile faciale, forma, culoarea, textura sunt cele mai distinctive trasaturi care diferentiaza, spre exemplu, mama de tata. Mama poate fi mai scunda, tata mai gras, mama sa aiba maini mici si tata coapse sanatoase, pe astea le diferentiaza mai tarziu.
De altfel, despre ce varsta vorbim? De la nastere, copilul inca nu are o viziune completa si corecta, de asta mare parte din informatiile despre mediu vin din tactil si acustic. Probabil de asta fetele si trasaturile sunt mai usor diferentiabile si memorabile, deci si tinta spre atentia copiilor.

3 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Cand vrei sa mangai un animal te indrepti spre cap, nu spre fund. Nu? E un reflex natural, presupun.

| AndreeaWTS a răspuns:

E simplu. Pentru că mișcă.
Se mișcă ochii, gura... e o jucărie. laughing

| Apokales a răspuns:

Pentru ca ei comunica catre fetele oamenilor. Copiii sunt niste manipulatori, au ochii mari in raport cu fata lor micuta special pentru a manipula oamenii. Cand sunt mici ei nu se pot apara singuri, d-asta natura i-a inzestrat cu aceasta abilitatea de a manipula si ai indemna pe adulti sa-i protejeze. Oamenii, adultii cauta intotdeauna ochi si fete, nu doar copiii.