| mentholinks a întrebat:

De ce credeti ca viata merita traita si sinuciderea nu e o optiune buna?

Răspuns Câştigător
| TLF92 a răspuns:

Daca te simti singur izolat de lume, parasit de prieteni sa numai zic mai departe ca stii la urma ce as fi vrut sa zic, evident ca viata ta e un **** care nu merita traita, daca e o rutina trezit munca si iar somn si weekend-uri izolat intre 4 pereti evident ca intr-o buna zi vei ceda psihic cel mai probabil! probabil ca mie de mi s-ar intampla asta desi e probabil in viitorul apropiat ca jocurile de noroc sa nu imi mai poate umple golul din suflet si frustrarile vizavi de singuratate sa recurg la o actiune de genul, dar cu siguranta as fi chiar un MARIUS CSAMPAR ca tot mor, daca stii ce zic

107 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si care ar fi alternativa? Sa nu o traiesti? Adica nimic? :/

| lpavel a răspuns:

Pentru ca viata ti-a fost data fara sa o ceri, deci nu iti apartine, o poti trai cum vrei dar nu o poti lua fara sa fi pedepsit, iar pedeapsa va fi crunta! Din cauza asta nu e o optiune buna!

| UnDiavol a răspuns:

Pentru că o iubesc din tot sufletul meu și inima mea pentru tot restul vieții mele și nu-mi pasă dacă va avea copiii vreodată de asta merită trăită te iubesc pentru tot restul vieții mele pentru tot restul vieții mele tu ești tot întotdeauna ai fost ai fost tot și întotdeauna vei fi tot și ești tot inima mea sufletul meu forța mea spatele meu Încrederea mea ochișorii Nu-mi pasă dacă vede copii și multe altele te iubesc pe veci

| mentholinks explică (pentru UnDiavol):

Esti indragostit rau.

| lpavel a răspuns (pentru UnDiavol):

Ai adus aceste cuvinte intr-un sac si le-ai varsat aici... acum noi sa le punem cap la cap ca sa intelegem ceva? Ce-i asta, ghicitoare sau ce? laughing

| UnDiavol a răspuns (pentru mentholinks):

Sa darui totul, sa sacrifici totul fara speranta de rasplata asta inseamna Să iubești cu adevărat din tot sufletul și inima când iubești cu adevărat

| UnDiavol a răspuns (pentru lpavel):

Nu sunt cuvinte este adevărul O iubesc din tot sufletul și toată inima pentru tot restul vieții mele Absolut orice s-ar întâmpla

| lpavel a răspuns (pentru UnDiavol):

CE? Pe cineva sau viata? spui ceva dar fara inteles... laughing

| UnDiavol a răspuns (pentru lpavel):

Pe veci pe ea pentru tot restul vieții mele o iubesc până la ultima mea suflare din tot sufletul meu și inima mea Nu mai pe ea întotdeauna ia pentru tot restul vieții mele Ea nu mai ea mereu a fost ea întotdeauna va fie ea

| Jus7t a răspuns (pentru lpavel):

Ce spălat pe creier ești.
Dacă cineva cu depresie severă se sinucide o să ajungă să fie pedepsit pentru că nu a mai putut suporta?
O persoană de genul are nevoie de ajutor, nu de amenințări că o să plătească scump pe lumea cealaltă, are nevoie de ajutor specializat.

| NotNamed a răspuns (pentru UnDiavol):

Daca asa îți exprimi tu iubirea pe net...cred ca fata.n fata cu ea o sufoci de tot

| lpavel a răspuns (pentru UnDiavol):

Si ce legatura are cu intrebarea? sau numai ne-ai zis si noua ca sa stim? laughing ok, stim acum... laughing

| Drimmero a răspuns:

Pentru ca e doar una, alta sansa nu mai ai, profita de cea pe care o ai acum.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru UnDiavol):

Deci o iubesti atat de mult, incat daca ea iti spune sa nu mai ai nicio legatura cu ea si efectiv sa dispari din viata ei, atunci ai respecta acest lucru?

Daca iti zice sa iti vezi de viata ta, ai face acest lucru? thinking

| UnDiavol a răspuns (pentru Drimmero):

Singură iubire adevărată e prima iubire Altă iubire nu există și nici nu va exista altă Vreodată Prima iubire este singura iubire adevărată oricât de mult am spune renunțăm de fapt ne mințim pe noi înșine ai niciodată nu va dispărea niciodată nu va fi uitat întotdeauna va rămâne în sufletul inima pentru tot restul vieții mele Eu Nu renunț chiar de va avea copii nu renunț pentru nimic singura iubire adevărată este prima iubire Te iubesc din tot sufletul meu și inima mea pentru tot restul vieții mele

| Apokales a răspuns:

Deoarece nu ai alta sansa, nu te asteapta nimic dincolo pentru ca nu exista un dincolo. Viata merita pierduta cand ai probleme grave de sanatate, ireparabile, cand fiecare zi este un chin. Dar nu tampenii de genul: "M-a parasit. Ce rost mai are sa traiesc?!". Ratiunea nu stie asta, insa creierul tau stie. Daca iti indrepti cutitul spre inima, chiar daca stii ca trebuie sa o faci, creierul tau te va oprii, imediat iti va trimite un mesaj ca nu ar trebui sa o faci, vei ezita. Pentru creierul tau este de miliarde de ani creat, ratiunea ta de doar cateva sute de mii.

| mentholinks explică (pentru UnDiavol):

Este utilizatoare TPU fata asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Dacă nu exista un - dincolo-, și dacă totuși crezi în - dincolo-și duci o viata faina, cu gândul la Împărăția lui Dumnezeu, n ai pierdut nimic. Dar dacă exista? Atunci începe distracția.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o opțiune fiindca oricât de nasoala e viata, exista cineva împrejurul nostru care are o viata mai nasoala, și care a ales torusi sa o înfrunte. Sinuciderea vine din egoism, e o manifestare diabolica, draceasca. Viata e un dar, e un dat, suntem responsabili de ea.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesc de chinurile fizice cumplite. In acele situatii moartea este un dar.

| RAY a răspuns:

Pai te poți sinucide dacă dorești, e viata ta alegerea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Este un dar, atunci când nu ți-l faci singur. Ma întreb, ateii care sunt asa de convinși ca nu exista Dumnezeu, cum de și pun atâtea întrebări? Fiindcă nu suntem creați degeaba, și nu ne ducem spre nicăieri, iar omul simte asta în adâncul său. Lucrurile au un rost. Pana și suferința

| UnDiavol a răspuns:

Prefer să lupt tot restul vieții mele în cele mai cumplite și Cele mai mari dureri imposibile Și insuportabile din Viața mea ( Doar un om l-aș Care îi este frică să lupte cu viața se sinucide )

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un dar cand ai posibilitatea, daca nu puteai murii, atunci traiai in chin pentru totdeauna.
Este normal sa iti pui intrebari ca doar nu esti prost sau, extrema cealalta, atotstiutor. Lucrurile in ansamblu nu au niciun rost, este doar creierul nostru de vina ca incearca sa gaseasca sensul si sa faca interpretari, emisfera stanga a creierului este responsabila cu interpretarile. Intr-un documentar, rau imi pare ca nu mai stiu de unde sa-l iau, spunea cum lucrurile apar din nimic. Noi nu am fost creati, am evoluat. Suntem de vreo 2-3 sute de mii de ani pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Este ilogic, lucrurile nu pot fi create din nimic, mai ales când vorbim de materie. Crearea din nimic, este deja un fenomen neobișnuit materiei fizice, toate energiile din lumea aceasta apar în urma unui alt proces. Crearea din nimic este de origine divina. No amu cine vrea sa creadă ca i din maimuță, sa fie sănătos? pe mine m-a creat Dumnezeu, și după ce mor tot la Dumnezeu ma duc, ca să dau seama pentru viata mea, care mi-a fost daruita. Da, omul cauta sa dea sens lucrurilor, fiindcă ei însuși ca ființă nu este lipsita de sens, și-l cauta. Orice am spune, omul este coroana creației, Estee superioara oricărei alte fapturi. Oare de ce nu vorbește girafa. De ce nu lucram cu pisicile? Fiindcă noi, dincolo de aspectul fizic, de cum e organismul, avem suflet, simțire, sentiment, gândire. De ce nu s-a mai dezvoltat concomitent cu rasa umana un alt animal, care sa aiba măcar jumătate din atributele umane? Fiindcă nu a fost și nu va fi posibil în vecii vecilor. Asa a dat Dumnezeu și asa va rămâne

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Se vede ca avem viziuni diferite. Incheiem prin a fi de acord ca nu suntem de acord in totalitate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bai, eu sunt curios. Vreau sa vad *** asta de rasa cum se duce dracului si sper sa prind momentele finale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

O concluzie frumoasa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UnDiavol):

Asa, si? Problema nu e ca va avea copii sau alte povesti, ci ca ceea ce simti e DOAR LA TINE. Ea a trecut peste asta, isi vede de treaba. Singura sau nu. E irelevant. E irelevant daca are un sot care o face sa se simta ca singura femeie din univers, un dobitoc cu care are 3-4 copii si care ii bate pe toti, sau e singura si isi detesta situatia, insa nimic nu i se pare ca fiind ceea ce cauta. Nu zic sa o uiti, ca nu poti, doar sa iti mai pui si alte chestii in farfurie. Fa ceva, profesional, personal, cit mai multe si cit mai intense astfel incit sa o poti uita, macar partial. Oricum - nu stiu citi ani au trecut in cazul tau - ceea ce iubesti tu e doar icoana unei persoane care nu mai exista. La mine au trecut 20 de ani, ca sa fac o paranteza... si nu e vorba de renuntat la ceva. A fost, nu mai e. Momentul, sentimentul, legatura aia care era. Asa cum era. Pentru ca si atunci, tu/eu, eram aia care ne aruncam mai mult decat ele. Simplu. Treci peste, desi o sa te bintuie, incerci sa te focusezi pe amintirile frumoase si mergi mai departe, sau iti strici tot restul vietii visind la ce ar fi putut sa fie. E alegerea TA 100%, ea nu mai are nici o contributie.

| UnDiavol a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O port în suflet și-n inimă mea tot restul vieții mele poate că acum nu o aud poate că acum nu o Văd dar întotdeauna O să fie pentru tot restul vieții mele în sufletul meu Inima mea întotdeauna a fost și va fi pe primul loc orice s-ar întâmpla absolut orice să nu aleg cu toată ființa Și cu tot sufletul și cu toată inim inima mea întotdeauna a fost și va fi pe primul loc orice Întâmplă aleg cu tot sufletul aleg cu toată inima cu toată ființa s-o iubesc pentru tot restul vieții mele până la ultima mea suflare aleg cu toată ființa cu tot sufletul cu toată inima Să fiu în spatele ei pentru tot restul vieții mele orice problemă va avea va fi problemă mea orice necaz va avea fii necazul meu Întotdeauna am să o port în suflet și în inimă memoria mea tot restul vieții mele Și o viața de ar trece tot Pe ea o iubesc din tot sufletul meu și inima mea de-aici încolo și 80 de ani și 100 de ani trece tot ia este sufletul meu tot ce este în lum pe ea o iubesc din tot sufletul meu și inima mea de-aici încolo și 80 de ani și 100 de ani trece tot Ea este și va rămâne în inima mea pentru tot restul vieții mele sufletul meu inima mea viața mea Prima iubire este singură iubire adevărată totdeauna ai să rămâi în sufletul meu și inima mea pentru tot restul vieții mele te iubesc din tot sufletul și inima mea A❤️