| mentholinks a întrebat:

De ce credeti ca viata merita traita si sinuciderea nu e o optiune buna?

Răspuns Câştigător
| TLF92 a răspuns:

Daca te simti singur izolat de lume, parasit de prieteni sa numai zic mai departe ca stii la urma ce as fi vrut sa zic, evident ca viata ta e un **** care nu merita traita, daca e o rutina trezit munca si iar somn si weekend-uri izolat intre 4 pereti evident ca intr-o buna zi vei ceda psihic cel mai probabil! probabil ca mie de mi s-ar intampla asta desi e probabil in viitorul apropiat ca jocurile de noroc sa nu imi mai poate umple golul din suflet si frustrarile vizavi de singuratate sa recurg la o actiune de genul, dar cu siguranta as fi chiar un MARIUS CSAMPAR ca tot mor, daca stii ce zic

| minrest a răspuns (pentru TLF92):

Si, daca omori niste necajiti, ce mare lucru crezi ca realizezi? Ti-ai gasit modelul, ce sa zic.

107 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai te poți sinucide dacă dorești, e viata ta alegerea ta

| Drimmero a răspuns:

Pentru ca e doar una, alta sansa nu mai ai, profita de cea pe care o ai acum.

| UnDiavol a răspuns (pentru Drimmero):

Singură iubire adevărată e prima iubire Altă iubire nu există și nici nu va exista altă Vreodată Prima iubire este singura iubire adevărată oricât de mult am spune renunțăm de fapt ne mințim pe noi înșine ai niciodată nu va dispărea niciodată nu va fi uitat întotdeauna va rămâne în sufletul inima pentru tot restul vieții mele Eu Nu renunț chiar de va avea copii nu renunț pentru nimic singura iubire adevărată este prima iubire Te iubesc din tot sufletul meu și inima mea pentru tot restul vieții mele

| mentholinks explică (pentru UnDiavol):

Este utilizatoare TPU fata asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UnDiavol):

Asa, si? Problema nu e ca va avea copii sau alte povesti, ci ca ceea ce simti e DOAR LA TINE. Ea a trecut peste asta, isi vede de treaba. Singura sau nu. E irelevant. E irelevant daca are un sot care o face sa se simta ca singura femeie din univers, un dobitoc cu care are 3-4 copii si care ii bate pe toti, sau e singura si isi detesta situatia, insa nimic nu i se pare ca fiind ceea ce cauta. Nu zic sa o uiti, ca nu poti, doar sa iti mai pui si alte chestii in farfurie. Fa ceva, profesional, personal, cit mai multe si cit mai intense astfel incit sa o poti uita, macar partial. Oricum - nu stiu citi ani au trecut in cazul tau - ceea ce iubesti tu e doar icoana unei persoane care nu mai exista. La mine au trecut 20 de ani, ca sa fac o paranteza... si nu e vorba de renuntat la ceva. A fost, nu mai e. Momentul, sentimentul, legatura aia care era. Asa cum era. Pentru ca si atunci, tu/eu, eram aia care ne aruncam mai mult decat ele. Simplu. Treci peste, desi o sa te bintuie, incerci sa te focusezi pe amintirile frumoase si mergi mai departe, sau iti strici tot restul vietii visind la ce ar fi putut sa fie. E alegerea TA 100%, ea nu mai are nici o contributie.

| UnDiavol a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O port în suflet și-n inimă mea tot restul vieții mele poate că acum nu o aud poate că acum nu o Văd dar întotdeauna O să fie pentru tot restul vieții mele în sufletul meu Inima mea întotdeauna a fost și va fi pe primul loc orice s-ar întâmpla absolut orice să nu aleg cu toată ființa Și cu tot sufletul și cu toată inim inima mea întotdeauna a fost și va fi pe primul loc orice Întâmplă aleg cu tot sufletul aleg cu toată inima cu toată ființa s-o iubesc pentru tot restul vieții mele până la ultima mea suflare aleg cu toată ființa cu tot sufletul cu toată inima Să fiu în spatele ei pentru tot restul vieții mele orice problemă va avea va fi problemă mea orice necaz va avea fii necazul meu Întotdeauna am să o port în suflet și în inimă memoria mea tot restul vieții mele Și o viața de ar trece tot Pe ea o iubesc din tot sufletul meu și inima mea de-aici încolo și 80 de ani și 100 de ani trece tot ia este sufletul meu tot ce este în lum pe ea o iubesc din tot sufletul meu și inima mea de-aici încolo și 80 de ani și 100 de ani trece tot Ea este și va rămâne în inima mea pentru tot restul vieții mele sufletul meu inima mea viața mea Prima iubire este singură iubire adevărată totdeauna ai să rămâi în sufletul meu și inima mea pentru tot restul vieții mele te iubesc din tot sufletul și inima mea A❤️

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UnDiavol):

Respira. Expira. Respira, expira. Foloseste semne de punctuatie. Fii coerent pe cit posibil. Zi-ne povestea, dar pentru numele sfintelui monstru zburator din spaghete care ne-a creat si care se ascunde mereu de partea cealalta a pamintului, FOLOSESTE FRAZE/PROPOZITII/PUNCTUATIE si incearca sa fii coerent. Iti multumesc anticipat in numele tuturor cititorilor!winking

| UnDiavol a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce este al meu rămâne la mine pe veci în sufletul meu și inima mea nu pot spune îmi pare foarte rău

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Daca chiar țineai așa tare la mine,îmi respectai decizia, nu îți băteai joc de viață și liniștea mea
Habar nu ai sa iubești faci și spui totul în binele tau
Iubirea nu presupune egoism, nu o strigi in gura mare de ochii lumii, o porți în suflet în tăcere și ai face pe dracu in patru că acea persoană să fie fericita, sa zâmbească
Când tu nu ai făcut absolut nimic pentru mine, doar ți-ai bătut jos in ultimul hal și ai găsit o scuza patetică pentru toate, nu ți-a pasta deloc de cum mă simt daca sufăr sau nu
Acuma nu faci decât să fii un fals care face un circ inutil pe TPU și îmi dovedești că ești de nepăsător
In loc sa spui măcar că îți pare râu pentru probleme pe care le-ai cauzat
Daca nu te mânca in c$r, și stăteai dracu in banca ta, eu azi eram foarte bine și liniștită fara probleme reale

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Da am greșit și am greșit cu totul și îmi pare foarte rău și regret enorm de mult dar nu știu cum ce să-ți mai spun ce să-ți mai zic nu fac nimic să demonstrezi mă nu-i nimic spun ce simt spun adevărul atâta tot absolut tot tot tot nici nu mai știu ce să spun ce să zic mă crezi un fals mă crezi așa mă crezi altfel nici nu mai știu ce să spun nu fac nimic să demonstrezi absolut nimănui nu-i pasă de părerea nimănui absolut nimănuiNici nu fac circ pur și simplu spun adevărul spun ce simt cu adevărat nu încerc să demonstrez nimic nimănui eu nu mi-am bătut joc nu am știu cum să mă comport am greșit nu știam cum să mă comport e prima oară în tot și tu știi foarte bine asta

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Spus că nu sunt egoist eu pur și simplu nu știu cum să mă comport sunt prima oară la toate e prima oară pentru mine la tot

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Nimic în gura mare spun doar ce simt atâta tot nu fac nimic altceva

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Nervoasă nici măcar nu m-asculți te duci așa țintă Cum ce să-ți mai spun ce să mai zic

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Eu mereu spun ca tine să fie bine și că nu-i așa tu mereu vii și zici altceva și atunci nu mai știu ce să mai zic mă blochezi

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Asta nu e o scuza, ți-am spus sa nu vii, ți-am spus sa nu intri in casa mea in familia mea, că o să am probleme mari
Ți-am explicat de 100000 ori, nu mai ascultat ai făcut totul că tine și rezultatul a fost doar ură pentru tine
Ai crezut că mă poți lega de tine cu forța, nu ai dat nici 2 bani pe lacrimile mele
Lasă azi le trag eu pe toate pentru simplul tau orgoliul de maimuță

Roaga-te sa nu mai dai vreo data ochii cu mine in viața asta, că nu o sa mai am milă

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Îmi pare foarte rău pentru tot și regret și plătesc în fiecare zi și fiecare clipă și fiecare moment din viața mea da tu nici nu mă lași să-ți explic vii nervos așa tac tac tac și și mă zăpăcești pur și simplu mă zăpăcești și nu pot să zic nimic mă blochezi pentru că nu pot să înțeleg puțin măcar nimic nu mai știu ce să mai spun

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Dar nu este așa tu nu înțelegi eu n-am intrat cu forța n-am făcut nimic cu forța Știam cum să mă comport niște Nimic pur și simplu nu mai știu cum să-ți explic să-ți să mă exprim crezi că mie nu-mi păsa de la tine păi tu când plângeai și eu plângeam eu în fiecare zi plâng ca un copil după tine ca un copil mănâncă un copil mă uit la poze Da știi bine unde sunt acum știi bine cum e situația n-am făcut nimic din adins n-am pur și simplu a fost să fie pur și simplu nu mai știu cum să mă exprim crezi că mie nu-mi pasă bani pasă bal ți-am spus că te iubesc cu adevărat din tot sufletul meu și nu te iubesc mai mult ca mama și ca tata te iubesc mai mult ca oricine că absolut oricine

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Iubesc mai mult ca mama și ca tată și ca oricine mai mult decât oricine îți poți închipui în viața asta prima oară mi se în tot nu știu cum să mă comport n-am simțit la nimeni ce simt la tine cu adevărat și mereu când încerc să-ți explic ceva mă blochezi pur simplu sunt trimit pur simplu mă blochez n-am știu ce-ți cum să mă comport nu știam pur și simplu nu știam

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Nu ai nici o scuza in fața mea, ți-am spus sa nu faci așa, ți-am explicat de mai multe orii un lucru
Cum sa nu fiu nervoasă și supărata când tu ți-ai bătut joc
Când un om îți spune să îl lași dracu în pace, lasa-l in pace ce era greu de înțeles
In fine, nu merita sa îmi bat capul cu tine că dai dovadă de aceiași ignorată
Cică mă iubești da nu îți pasă dacă îmi faci râu

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

O să-mi fie frică niciodată să te iubesc absolut niciodată eu te iubesc pentru tot restul vieții mele din tot sufletul meu și inima mea urăște mă cat vrei eu am să te iubesc și mai mult ți-am spus că nu știu cum să mă comport mă blochezi sunt timidă în fața ta pur și simplu sunt praf în fața ta tu crezi că e o duc bine și că sunt bine eu plâng mai rău ca un copil în fiecare zi aici și mă uit la pozele cu tine

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Este martor eu nu chiar nu mi-am bătut joc de tine înțelege că eu sunt un optimist sunt foarte de mii sunt un om care sunt închis în mine Și în fața ta eu sunt praf să mă blochezi ai văzut de atâtea ori nu știu cum să mă comport pentru prima oară în tot pentru mine n-am intrat nimic cu forța n-am făcut nimic cu forța Dumnezeu mi-e martor eu nu te mint cu absolut nimic știi foarte bine

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Când vreau să-ți explic ceva ei foc faci așa și cum să mai vin eu cu ceva în fața ta cum să mă exprim în fața ta cu ceva cum să mai pot să mai spun ceva

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnDiavol):

Si care este diferenta intre iubire si obsesie, in acest caz? happy

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Eu am greșit dar eu am făcut tot dar n-am făcut nimic cu intenție n-am făcut nimic cu intenție Dumnezeu mi-e martor la absolut tot și tu știi foarte bine Făcut nimic cu intenție mă cunoști știi cine sunt cu adevărat știi cum sunt în viața reală sunt foarte timid foarte închis în mine nu pot să mă exprim să mă deschid așa foarte bine știi bine cum sunt Eu în fiecare zi plâng după tine fiecare zi stau și mă uit la poze și plâng și vin aici și mă descarc eu nu fac nimic circ eu aicea mă descarc n-am cu ce să-i spun ce am pe suflet pe inimă vin aici mă descarc pur și simplu nu fac nimic ce nu încerci să demonstrezi absolut nimănui îți spun tot ce am pe suflet cea mică foarte mică parte Și când ies afară îmi pun mască să nu vadă lumea că plâng nici până la magazin nu pot să merg pe nimic absolut nimic

| mentholinks explică (pentru UnDiavol):

Cata drama, imi vine sa rad. Dar de ce ai facut-o pe Silent sa planga. Daca eram in ro iti rupeam capul.

| UnDiavol a răspuns (pentru mentholinks):

Eu plâng în fiecare zi mai rău ca un copil în fiecare zi omule știi ce înseamnă să plângi în fiecare zi ore întregi să n-ai somn să aștepți un semn un mesaj un ceva mic dacă este bine dacă se simte bine dacă e stresată dacă am mâncat ceva dacă e totu-n regulă și nu are nimic pe suflet eu plâng frate mai rău ca un copil după aia stau și mă uit la poze ore întregi nici afară nu pot să ies și când ies afară mă bufnește plânsul și când mă uit la cineva de pe stradă văd pur și simplu văd părul altcineva părul ei nu și nu știu cum să mă exprim sunt fete care poartă geaca pe care ea purta tu crezi că eu am așa un suflet de omule chiar o iubesc din tot sufletul meu și inima mea chiar o iubesc cu adevărat crede-mă și eu plâng mai rău ca un copilDupă ea

| UnDiavol a răspuns (pentru DoarBogdan):

Diferența e că nu știu care-i problema ta Te rog frumos lasă-mă în pace

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnDiavol):

Am inteles Andrei. Dar totusi... nu iti da de gandit putin la aceasta diferenta intre iubire si obsesie? thinking

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Îmi pare foarte rău pentru tot și regret enorm de mult pentru tot și plătesc în fiecare zi absolut tot crede-mă dar e absolut pentru prima oară la tot pentru mine nu știam ce și cum să mă comport știi bine sunt eu sunt un om foarte timid sunt un om închis în mine nu știam ce și cum să mă comport n-am făcut nimic cu forța absolut nimic Dumnezeu mi-e martor la absolut tot la fiecare pas care-l făceam Absolut tot mereu când încerc să-ți explic ceva te enervezi așa și nu mai pot să zic nimic mai bine decât să intru și eu un conflict în asta că nu știu cum să mă exprim zic las așa expun după aia și atunci când văd că totul merge bine nu mai stau să mă exprim să-ți spun trecutul las așa în trecut totul nu mai aduci trecutul în față dar mereu când încerc să-ți explic ceva ei foc și nu pot să-ți explic pentru că văd că defaul absolut tot mereu când încerc să-ți explic ceva te enervezi așa și nu mai pot să zic nimic mai bine decât să intru și eu un conflict în asta că nu știu cum să mă exprim zic las așa expun după aia și atunci când văd că totul merge bine nu mai stau să mă exprim să-ți spun trecutul las așa în trecut totul nu mai aduci trecutul în față dar mereu când încerc să-ți explic ceva ei foc și nu pot să-ți explic pentru că văd că Ei foc știi bine că sunt foarte timid sunt un om foarte închis în mine și îți scriu și plâng eu chiar nu mai pot de dorul tău nu mai știu cum să fac să te văd să te aud un pic glasul tău eu și pe stradă când merg mă uit la la fața chipul băiatului care seamănă părul tău care înseamnă hainele tale ți-am spus și acum câteva zile că am văzut o fată care avea geaca ta eu chiar nu mai pot de dorul tău și plâng în fiecare zi și plătesc în fiecare zi dar nu știam ce și cum n-am făcut nimic cu intenție Bine asta știi foarte bine asta n-am făcut nimic cu intenție mă n-am făcut nimic chiar n-am făcut nimic cu intenție

| UnDiavol a răspuns (pentru DoarBogdan):

Te rog foarte mult te rog frumos lasă-mă în pace crede-mă că sunt praf te rog foarte mult lasă-mă puțin în pace

| UnDiavol a răspuns (pentru UnDiavol):

La chipul fetelor care seamănă cu tine îmi cer scuze dar nu pot să mă exprim să Același timp

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnDiavol):

Da, dar daca ar fi sa fac o asociere cu toate cazurile de obsesie asemenatoare... par aceleasi simptome.

Deci inca odata, esti sigur ca asta nu este obsesie? thinking Adica nu te intreb pe tine... ca sigur o sa zici ca nu (si asta este un simptom happy )

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

E foarte rău pentru tot pentru absolut tot cu toate că știu că chiar n-am făcut cu nimic cu intenție îmi pare foarte rău pentru tot iartă-mă eu tot am să te iubesc pentru tot restul vieții mele din tot sufletul meu dar din tot sufletul meu din toată inima mea și am să vin să te văd chiar de mult să mă bați lasă să fiu bătut de tine nu-mi pasă măcar tu mă bați dar tot am să te iubesc la tine nu renunți pentru nimic te iubesc din tot sufletul meu și inima mea pentru tot restul vieții mele

| UnDiavol a răspuns (pentru DoarBogdan):

Fie ca tine dați-i lu băiatul ăsta fund să mă lase în pace

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnDiavol):

Ok, multumesc happy

Deci toti ne-am pus de acord ca este vorba despre obsesie. Super big grin

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Sincer din tot sufletul și toată inima îți spun plângând nici un om de pe pământul ăsta niciun om de pe fața pământului n-ar vrea să piardă Tot ce iubește tot ce are din tot sufletul și inima lui n-am făcut nimic cu intenție crede-mă știi bine cum sunt știi foarte bine eu te iubesc mai mult ca oricine te iubesc mai mult ca tata te iubesc mai mult ca mama te iubesc mai mult ca oricine ca absolut orice te iubesc mai mult decât propria existența mea întotdeauna ești pe primul loc mereu vei fi pe primul O să fiu în spatele orice s-ar întâmpla chiar nu am făcut mai nimic cu intenție chiar nu am făcut mereu încerc să-ți explic dar nu m-asculți Încerc să-ți explic mă blochezi în fața ta sunt timid sunt foarte timid în fața ta te iubesc enorm enorm enorm de mult te iubesc mai mult decât orice pe pământul ăsta și am să te iubesc pentru tot restul vieții mele tu cu cat o să mă urăști mai mult cu atât mai mult o să te iubesc dar crede-mă îți spun cu tot sinceritate și cu tot sufletul deschis și cu toată inima deschisă n-am făcut nimic cu intenție iartă-mă și îmi pare foarte rău te iubesc din tot sufletul meu și inima mea pentru tot restul vieții mine

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Ete na pe tot parcursul vietii..asa au zis 95 % tinerii, si dupa aia chiar au zis ca iubirea aia era o prostie.
De unde stii tu ce vei simti peste 5 ani?! Hai sa fim seriosi.

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

O iubesc cu adevărat din tot sufletul meu și inima eu iubesc pentru tot restul vieții mele cinci ani 10 ani 20 de ani 80 de ani 100 de ani să treacă și-o viață eu tot am s-o iubesc este prima iubire a mea singură iubirea mea pentru tot restul vieții mele eu întotdeauna o să fii în spatele ei tot restul vieții mele te iubesc din tot sufletul și toată inima mea prima iubire singura iubire adevărată

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UnDiavol):

Ah, ok, nu spune. Nici un bai. Uneori posibil sa te ajute sa vorbesti despre asta. Oricum sintem o adunatura de anonimi de pe net aici...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SilentRain):

Geezus, so tu erai icoana? Care to elaborate? happy

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Nu o sa o iubesti toata viata, asa naiv esti?!
Nu ai de unde sti ce simti peste 10 ani! De unde stii tu daca o sa o mai iubesti peste 10 ani?! Logic acum!

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Logic și sincer rațional și sincer din suflet și sincer din inimă și sincer pentru tot restul vieții iubesc doar pe singură persoană doar pe o singură ființă doar un singur om doar un singur suflet doar o singură inimă pe ea doar pe ea întotdeauna ia ipentru tot restul vieții mele din tot sufletul meu și inima mea îți spun sincer din tot sufletul meu și inima mea singură iubire adevărată este prima iubire altă iubire nu există Nu existat și nici nu va exista doar una singură pentru tot restul vieții mele Eu am să te port în suflet întotdeauna o să te port în inimă pentru tot restul vieții mele întotdeauna vei fi memoria mea în mintea mea în sufletul meu în viața mea Tot restul vieții mele oriunde o să te afli am să te port în suflet și-n inimă Am să fiu în spatele tot rostul vieții mele te iubesc din tot sufletul meu și inima mea Singura iubire adevărată este prima iubire

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu sunt naiv sunt sincer doar spun adevărul

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Esti naiv rau, spui adevarul de acum, dar nu ai cum sa cunosti un adevar care inca nu exista adica ala din viitor, aia vom vedea atunci!

| Drimmero a răspuns (pentru UnDiavol):

Asta nu e iubire, e obsesie, sufocare. Ti-am mai explicat de destule ori ca nu e ok ce faci, ti-o zice fratele tau

| Drimmero a răspuns (pentru UnDiavol):

Esti foarte naiv, te-ai indragostit pe net si pe deasupra tipa nu te vrea, a incercat sa te cunoasca dar a realizat ca nu esti de ea, nu ti-o zic ca sa te pun la pamant ci ca sa-ti deschid ochii, ai adus-o la disperare, fa si altceva, ce zici tu aici nu e dragoste,, e doar o iluzie creata pe net, probabil ca lipsa de experienta isi spune cuvantul, nu o iubesti ci iubesti ideea creata virtual,, e cu totul altceva.

| UnDiavol a răspuns (pentru Drimmero):

Bine Frate

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si care ar fi alternativa? Sa nu o traiesti? Adica nimic? :/

| Mosotti a răspuns:

Intrebarea asta s-a mai pus.
Merita traita daca esti sanatos, ai o cariera bunicica, ai un trai decent, ai parte si de implinire afectiva, ca sa te bucuri de fiecare zi, adica sa traiesti ca sa te simti bine.
De ce sa-ti iei anii buni din viata?! Ca oricum o sa mori, dar mori dupa ce ai profitat de viata.

Sinuciderea este o optiune buna doar in cazuri extreme si anume boli incurabile care chinuie foarte mult, ca si diabetul e incurabil, dar daca-l tii sub control, te simti okey cat de cat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bai, eu sunt curios. Vreau sa vad *** asta de rasa cum se duce dracului si sper sa prind momentele finale.

| lpavel a răspuns:

Pentru ca viata ti-a fost data fara sa o ceri, deci nu iti apartine, o poti trai cum vrei dar nu o poti lua fara sa fi pedepsit, iar pedeapsa va fi crunta! Din cauza asta nu e o optiune buna!

| Jus7t a răspuns (pentru lpavel):

Ce spălat pe creier ești.
Dacă cineva cu depresie severă se sinucide o să ajungă să fie pedepsit pentru că nu a mai putut suporta?
O persoană de genul are nevoie de ajutor, nu de amenințări că o să plătească scump pe lumea cealaltă, are nevoie de ajutor specializat.

| Mosotti a răspuns (pentru lpavel):

Total gresit, nu va fi nici o pedeapsa, in mod democratic am dreptul sa hotarasc ce vreau sa fac cu viata mea! Am luptat pentru democratie dar acum ce facem? Vrem dictatura? Lasati indoctrinarea religioasa lipsita de logica si sens. Sau daca esti de acord cu dictatura, atunci macar sa stim ca esti comunist, si aia e, iar daca zici ca nuuu esti comunist, atunci te contrazici grav.
Chiar daca cineva ti-a dat viata, democratia zice ca ai dreptul de a alege atat timp cat nu faci rau la nimeni.

Ptr ca daca un om alege sa se duca, e clar ca nu alege sa se duca de bine ce-i este, asa ca daca nu poate rezolva problema, e si normal sa scape de suferinta, cum am zis, boli grave incurabile. Daca s-a dat viata, trebuie sa fie si okey, nu sa ajung sa nu am alta optiune.

Religia a fost contra suicidului din motive politice in trecut, pentru ca aveai de ales trei chestii:
1 - Munceai pentru smecheri pentru o bucata de paine
2 - Nu munceai si erai pe strazi.
3 - Plecai din lumea asta si scapai de sclavie.

Ei au vrut sa-ti ia a treia optiune ca sa te oblige sa alegi varianta 1!

Insa democratic o sa alegem sa traim pentru ca viata e frumoasa si putem avea multe bucurii, de aia trebuie sa alegem asa, evident daca suntem sanatosi.

| Mosotti a răspuns (pentru Jus7t):

E cuprins de minciuna religie, de aia gandeste asa, dar nu isi da seama, se si contrazice, pe deoparte daca-l intrebi o sa zica ca e anticomunist, antidictatorial convins, sau antinazist (adica unde ti se ordona ce sa faci si nu ai voie sa alegi, iar daca incalci, esti pedepsit), dar pe de alta parte nu am voie sa decid democratic ce fac cu viata mea, deci aici e clar ca undeva e o problema, in gandirea lui.

Un om inteligent nu se lasa manipulat de amenintari aiurea, si gandeste cu mintea lui, si isi da seama ca ce zice el e o minciuna.
Exact cum zici tu, daca cineva are depresie severe si nu mai suporta, nu e el vinovat, e normal sa vrea democratic sa scape de suferinta. Daca se are pretentia sa nu fac asta ca asa a zis sefu`, sefu sa aiba grija sa nu se ajunga in cazurile alea.

Deci e anapoda si in poveste ce zice, nici in poveste n-are logica.
Sau o fi pro dictatura, nu stiu, ca daca e asa, se explica gandirea lui.

| lpavel a răspuns (pentru Mosotti):

Prin tine a vorbit satana! el asta vrea, sa va ucideti cati mai multi ca sa fiti al lui! Isus si-a dat viata pentru noi! Un exemplu mai bun de atat n-am cum sa-ti dau! El stia ce-l asteapta si a stat, n-a fugit, nu s-a sinucis ba chiar i-a oprit pe apostoli sa-l salveze, cu alte cuvinte si-a dat viata pentru noi, chiar si pentru tine care nu crezi in El. Iti va parea rau dar va fi prea tarziu asta e sigur ca ziua de maine!

| Mosotti a răspuns (pentru lpavel):

A stat ca n-a avut incotro, era un om de rand bun care tinea cu saracii, a dat din mufa prea mult si l-au asasinat bogatii, asta se stie, ca asta e adevarul. Era bun dar cam prostut asa, ca un om destept nu se pune cu mafia, regii, imparatii, smecherii, ajuta-i cat puteai asa dar iti tineai gura, nu ziceai "omu sa asculte de dumnezeu, sa fie liber", desi daca asculta de dumnezeu tot nu era liber, adica cuuum, sa nu mai asculte omu de imparat? Si POC!

Nu are nici o logica sa isi fi dat viata pentru cine? Ca si daca ar fi murit sa zicem (hai sa zic ca povestea ar fi reala), tot nu ar fi avut nici un sens, nu se schimba nimic in bine, tot rai ramaneam.
Daca ar fi existat dumnezeu, dadea din degete si ne facea pe toti buni, si cu asta basta, desi iar e anapodeala, ca tocmai el ne-ar fi facut rai genetic, ca asta ajuta la supravietuire, deci adaptare la mediu.
Si cum, tot el se supara ca suntem rai?! Hmm...

| lpavel a răspuns (pentru Mosotti):

Mama cate prostii vorbesti in nestiinta... laughing Sa-ti explic cateva... El aici pe pamant ne-a lasat libera alegere, sa vada cine il iubeste si cine nu, de aceea nu face poc sa ne faca buni pe toti. El ne-a lasat sa alegem, pe EL sau pe satana, tu ai ales deja, chiar si avatarul arata asta laughing apoi zici ca ne-a facut rai? ai citit vreodata biblia asa ca fapt istoric? nu ti-ar strica inainte sa faci pe inteligentul laughing Deci revin: in biblie spune ca ne-a facut dupa chipul si asemanarea Sa! Apoi mai zice: S-a uitat ce a facut si a vazut ca este bun! Deci totul era bun, nu exista raul nici macar la animale, in afara de sarpe dar asta-i alta poveste. atunci leul pastea cu iedul etc Deci cum am mai zis: citeste!

| Mosotti a răspuns (pentru lpavel):

Daaaaa, a dracu libera alegere, eu am mai zis de vreo doua ori cateva:

1 - Nu alegi de cine sa te indragostesti.
2 - Nu alegi ce-ti place sa mananci, alegi dintre chestiile care-ti plac doar.
3 - Nu iti alegi niv de inteligenta, defilezi cu ala care-l ai, doar te folosesti de el ca sa inveti chestii si atat.
4 - Nu iti alegi cum arati.
5 - Nu iti alegi nici macar inclinatia profesionala, aia o constati tu in timp si simti clar ce te atrage, si iti urmezi calea aia, daca nu o urmezi, nu te vei simti bine, deci esti cumva obligat sa faci aia.
Si etc etc.

Am citit mai ales Romani 13 unde te indeamna sa fi sluga la bogatasi, sa le platesti taxele desi nu beneficiai cu nimic de pe urma lor (cum e in Germania acum de dai taxe dar ai strazi, sistem social, etc).
Eu am zis adevarul, nu ma iau dupa ce scrie in biblie, mai gandesc si cu mintea mea, si ti-am zis anapodelile care sunt deja, putine din ele am zis.
Daca scrie in biblie ceva tu crezi? Nu analizezi si tu ce e acolo sa vezi daca e sau nu asa?!
Religia a fost inventata in principal ca sa nu contesti imparatul, sa zica ca e pus de dumnezeu acolo!

Fa si tu analiza istorica, pune cap la cap faptele si trage o concluzie proprie, nu prelua si atata! Ca adevarul asa se scoate. Asa se face si in politica, istorie de fapt.
Daca s-a uitat ce a facut si s-a facut bun, atunci nu mai eram jogodii rele, eram buni de la sine si nici nu puteam fi rai ca nu exista notiunea.

| lpavel a răspuns (pentru Mosotti):

Iti raspund cu putina intarziere... despre: Dumnezeu a dat libera alegere! Asta intelegi tu prin libera alegere? laughing
1 - Nu alegi de cine sa te indragostesti.
2 - Nu alegi ce-ti place sa mananci, alegi dintre chestiile care-ti plac doar.
3 - Nu iti alegi niv de inteligenta, defilezi cu ala care-l ai, doar te folosesti de el ca sa inveti chestii si atat.
4 - Nu iti alegi cum arati.

Nu are de a face cu nimic din astea! Libera alegere inseamna ca sa auzi de existenta lui Dumnezeu si sa nu crezi in EL/ sa nu-l iubesti, desi El ar putea sa te distruga pentru asta, n-o face, te-a lasat liber sa faci ce vrei, DAR iti va cere socoteala dupa moarte ca atunci ia sfarsit libera alegere! Pentru cultura ta generala: asta inseamna libera alegere intre om si Dumnezeu!
Citesti cate ceva dar nu intelegi nimic! laughing

| Mosotti a răspuns (pentru lpavel):

Adica sa-mi ceara socoteala ca n-am ales ce vrea el? Ai ma fi serios. Eu libertate de alegere consider si ce am zis, dar si ce zici tu de fapt, dar daca cere socoteala dupa aia, e clar, ca e nazist.
Democratic e ca am dreptul de a nu te iubi sau a te iubi fara nici o consecinta.

Daca vrei sa te iubesc, okey, te iubesc, dar tu e oferi?! Nu poti avea pretentia sa te iubesc moca.
A fi iubit nu e un drept, e un privilegiu, se castiga!

| lpavel a răspuns (pentru Mosotti):

Asa gandeste un om... dar punete putin in locul creatorului: El a facut omul, i-a dat si ii da cu ce sa traiasca etc cu alte cuvinte esti al Lui cu totul, totusi el nu te forteaza sa mergi la el, dar daca nu mergi la el, mergi in alta parte unde e mai rau! Dupa moarte sunt 2 locuri unde poti sa ajungi: Rai- unde este Dumnezeu si Iad unde este satana, tu alegi unde mergi! Dar daca nu-l iubesti si nu crezi in EL nu te astepta sa te primeasca la EL! happy

| Mosotti a răspuns (pentru lpavel):

Pai dar dar eu stiu ca el nu exista, deci stiu ca nu ajung unde e mai rau. Sa nu ma primeasca, aia e.
Dar luand povestea de reala, ca sa aleg sa ma duc la el, trebuie sa am o motivatie, daca n-am, nu ma duc, daca in viata asta imi demonstrezi ca meriti sa vin la tine, voi veni, dar pentru mine cel putin, n-a demonstrat nimic bun.

Dar nu sa nu ma ajuti deloc cand am probleme si evident cand eu am incercat orice am putut si nu am putut sa rezolv, dar sa ai pretentie sa vin la tine! E absurd.
Nimic nu e gratis, nu stie asta?

Ca sa nu mai zic ca si alalaltu e facut tot de dumnezeu acela, deci e aiureala si asta, nu-s egali, deci ne jucam de fapt, se joaca.

Ca daca eu acum am o mare problema si tu nu ma ajuti, dar vine vecinu si ma ajuta, cum ai tu pretentia sa vin la tine?! Convinge-ma sa vin la tine! Si voi veni.
Negociem, ca nu-s prostu` si sluga nimanui, intr-o afacere amandoi trebuie sa castige.

| Frank51 a răspuns:

Cine ti-a zis ca toti cred asta? Eu cred ca fiecare om poate decide pentru el (daca nu are vreo boala mintala sau este influentat si manipulat masiv), deci te poti sinucide daca asta vrei, desi nu recomand.

| OldSoul a răspuns:

Sinuciderea nu e o pastila minune.
Nu va face problemele sa dispara, poate doar le va trimite de la tine, la cei apropiati (Daca exista).

Da, poate ca scapi de problemele de moment, dar totodata pierzi si sansa de a avea parte de mai mult bine.
Gandeste-te, ceea ce te framana acum, poate fi considerat nesemnificativ peste ani.
Poate micile tale suparari de acum sunt factorul declansator ale unor schimbari in bine, schimbari care te vor duce peste ani la un alt nivel, poate vei fi realizat, si admirat de toti, sau poate vei fi un om simplu care se bucura de nimicurile vietii.

Oricum, personal, gandurile astea leagate de sinucidere sunt doar o faza a dezvoltarii persoanale, si eu le-am avut in trecut, dar le-am depasit si am invatat sa iau viata asa cum este ea, cu bune, cu rele.

| TLF92 a răspuns (pentru OldSoul):

Sincer e cand vezi ca viata ta e fara sens, din contra iti curma suferinta LOL

| OldSoul a răspuns (pentru TLF92):

Poate ca da.
Dar poate viata ta da sens vietii altora.

| TLF92 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu inteleg desfasoaralaughing) eu consider ca nu poti da sens vietii tale daca la randul tau esti privit cu ura si dispret fata de celelalte persoane din anturajul tau etc

| OldSoul a răspuns (pentru TLF92):

Poate fi adevaratlaughing
E o discutie lunga si obiectiva.
Ma gandesc la Stephen Hawking, daca el poate laughing Toti pot.

| TLF92 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu ca poate chiar asa e, de obicei majoritatea care au succes sunt inconjurati instinctiv de prieteni fara de care nu pot co-exista, de aici si aia cu banii nu aduc fericirea, cum sa ti-o aduca daca sa zicem esti singur fara sa comunici cu nimeni, nu iti ofera nicio satisfactie la finalul zilei ca ai banii

| TLF92 a răspuns (pentru OldSoul):

Ce treaba are Stephen Hawking ala era imobilizat in scaun cu rotile, bun exemplu bravo

| OldSoul a răspuns (pentru TLF92):

Pai tu dragule te plangeai ca "eu consider ca nu poti da sens vietii tale daca la randul tau esti privit cu ura si dispret fata de celelalte persoane din anturajul tau etc"
Daca tu ti-ai ales un anturaj de rahat e strict vina ta.
Omul ala, imobilizat in scaun cu rotile, isi continua viata.
Tu, te plangi ca anturajul tau te priveste urat laughing

Acum sa-ti intorc complimentul:
Buna logica, bravo.

| TLF92 a răspuns (pentru OldSoul):

Pai acel savant, oricum e mort, dar alta e sa mergi pe strada sa fi fizic sanatos, sa nu ai niciun handicap ( bine decat cel de aspect fizic ) si sa traiesti o viata trista ca un zombie fara niciun sens in viata! ma rog

| OldSoul a răspuns (pentru TLF92):

Viata e suma alegerilor pe care le o faci.
Acel om, nu a ales sa aiba acelasi handicap.
Insa tu alegi sa-ti distrugi viata neincercand sa schimbi ceva.

Exista o vorba.
Daca risti, poti sa pierzi, daca nu risti, ai pierdut deja.

Cam atat am avut de spus.

| mentholinks explică:

Lasa man cati trece indragosteala asta. Asa am plans si eu dupa una din liceu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mentholinks):

Cumva trece, dar ramane acolo. Si la un moment dat s-ar putea sa iti dea un picior in fata bine de tot. Cum am patit eu. Dar nah, incerc sa navighez in continuare.

| raMLesS a răspuns:

Pentru ca una singura ai, dupa inca 40-50 de ani te poti intoarce la tacere.
Profita cat o ai.

| Apokales a răspuns:

Deoarece nu ai alta sansa, nu te asteapta nimic dincolo pentru ca nu exista un dincolo. Viata merita pierduta cand ai probleme grave de sanatate, ireparabile, cand fiecare zi este un chin. Dar nu tampenii de genul: "M-a parasit. Ce rost mai are sa traiesc?!". Ratiunea nu stie asta, insa creierul tau stie. Daca iti indrepti cutitul spre inima, chiar daca stii ca trebuie sa o faci, creierul tau te va oprii, imediat iti va trimite un mesaj ca nu ar trebui sa o faci, vei ezita. Pentru creierul tau este de miliarde de ani creat, ratiunea ta de doar cateva sute de mii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Dacă nu exista un - dincolo-, și dacă totuși crezi în - dincolo-și duci o viata faina, cu gândul la Împărăția lui Dumnezeu, n ai pierdut nimic. Dar dacă exista? Atunci începe distracția.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o opțiune fiindca oricât de nasoala e viata, exista cineva împrejurul nostru care are o viata mai nasoala, și care a ales torusi sa o înfrunte. Sinuciderea vine din egoism, e o manifestare diabolica, draceasca. Viata e un dar, e un dat, suntem responsabili de ea.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesc de chinurile fizice cumplite. In acele situatii moartea este un dar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Este un dar, atunci când nu ți-l faci singur. Ma întreb, ateii care sunt asa de convinși ca nu exista Dumnezeu, cum de și pun atâtea întrebări? Fiindcă nu suntem creați degeaba, și nu ne ducem spre nicăieri, iar omul simte asta în adâncul său. Lucrurile au un rost. Pana și suferința

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un dar cand ai posibilitatea, daca nu puteai murii, atunci traiai in chin pentru totdeauna.
Este normal sa iti pui intrebari ca doar nu esti prost sau, extrema cealalta, atotstiutor. Lucrurile in ansamblu nu au niciun rost, este doar creierul nostru de vina ca incearca sa gaseasca sensul si sa faca interpretari, emisfera stanga a creierului este responsabila cu interpretarile. Intr-un documentar, rau imi pare ca nu mai stiu de unde sa-l iau, spunea cum lucrurile apar din nimic. Noi nu am fost creati, am evoluat. Suntem de vreo 2-3 sute de mii de ani pe aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Este ilogic, lucrurile nu pot fi create din nimic, mai ales când vorbim de materie. Crearea din nimic, este deja un fenomen neobișnuit materiei fizice, toate energiile din lumea aceasta apar în urma unui alt proces. Crearea din nimic este de origine divina. No amu cine vrea sa creadă ca i din maimuță, sa fie sănătos? pe mine m-a creat Dumnezeu, și după ce mor tot la Dumnezeu ma duc, ca să dau seama pentru viata mea, care mi-a fost daruita. Da, omul cauta sa dea sens lucrurilor, fiindcă ei însuși ca ființă nu este lipsita de sens, și-l cauta. Orice am spune, omul este coroana creației, Estee superioara oricărei alte fapturi. Oare de ce nu vorbește girafa. De ce nu lucram cu pisicile? Fiindcă noi, dincolo de aspectul fizic, de cum e organismul, avem suflet, simțire, sentiment, gândire. De ce nu s-a mai dezvoltat concomitent cu rasa umana un alt animal, care sa aiba măcar jumătate din atributele umane? Fiindcă nu a fost și nu va fi posibil în vecii vecilor. Asa a dat Dumnezeu și asa va rămâne

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Se vede ca avem viziuni diferite. Incheiem prin a fi de acord ca nu suntem de acord in totalitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

O concluzie frumoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca sinuciderea e un pacat. Asta e singurul motiv pentru care cred ca nu e o optiune buna

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e pacat sa-ti irosesti ca prostul viata cand poate ai tot viitorul in fata, in timp ce altii in acel moment se zbat intre viata si moarte si si-ar mai dori sa fie sanatosi si sa traiasca dar nu se mai poate face nimic pentru ei, sinucigasii astia sa se gandeasca de 10 ori la treaba asta, poate le-ar veni mintea in cap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Da,sunt doar niste copii razgaiati sinucigasii astia.Depinde de motiv.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa dupa tine, cam care ar fi motivele? cu argumente frumos as vrea

| UnDiavol a răspuns:

Pentru că o iubesc din tot sufletul meu și inima mea pentru tot restul vieții mele și nu-mi pasă dacă va avea copiii vreodată de asta merită trăită te iubesc pentru tot restul vieții mele pentru tot restul vieții mele tu ești tot întotdeauna ai fost ai fost tot și întotdeauna vei fi tot și ești tot inima mea sufletul meu forța mea spatele meu Încrederea mea ochișorii Nu-mi pasă dacă vede copii și multe altele te iubesc pe veci

| mentholinks explică (pentru UnDiavol):

Esti indragostit rau.

| lpavel a răspuns (pentru UnDiavol):

Ai adus aceste cuvinte intr-un sac si le-ai varsat aici... acum noi sa le punem cap la cap ca sa intelegem ceva? Ce-i asta, ghicitoare sau ce? laughing

| UnDiavol a răspuns (pentru mentholinks):

Sa darui totul, sa sacrifici totul fara speranta de rasplata asta inseamna Să iubești cu adevărat din tot sufletul și inima când iubești cu adevărat

| UnDiavol a răspuns (pentru lpavel):

Nu sunt cuvinte este adevărul O iubesc din tot sufletul și toată inima pentru tot restul vieții mele Absolut orice s-ar întâmpla

| lpavel a răspuns (pentru UnDiavol):

CE? Pe cineva sau viata? spui ceva dar fara inteles... laughing

| UnDiavol a răspuns (pentru lpavel):

Pe veci pe ea pentru tot restul vieții mele o iubesc până la ultima mea suflare din tot sufletul meu și inima mea Nu mai pe ea întotdeauna ia pentru tot restul vieții mele Ea nu mai ea mereu a fost ea întotdeauna va fie ea

| NotNamed a răspuns (pentru UnDiavol):

Daca asa îți exprimi tu iubirea pe net...cred ca fata.n fata cu ea o sufoci de tot

| lpavel a răspuns (pentru UnDiavol):

Si ce legatura are cu intrebarea? sau numai ne-ai zis si noua ca sa stim? laughing ok, stim acum... laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnDiavol):

Deci o iubesti atat de mult, incat daca ea iti spune sa nu mai ai nicio legatura cu ea si efectiv sa dispari din viata ei, atunci ai respecta acest lucru?

Daca iti zice sa iti vezi de viata ta, ai face acest lucru? thinking

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Nu exista fara speranta si raplata!
Iubesti in primul rand ca te simti tu bine sufleteste, de aia sacrifici tot, ca sacrificand tot tu nu suferi, ci din contra, ti-e mai bine decat daca nu sacrifici, deci e tot un egoism mascat.
Nu exista nimic neconditionat! Si sufletescul este un interes, nu doar materialul.
In concluzie sacrifici totul pentru tine sa-ti fie cat mai bine sufleteste!

Cand nu mai iubesti, sacrificiul si altele iti fac mai rau, si deci nu vei alege aceasta varianta, e f simplu.

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Nu știu cum să mă exprim acum Mosoti nu știu ce să mai spun acum mosoti Mă doare enorm de rău nu pot definii durere care l-am în suflet și în inimă nu știu ce să mai spun ce să mai zic nu pot să mă deschid pur și simplu mă blochezi sunt foarte timid de fel Și știu că n-am făcut nimic cu intenție pur și simplu o iubesc enorm de mult mai mult decât orice pe pământul ăsta decât oricine nu mai știu ce să mai spun acum

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Pai ce sa te blochezi, ca eu ti-am explicat sa intelegi ca nu exista ceva neconditionat, ca sacrificul din iubire face bine, nu rau, deci de fapt tu nu suferi cand faci totul pentru iubire, cand am zis tu, am zis la general oricare in aceasta situatie.

F bine ca o iubesti, ideea e sa te iubeasca si ea, oricum iti va trece iubirea asta in timp, toti iubeau la 20-25 ani, si la 40-45 ani o sa-i vezi ca nu mai sunt asa mai nici unu.

| UnDiavol a răspuns:

Prefer să lupt tot restul vieții mele în cele mai cumplite și Cele mai mari dureri imposibile Și insuportabile din Viața mea ( Doar un om l-aș Care îi este frică să lupte cu viața se sinucide )

| AndreeaWTS a răspuns:

Pentru că, după câte îmi aduc aminte, e mult mai bine să fi viu decât mort. laughing

| mentholinks explică (pentru AndreeaWTS):

Eu cred ca e mai bine mort. Cand erai moarta nu era bine?

| Cristian99100 a răspuns:

Viata merita traita, daca te sinucizi e ca si cum ai renunta, gandeste te cate chestii ai de facut in viata asta.